https://www.epravda.com.ua/images/logo01.gif Економічна правда https://www.epravda.com.ua Економічна правда https://www.epravda.com.ua Розморозили: як з банку Януковича зникли 2 мільярди http://www.epravda.com.ua/publications/2018/04/26/636346/ support@epravda.com.ua (Економічна правда) Публікації Thu, 26 Apr 2018 08:10:24 +0300 У 2015 році міністр внутрішніх справ Арсен Аваков повідомив про арешт 2,6 млрд грн на рахунках банку ВБР, який належав Олександру Януковичу.

Тоді в МВС заявили, що кошти були зароблені злочинним шляхом і належали Януковичу-молодшому та підконтрольним йому особам. Не відрікаються від цих слів у відомстві й зараз.

Проте, як з'ясувала ЕП, ці гроші з банку Януковича вже зникли.

Успішні донецькі банкіри

У 2009 році сім'я Януковича заснувала Всеукраїнський банк розвитку, який очолила мати колишнього віце-прем'єра Сергія Арбузова Валентина Арбузова.

Стагнація банківського сектору не завадила Олександру Януковичу за кілька років стати власником одного з найуспішніших банків. Його активи щороку росли на сотні відсотків. Банк отримував хороших корпоративних клієнтів з державного сектору.

Проте після Революції гідності з банківським бізнесом довелось прощатися: у 2014 році в банк було введено тимчасову адміністрацію. Підставою стали персональні санкції ЄС щодо головного акціонера ВБР.

Згодом Аваков зробив заяву, що кошти на рахунках банку арештовано, а самі доходи були злочинними.

За даними голови МВС, сума арештованих коштів становила 2,6 млрд грн. Арештовано було рахунки як фізичних так і ряду юридичних осіб, які були розміщені в банку. В Олександра Януковича причетність до цих коштів завжди відкидали. Мовляв, серед клієнтів банку не було пов'язаних з власником ВБР осіб.

Виключення - кошти в банку, які належали безпосередньо компаніям з МАКО холдингу, якою володів Янукович-молодший.

Невідомо, наскільки далеко просунулося слідство в розкритті злочинних схем Януковича, і чи знайшли вони слід корупційних коштів на інших рахунках, крім МАКО, але розголосу ця справа знову набула у 2017 році.

Тоді суди почали знімати арешти з рахунків у банку ВБР, через що частина коштів була переведена в інші банки.

Наприклад, понад 300 млн грн опинилися у Міжнародному інвестиційному банку, що належить Петру Порошенку. У ЗМІ також фігурувала інформація, що кошти з рахунків ВБР опинились у банках "Альфа", та "Глобус", проте суми були значно меншими.

В ГПУ тоді заявили, що завдяки сумлінним працівникам банку, які попередили про такі операції, кошти в рамках кримінального провадження арештовані повторно.

Гроші люблять тишу

Наступного разу працівники комерційних банків виявилися уже не такими сумлінними і в ГПУ про зняття арештів вони повідомляти не стали.

Так, близько двох тижнів тому журналісти "Української правди" натрапили на два рішення Печерського суду, якими знову були зняті арешти з рахунків компаній у Всеукраїнському банку розвитку. Йдеться саме про компанії, які, за версією слідства, були використані для легалізації корупційних коштів Януковича.

Одразу після публікації рішень у ЗМІ суд виступив з офіційною заявою.

"Повідомляємо, що в жодних документах, наданих до суду органом досудового розслідування, зазначене прізвище (Олександра Януковича. - ЕП) не вказувалось", - зазначили в Печерському районному суді.

УП звернулися за коментарем до Генпрокуратури, але там порадили спілкуватися з Нацполіцією, оскільки цією справою займалася вона.

Журналісти звернулися так само до Нацполіції з проханням пояснити, які суми були заарештовані, чи буде слідство просити про їх повторний арешт, на якому етапі перебуває слідство, і чи планується взагалі оголошення підозр.

Після цього в Нацполіції вийшли з публічною заявою, яка лише частково прояснила ситуацію, але більшість питань залишились без відповідей. Разом з тим, правоохоронці запевняють, що рахунки, з яких був знятий арешт, пов'язані з Януковичем-молодшим.

"У цьому банку були рахунки підприємств, що мають ознаки фіктивності. На цих рахунках зберігалися значні суми, походження яких нічим не було підтверджене. Тому у слідчих є аргументовані підстави вважати, що вони можуть бути пов'язані з Януковичем", - заявив УП речник Нацполіції Ярослав Тракало.

Він відзначив, що йдеться про сім компаній: ТОВ "Араніт К", "Квардіс Н", "Тіпікон А", "Вектор-перспектива", "Компанія з управління активами "ВБР-інвест", "Ді соуз" та "Лайтрум". Більше того, в поліції сказали, що слідчий кілька разів звертався до Генпрокуратури з клопотанням про накладення арешту, але марно.

Днями в ГПУ заявили, що про рішення Печерського суду стало відомо лише у квітні 2018 року - після надходження цієї ухвали до ГСУ Нацполіції. Тобто, через місяць. "До Генеральної прокуратури України вказана ухвала взагалі не надходила", - наголошується у повідомленні відомства.

Також у Луценка повідомили, що з метою перевірки стану розслідування у зазначеному кримінальному провадженні головне слідче управління Національної поліції призначило службове розслідування.

Як грошей не стало

Поки суди та слідчі органи шукають винних у знятті арештів з рахунків, які вважалися рахунками Януковича-молодшого, ЕП вирішила дізнатися, чи залишилися ці кошти на рахунках у ВБР. Для цього редакція направила запит у Фонд гарантування вкладів.

Суму арештованих коштів на рахунках у банку в рамках кримінального провадження у фонді називати відмовилися.

Проте непублічно один із співрозмовників в НБУ повідомив ЕП, що грошей, які раніше вважали пов'язаними з Януковичем молодшим, на рахунках ВБР вже не залишилось. "Коли суди зняли арешти з рахунків компаній, кошти було переведено до інших банків", - заявив банкір.

Виняток - 559 млн грн, які знаходяться у 9-й черзі акцептованих вимог кредиторів.[L]

Нагадаємо, після віднесення банку до категорії неплатоспроможних та початку процедури ліквідації банку, формується реєстр акцептованих вимог кредиторів, вимоги яких задовольняються по мірі реалізації банком активів.

До перших черг відносяться зарплати робітникам банку, гроші Фонду гарантування вкладів, вкладників-фізосіб, Нацбанку та інших.

Якщо юридична особа мала кошти на рахунку банку, вона потрапляє до списку як акцептований кредитор до 7-ї черги, а кошти пов'язаних з банком осіб - до 9-ї черги.

Тобто, 559 млн грн - це кошти, які прямо належать Олександру Януковичу та компаніям з холдингу МАКО. Але ці кошти існують лише "на папері", оскільки активів банку не вистачить для задоволення вимог 9-ї черги.

Переважна більшість коштів, що була заарештована була віднесена до 7-ї черги акцептованих вимог кредиторів. Слідчі досі не довели пов'язаність цих коштів з акціонером банку.

За даними джерел ЕП, активів банку вистачить на покриття 80% вимог сьомої черги. Зараз виплачено близько 70% із 4,9 млрд грн.

Отже про кошти у розмірі в 559 млн грн, що знаходяться в 9-тій черзі вимог кредиторів, які дійсно належать компаніям Януковича, можна забути.

Тож виходить, що коштів на рахунках ВБР вже немає. Мільярди, що раніше вважались пов'язаними з молодшим Януковичем, виплатили компаніям із 7-ої черги, а потім вони були переведені до інших банків.

Отже, ніяких 2,6 млрд грн, про які заявляв Аваков кілька років тому, на рахунках ВБР вже нема. Проблема, в тому, що за ці роки органи слідства не змогли довести пов'язаність цих коштів з молодшим Януковичем. У результаті з банку зникло близько 2 млрд грн, які, як запевняли правоохоронці, могли належати Януковичу.

]]>
http://www.epravda.com.ua/publications/2018/04/26/636346/
Мільярд доларів за дату: як Україна перетворює відкриті дані на гроші http://www.epravda.com.ua/publications/2018/04/25/636355/ support@epravda.com.ua (Економічна правда) Публікації Wed, 25 Apr 2018 14:50:28 +0300 700 млн дол отримала економіка України у 2017 році від використання відкритих даних, оприлюднених державними органами. Якщо уряд збільшить зусилля, то у 2025 році економія зросте до 1,4 млрд дол або 0,92% ВВП.

До такого висновку дійшли експерти Київської школи економіки в першому дослідженні про влив відкритих даних на економіку країни.

Відкриті дані - це інформація, яку використовують органи влади і яку вони за законом зобов’язані регулярно оприлюднювати на веб-порталі data.gov.ua. Її може будь-хто безкоштовно отримувати, використовувати та поширювати.

ЕП пояснює, як можна економити завдяки відкритим даним, і як саме вони впливають на економіку.

Хто створює додану вартість з відкритих даних

За даними McKinsey & Company, у 2013 році світовий ринок відкритих даних сягав 3,2 трлн дол.

Прямий ринок відкритих даних країн ЄС у 2017 році становив 50 млрд євро, непрямий - 175 млрд євро. Перший ринок створений компаніями, бізнес яких будується на безпосередньому використанні відкритих даних. Другий - це ринок, на розвиток якого відкриті дані впливають опосередковано.

За даними французької консалтингової компанії Capgemini, у 2015 році країни ЄС отримали 55,3 млрд євро прямого ефекту від відкритих даних.

Відкриті дані - це нафта 21 сторіччя, яку розвинені країни тільки вчаться "переробляти". У галузі відкритих даних, як і у нафтопереробній галузі, для створення кінцевого продукту необхідна екосистема.

Тут екосистема складається з розпорядників даних, посередників, постачальників товарів та послуг, користувачів.

Розпорядники даних - міністерства та інші відомства - збирають та оприлюднюють дані.

Посередники додають вартість, накопичуючи, реорганізуючи та форматуючи дані. Таким посередником є, наприклад, веб-портал data.gov.ua.

Постачальники товарів і послуг створюють додатки на основі відкритих даних, продукують або покращують товари та послуги, наприклад, Opendatabot чи YouControl.

Безпосередні користувачі отримують вигоду від кінцевих продуктів, а ширша спільнота отримує переваги від товарів та послуг, створених з використанням відкритих даних.

Як відкриті дані впливають на економічне зростання України

Дослідження Київської школи економіки

Як відкриті дані впливають на економіку

По-перше. Відкриті дані підвищують якість ухвалення рішень.

Використовуючи відкриті дані, організації і споживачі ухвалюють якісніші рішення, оскільки відкриті дані дають повнішу інформацію про ринок. Наприклад, завдяки відкритим тендерам державні закупівлі стають більш ефективними.

Система державних закупівель ProZorro працює з 2015 року. Публікація відкритих даних в рамках проведення реформи публічних закупівель знизила рівень корупції та привела до збільшення економії в державному секторі.

По-друге. Відкриті дані дозволяють створювати нові товари, послуги й бізнес-моделі.

Відкриті дані допомагають розробляти товари й послуги та оцінювати майбутній попит. Відкриті дані можуть поліпшити доступ до наявних товарів та послуг і розробляти нові, більш цільові чи персоналізовані.[L]

З'являються нові бізнес-моделі, які зосереджуються на створенні вартості на основі даних замість того, щоб отримувати прибуток від їх продажу.

Прикладом сервісу, створеного на основі відкритих даних, є українська компанія EasyWay. Вона була започаткована у Львові у 2011 році.

Це відкритий сервіс, який надає інформацію про всі маршрути та зупинки громадського транспорту у 60 містах України, а також у містах Молдови, Болгарії, Сербії, Хорватії та Казахстану.

Аналогічний сервіс, Transport for London - TfL, відповідає за більшість громадського транспорту в Лондоні. Результати дослідження Deloitte за 2017 свідчать, що підхід TfL до відкритих даних покращує поїздки, економить час людей, підтримує новаторство і створює робочі місця.

По-третє. Відкриті дані дозволяють бізнесу і державі знаходити нові способи підвищення ефективності.

Відкриті дані можуть підвищувати ефективність та економію коштів, сприяючи інтегрованості операційних процесів і підвищуючи доступ до ринку та справедливу конкуренцію.

Відкриті дані зменшують перешкоди й інформаційну асиметрію на ринку, допомагають краще узгоджувати попит і пропозицію, підвищують загальну продуктивність.

Приклад - український веб-портал tabletki.ua. Він збирає дані про складники, ціни й доступність ліків з понад 2 700 аптек та з відкритого державного реєстру, а потім надає цю інформацію відвідувачам. Середньомісячна кількість користувачів порталу перевищує 6 млн.

Є більш конкретні речі. Наприклад, у країнах ЄС завдяки відкритим даним щороку відбувається на 5,5% менше смертельних дорожньо-транспортних пригод, що рятує життя 1 425 осіб.

Інший приклад - завдяки відкритим даним країни ЄС щороку заощаджують 629 млн годин необов'язкового очікування на дорогах водіями.

Перелік галузей за ступенем впливу на бізнес, де 50 - найбільший показник впливу

ГРАФІК
Дослідження Київської школи економіки

Зрілість України у галузі відкритих даних

У 2016 році в країнах ЄС існувало 75 тис робочих місць, безпосередньо пов'язаних з роботою з відкритими даними. До 2020 року там буде створено ще 25 тис таких робочих місць.

В Україні, за даними дослідження, безпосередньо з відкритими даними працюють 3-4 тис осіб. "З огляду на прогнозований розвиток ринку відкритих даних, у 2025 році кількість таких працівників зросте на 1,4-1,9 тис осіб", - наголошують дослідники.

Якщо порівняти Україну з державами ЄС за категорією зрілість* відкритих даних, то Україна належить до групи послідовників. До неї також належать Польща, Німеччина, Італія та Литва.

Кластери країн за рівнем зрілості відкритих даних

* - категорія, що описує, наскільки добре країна публікує та використовує відкриті дані

Висновок дослідження

"Останніми роками безпрецедентна кількість публічної інформації стала відкритою: реєстри компаній, судових рішень та публічних трансакцій", - пишуть у своєму дослідженні експерти Київської школи економіки.

На їхню думку, це сприяло підвищенню ефективності й економії коштів, появі нових сервісів, бізнес-моделей та ринків.

"Ми оцінюємо загальний економічний внесок відкритих даних у 2017 році 746-903 млн дол. Якщо буде досягнуто значного прогресу, цей внесок до 2025 року зросте на 57% до 1,2-1,4 млрд дол або 0,84% ВВП", - вважають експерти.

Олексій Вискуб, заступник голови Державного агентства з питань електронного урядування:

- У західних країнах-лідерах давно зрозуміли, що відкриття даних не тільки сприяє підвищенню прозорості органів влади, а й стимулює економічний розвиток. Дані - це сировина для створення бізнес-стартапів та підвищення ефективності бізнесу.

Катерина Оніліогву, керівник напряму відкритих даних проекту "Прозорість і підзвітність у державному управлінні та послугах":

- Більшість громадян не можуть інтерпретувати чи використовувати дані, тому що data literacy (грамотність у сфері відкритих даних. - ЕП) доволі низька не тільки в Україні, а й за кордоном. Саме IT-бізнес є посередником, через який відкриті дані приносять користь громадянам.

Фіона Сміт, менеджер з міжнародного розвитку Open Data Institute:

- Відкриті дані схожі на інфраструктуру, яка дає змогу суспільству та економіці функціонувати. Так само, як дороги допомагають нам досягати пункту призначення, відкриті дані допомагають ухвалювати рішення.

Вони надають інформаційну основу для нашої поведінки. Якщо в нас буде доступ до більшої кількості якісніших даних, ми зможемо ухвалювати кращі рішення.

]]>
http://www.epravda.com.ua/publications/2018/04/25/636355/
"Продам нирку". Скільки коштує людське тіло http://www.epravda.com.ua/publications/2018/04/25/636321/ support@epravda.com.ua (Економічна правда) Публікації Wed, 25 Apr 2018 08:00:48 +0300 Людина стала своєрідним донором для представників свого роду вже давно. Якщо деякі племена раніше поїдали один одного, то зараз продають і купують. Штовхають їх на це різні життєві обставини.

Наприклад, 19-річний Ігор з Полтавської області продає нирку або частину печінки. Що завгодно, за що йому дадуть 33 тис дол, необхідні на лікування батька. Це порівняно невелика ціна. У розмові з Ігорем ЕП з'ясовує: мотивовано це тим, що гроші йому потрібні терміново. Уляна ж із Києва просить за нирку 350 тис дол.

"Для нас обох це питання життя. Я розумію, наскільки вам важко. Мені не хочеться ставити надто велику ціну, але я єдина годувальниця у родині і зважилася піти на цей важкий крок лише через скрутне фінансове становище", - пише вона у листі.

Павло з Росії готовий продати 50% печінки або кістковий мозок, але тільки на території РФ, оскільки за кордон його не випускають через борги.

Таких оголошень в інтернеті тисячі. Вистачає і продавців, і покупців. Останні обіцяють матеріальну компенсацію, проживання, харчування, переліт, оплату медичних витрат, реабілітації та послуг нотаріуса.

Одні пропонують провести процедуру в Москві, інші стверджують, що оперувати в Росії небезпечно. Запрошують у Німеччину, запевняючи, що все законно. Однак продаж органів незаконний у всіх країнах, крім Ірану. Втім, це нікого не зупиняє.

Розпродаж органів - найрадикальніший метод заробітку. Є й інші.

Легальні

Заробити на власному тілі можна різними способами. Один з них - здати кров. За це можна отримати 73 грн, обід і вихідний день. За плазму платять 96 грн, але процедура її здачі триваліша і більш виснажлива.

Кров можна здавати раз на два місяці, плазму - раз на два тижні. Основна вимога - бути здоровим. Люди, які стають донорами, роблять це, в основному, для родичів або друзів. Рідше - заради вихідного дня або з філантропічних міркувань.

Тетяна хоче стати почесним донором. Для цього потрібно здати 40 разів кров або 60 разів плазму. Тетяні вже за 50, і на її рахунку 34 здачі. "Ще трохи залишилося, хоч щось хороше в житті зроблю", - розповідає вона в центрі переливання.

Здоровим потрібно бути і для менш поширеного виду донорства - сперми та яйцеклітин. Дівчата від 20 до 32 років, які мають дітей та у яких нема хронічних захворювань, вірусів ВІЛ, СНІД, різних видів гепатиту, можуть стати донорами яйцеклітини та отримати після процедури близько 20 тис грн.

Чоловікам пощастило менше: за "порцію" сперми платять 250 грн. Вимоги майже ті ж: відсутність хвороб і наявність дітей, тільки вікова планка вища - до 35 років.

Більш складна процедура - сурогатне материнство. Сурогатною матір'ю може стати здорова жінка 18-36 років, у якої є дитина. Оплата така ж, як за яйцеклітину, тільки у євро. Сума залежить від клініки і можливостей батьків майбутньої дитини.

За словами представниці медичного центру ISIDA Олени Бабич, вимоги до жінки, яка хоче стати сурогатною матір'ю, визначені наказом МОЗ, але клініка може виставляти додаткові умови.

Наприклад - відсутність невдалої медичної історії вагітності та пологів, відсутність нервових і психічних розладів, шкідливих звичок. Якщо жінка перебуває у шлюбі, потрібна згода чоловіка.

Якщо перераховані шляхи заробітку виглядають страшними, є найменш болісний і найбільш безпечний спосіб - продаж волосся. Якщо воно довге і нефарбоване, то може принести своєму власникові близько 1 тис грн.

Нелегальні

Коли люди втомлюються витрачати роки на медичний лист очікування, вони купують нирки, легені, серце, кінцівки для трансплантації на чорному ринку. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, на чорному ринку щорічно відбувається понад 10 тис продажів людських органів.

Близько 5-10% трансплантацій нирок у світі відбувається завдяки торгівлі людьми і транскордонній контрабанді. Щорічно це приносить до 1,2 млрд дол прибутку. За іншими оцінками, щорічна вигода сягає 8 млрд дол.

Попит породжує пропозицію. Люди, які потрапляють у скруту, можуть виставити на продаж якийсь орган. Теоретично здорове людське тіло коштує близько 45 млн євро, але лише в тому випадку, коли людина могла би продати кожну його частину.

Без видимої загрози життю і здоров'ю можна продати рогівку ока, нирку, частину печінки, легені та кістковий мозок. Це найбільш ходові товари на чорному ринку. Ціни на них залежать від багатьох факторів: починаючи від стану здоров'я і закінчуючи країною, у якій живе донор.

Легені можна купити за 80-150 тис євро, цілу печінку - за 150-550 тис євро.

Частина печінки - менш ходовий товар, але охочих її продати достатньо. Ціна частини печінки - 40 тис євро. 17-річна Анжела з Полтави пише, що вона готова продати частину печінки, але тільки в Україні і тільки за умови, що всі витрати на обстеження, проїзд та проживання покриє покупець.

Дівчина каже, що їй потрібні гроші. Навіщо - відповідати відмовилася.

Рогівку ока можна знайти за 4-15 тис євро. Попит на нирки найбільший, а ціновий діапазон - найширший. Так, донор у США може попросити понад 250 тис євро, тоді як в Індії або Китаї ціна становитиме лише 15-60 тис євро.

Ніна з Києва пропонує нирку "за винагороду". За словами дівчини, їй 28 років, вона "благополучна і повністю здорова", правильно харчується і стежить за своїм здоров'ям. Коли ЕП намагається з нею зв'язатися, з'ясовується, що її поштова скринька видалена. Швидше за все, угода вже відбулася.

Кістковий мозок купують на грами, один грам коштує 20 тис дол. Дорожче, ніж, наприклад, на чорному ринку коштує грам кокаїну.

Автори більшості оголошень пропонують кілька органів. Серед продавців - багато молодих людей, яким терміново потрібні гроші. Серед покупців - багато посередників, які хочуть заробити. При цьому в обох категоріях вистачає шахраїв.

За даними Міністерства охорони здоров'я, в Україні 1 січня 2018 року налічувалося 1 168 хворих, які потребують пересадки нирки, і 45 осіб - печінки. За 2017 рік в Україні було проведено 118 трансплантацій нирки і дев'ять - печінки.

Донорських органів не вистачає, тому використовуються різні способи їх пошуку. Напевно, саме через це на чорному ринку щогодини продається один орган.

]]>
http://www.epravda.com.ua/publications/2018/04/25/636321/
Чи потрібен Києву "Повітряний експрес"? Досвід десяти європейських столиць http://www.epravda.com.ua/publications/2018/04/24/636303/ support@epravda.com.ua (Економічна правда) Публікації Tue, 24 Apr 2018 14:00:39 +0300 В Україні хочуть запустити залізничне сполучення між Києвом та аеропортом "Бориспіль".

Завершити будівництво планують до кінця 2018 року.

В "Укрзалізниці", яка реалізовує проект, обіцяють: за допомогою залізничного транспорту дістатися зі столиці до аеропорту можна буде за 35 хвилин. Таке задоволення коштуватиме 80-120 грн, що в перерахунку становить 2,5-3,7 євро.

Дізнавшись про плани УЗ, окремі експерти розкритикували проект. На їхню думку, у ньому нема потреби, оскільки доїхати до повітряних воріт столиці - не проблема.

ЕП вирішила вивчити досвід десяти європейських столиць, щоб з'ясувати, як в інших країнах вирішили цю проблему, скільки коштує проїзд з аеропорту до міста, і який вид транспорту найбільш зручний, дешевий та комфортний.

Виявилося, що транспортне сполучення розвинене в усіх країнах. Пасажири можуть обрати найбільш прийнятний для себе варіант залежно від потреб і можливостей.

У таблиці вказані середні показники, більш детально - у тексті

Берлін

З аеропорту "Шенефельд", який розташований за 22 км від центру Берліна, в місто найзручніше добиратися електричкою S-Bahn. Залізнична станція розташована неподалік аеропорту, електрички ходять кожні 20 хвилин. Вартість проїзду - 3,3 євро, до центру Берліна можна доїхати за півгодини.

Також від аеропорту до центру міста та його околиць курсують регіональні потяги. Вони ходять щогодини, час у дорозі 17-35 хв, вартість квитка - також 3,3 євро.

Крім потягів, до Берліна можна доїхати на автобусах і таксі, однак останній варіант коштуватиме в рази дорожче, ніж громадський транспорт, - до 50 євро.

фото: railwaystays.com

Вільнюс

Доїхати від столичного аеропорту Литви до центру міста також не проблема. З аеропорту регулярно відправляються потяги. Час у дорозі займає 7 хв, квиток, який можна придбати у касі на станції і в кондуктора, коштує трохи менше 1 євро.

Доставити пасажира у місто можуть також автобуси та приватні маршрутки. Автобус довезе до центру за 20 хв, квиток коштує 1 євро. За такий же час та 1,6 євро у Вільнюс можна доїхати на маршрутці, яку треба чекати близько 15 хв.

У разі потреби можна скористатися й таксі, яке доїде до центру міста за 15 хв. Мінімальна вартість поїздки становить 17 євро.

фото: kiwitaxi.com

Амстердам

Дістатися з аеропорту Амстердама "Схіпхол" до міста теж можна на поїзді - залізнична станція розташована в будівлі аеропорту.

Потяги до центру міста відправляються кожні 10-15 хв, час у дорозі - 17 хв. Квиток коштує 4-7 євро, діти до чотирьох років їздять безкоштовно. Квитки продаються у касах або в спеціальних автоматах, розташованих в аеропорту.

Якщо користуватися автобусом, доведеться витратити на дорогу півгодини та 5 євро. За проїзд у маршрутці треба викласти близько 17 євро, час у дорозі - до 45 хв.

Таксі у столиці Нідерландів одне з найдорожчих у Європі. Залежно від маршруту за проїзд до центру міста доведеться заплатити 40-50 євро.

фото: amstermap.com

Париж

Швидкісною електричкою RER від аеропорту імені Шарля де Голля до Парижа можна доїхати за 11,4 євро, час у дорозі - 35 хв.

Альтернативний варіант - автобус. Його обирають ті, хто хоче зекономити і має багато багажу. Обирати є з чого: залежно від часу в дорозі та маршруту вартість квитків коливається від 1,14 євро до 23 євро. Якщо потяг довезе пасажира до міста за 35 хв, то поїздка автобусом може забрати 1,5 год.

Звичайно, найзручніший варіант - таксі. Щоб замовити авто, треба знати місця стоянок перевізників. Доїхати на лівий берег коштує близько 50 євро, на правий - 55 євро. Уночі, у вихідні та святкові дні тариф зростає на 15%.

фото: commons.wikimedia.org

Рим

Відстань від аеропорту "Фьюмічіно" до центру Рима - трохи більше 30 км, а найпростіший спосіб дістатися в місто - скористатися поїздом.

Дійти до станції, з якої кожні 15-30 хв відправляються потяги, можна за 10 хв. Допоможуть у цьому численні покажчики в аеропорту. Квиток від аеропорту до залізничного вокзалу "Терміні" коштує 14 євро. Доїхати до Рима можна за півгодини.

На автобусі до "Терміні" їхати довше, але вартість квитка нижча: 5-7 євро. Якщо ж пасажир готовий витрати на поїздку 40-70 євро, він може викликати таксі.

фото: romewise.com

Відень

Аеропорт Відня розташований за 16 км на схід від міста. До центру столиці Австрії найзручніше діставатися громадським транспортом. Найшвидший спосіб - скористатися потягом City Airport Train, який проїжджає маршрут за 16 хв. Чекати поїзд доведеться 30 хв. Квиток в один бік коштує 12 євро, в обидва - 21 євро.

Також можна скористатися електричкою або автобусом. Вартість проїзду становить 4-8 євро, їхати доведеться 15-20 хв. Щоб дістатися центру міста на таксі, доведеться викласти до 40 євро. Тривалість поїздки - близько 20 хв.

фото: imperiya.by

Брюссель

Основний аеропорт Брюсселя, Brussels Airport, розташований за 12 км від столиці у містечку Завентем. З аеропорту до центрального залізничного вокзалу кожні 15-20 хв відправляються потяги. Час у дорозі - 10-15 хв, вартість проїзду - 9-17 євро. Квиток можна купити онлайн, у касі вокзалу або в терміналах самообслуговування.

Ще один варіант - скористатися автобусом. Вони курсують кожні 20 хв, квиток коштує 4-8 євро. За поїздку у таксі доведеться заплатити 30-50 євро.

фото: flanderstoday.eu

Будапешт

Доїхати з аеропорту Будапешта в центр міста можна на поїзді. Із залізничної станції, розташованої біля терміналу, щодня відправляється близько 100 потягів. Квитки можна придбати в поштовому кіоску в терміналі, в автоматах на платформах або в кондуктора за 1,2 євро. У дорозі доведеться провести до 30 хв.

Біля виходу з терміналу є зупинка громадського транспорту, на яку кожні 7-8 хв під'їжджають автобуси. Доїхати до центру можна за 15-20 хв, сплативши 1,2 євро. Виїхати з аеропорту в Будапешт можна і на таксі приблизно за 22 євро.

фото: bbj.hu

Стокгольм

Аеропорт Stockholm Arlanda розташований за 37 км від Стокгольма. Це найбільший аеропорт серед країн Північної Європи.

Найшвидший спосіб дістатися з аеропорту до центру столиці - швидкісний поїзд Arlanda-Express. Поїздка до центрального залізничного вокзалу триватиме 20 хв, поїзд прямує без зупинок.[L]

Потяги відправляються два-шість разів на годину з невеликою нічною перервою. Квиток в один бік коштує 28 євро, у два боки - трохи менше.

Дешевше дістатися до центру можна автобусом, який їде до центрального автовокзалу. Час у дорозі - 40-50 хв, квиток коштує близько 10 євро. Порівняно з вартістю таксі - до 50 євро - це доволі прийнятний варіант.

фото: blog.rail.cc

Осло

Міжнародний аеропорт Осло розташований у містечку Гардермуен за 35 км від міста. Це основний аеропорт країни.

Найзручніше в центр столиці дістатися на потязі. Найближча залізнична станція розташована під терміналом аеропорту. Курсують два типи поїздів, але принципової різниці між ними нема: всі проїжджають через центральний залізничний вокзал.

Вартість проїзду становить 10-20 євро, час у дорозі - 19-25 хв. Квитки можна придбати у спеціальних автоматах на платформі і в залі прибуття.

Автобуси відходять від терміналу кожні 15-20 хв, вартість проїзду - 15-23 євро. Таксі недешеве - 60-75 євро. Машини стоять біля виходу із зони прильоту.

фото: VisitOslo.com

Загалом, у всіх досліджених країнах транспортна інфраструктура є доволі розвиненою та диверсифікованою.

Залізничний транспорт серед усіх є найбільш дешевим та надійним, оскільки потяги мають чіткий розклад руху, фіксовані тарифи та не бояться заторів.

Трохи дорожче обійдеться поїздка на автобусі, однак цей вид транспорту також має свої переваги. Найбільш зручним, але при цьому дорогим залишається варіант з таксі або орендою авто.

Звичайно, всі види транспорту мають свої переваги та недоліки, тому дуже важливо надати пасажиру максимальну кількість варіантів, щоб він мав змогу обрати найбільш зручний і надійний в залежності від своїх потреб та можливостей.

]]>
http://www.epravda.com.ua/publications/2018/04/24/636303/
За довгим злотим. Як українці офіційно влаштовуються на роботу у Польщі http://www.epravda.com.ua/publications/2018/04/24/636274/ support@epravda.com.ua (Економічна правда) Публікації Tue, 24 Apr 2018 10:30:04 +0300 Олександр Івахнюк - журналіст, який працює у Польщі. Починав з роботи на книжковому складі, зараз він консультант з легалізації перебування іноземців у польських компаніях.

Олександр за фахом актор, тому іноді знімається у польських фільмах та рекламі. В розмові просить не називати українців, які працюють у Польщі, емігрантами чи заробітчанами, бо ці люди все одно є громадянами України.

"Я маю справи з громадянами України, які їдуть у Польщу для тривалого перебування і легалізації у ЄС", - каже він про свою нинішню роботу.

За його словами, найпростіше це зробити у Польщі. "П'ять років легального перебування - і людина отримує карту довготермінового резидента ЄС. Це майже як громадянство, з яким можна їхати працювати по всій Європі", - додає Івахнюк.

Польща стала ключовим напрямом трудової міграції українців. Кількість вакансій там зростає, тому поляки розраховують на подальше залучення українських громадян.

За розрахунками Центру економічних стратегій, зробленими на основі даних Держприкордонслужби України, середньорічна кількість перетинів українцями кордону з Польщею у 2009-2012 роках становила 9 млн, у 2014-2017 роках - 18 млн.

Держстат підтверджує: після 2013 року потік українців через польський кордон зріс удвічі. Ця країна посіла перше місце серед реципієнтів українських мігрантів, посунувши Росію на друге місце. Якщо у 2012 році близько 15% всіх українських мігрантів вказували, що працювали в Польщі, то у 2017 році їх частка зросла до 40%.

Чому Польща

Польський ринок праці більший, ніж румунський чи угорський, а уряд Польщі веде активну політику із залучення працівників. Українці розуміють, що попит на їх працю у Польщі є, а спрощені правила дозволяють легко оформитися на роботу офіційно.

У Польщі мінімальна зарплата становить 2 100 злотих, в Україні - 3 723 грн або 480 злотих.

"З 1 січня 2018 року поляки підвищили мінімальну ставку для українців. Зарплату українця прирівняли до зарплати поляка. Вона повинна бути не меншою 13,7 злотих, тобто на руки людина отримує 10 злотих за годину", - пояснює директор компанії з працевлаштування українців за кордоном Work Garant Тетяна Булгакова.

Не останню роль у рішенні поїхати працювати в Польщу відіграє близьке географічне розташування та низький рівень мовного бар'єру. "Наші працівники через три дні вже спілкуються з бригадирами, а впродовж місяця стають співробітниками, без яких не можуть обійтися. Вивчення польської для українця означає підвищення вартості години його роботи і швидке працевлаштування за фахом", - пояснює Івахнюк.

Джерело: соціологічне дослідження групи "Рейтинг", проведене в Україні на замовлення польської компанії Personnel Service

Скільки коштує легальне працевлаштування

Разом з ростом темпів трудової міграції збільшується число компаній, які займаються легалізацією працевлаштування. Відповідно до звіту фундації "Наш вибір", у 2015 році таких агенцій у Польщі було 6 081, у 2016 році - 7 386, у 2017 році - 8 646.

За словами економіста Центру економічної стратегії Юлії Рудої, українці можуть оформити своє працевлаштування в Польщі чотирма способами.

Перший - дозвіл на роботу, zezwoleń na pracę, який видає воєвода на підставі заяви роботодавця. За даними Міністерства сім'ї, праці та соціальної політики Польщі, у 2017 році таких дозволів видано 192,5 тис порівняно з 50 тис у 2015 році.

Другий - заява про намір працевлаштування іноземця, oświadczeń. Дає право громадянам України та ще п'ятьох країн виконувати несезонні роботи протягом року.

У 2017 році в Польщі було 1,7 млн таких заяв, але кількість українців, влаштованих за цією схемою, могло бути близько 703 тис. У 2015 році таких заяв було зареєстровано 763 тис, але віз на цій підставі було видано лише 363 тис.

Третій - дозвіл на тимчасове проживання та роботу, який видає воєвода на підставі заяви іноземця. Документ дає право на проживання і роботу протягом трьох років.

Четвертий - дозвіл на сезонну роботу. Цей порядок почав діяти з 1 січня 2018 року. Він дає право працювати у сезонних сферах протягом дев'ятьох місяців.

"Послуги агентства з працевлаштування в Польщі коштують 5-6 тис грн, включаючи витрати на дорогу, страхування і візовий збір. Також працівник повинен мати 100-150 дол на харчування", - пояснює директор компанії Work Garant Тетяна Булгакова.

Кого шукають польські компанії

Польща пропонує більшість вакансій за робочими спеціальностями. Також популярні сезонні роботи в сільському господарстві. Вони починаються з березня із збирання урожаю в теплицях і закінчуються збором яблук восени.

Українці працюють по 10-12 годин. За словами Булгакової, такий ритм роботи не витримує близько 5% українців, які приїжджають до Польщі. Це переважно молодь.

"Стартова робота завжди некваліфікована. Наші працівники сприймають її як курси польської, за які не треба платити. Далі люди або відкривають свої фірми, або йдуть на роботу за фахом. Мій знайомий викладач англійської відпрацював два роки на складі, а тепер відкрив мовну школу через бізнес-інкубатор", - розповідає Івахнюк.

За даними соціологічного дослідження групи "Рейтинг", проведеного в Україні на замовлення польської компанії Personnel Service, 39% великих компаній у Польщі наймають працівників з України і 29% мають намір зробити це протягом року.

Джерело: соціологічне дослідження групи "Рейтинг", проведене в Україні на замовлення польської компанії Personnel Service

Скільки витрачають українці в Польщі

Економіст ЦЕС Юлія Руда зазначила, що у Польщі українці витрачають третину зароблених коштів, інше передають додому.

Українці, які перебувають у Польщі на короткострокових роботах, витрачають по 200-500 злотих, а решту заощаджують.[L]

Польські роботодавці пропонують українцям пільги: безкоштовне проживання, транспортні послуги, а іноді і їжу. Ці пільги знижують витрати на життя в Польщі.

За даними Нацбанку Польщі, у 2016 році суми переказів в Україну становили майже 2 млрд дол, у 2017 році - вже 3,1 млрд дол. Однак майже всі гроші передаються не через платіжні системи, тому справжні обсяги переказів оцінити важко.

Зараз перед польським урядом гостро стоїть проблема легалізації трудових мігрантів, у тому числі українців. Частина українців вважає, що свої доходи краще приховати, щоб уникнути сплати податків та підписання контрактів.

"Логіка проста: українці думають, що зможуть привезти додому більше грошей, працюючи нелегально, але насправді вони в небезпеці. Ніхто не буде дбати про них після нещасного випадку, вони не зможуть піти на лікарняний і можуть лишитися без грошей, якщо роботодавець буде несправедливим", - вважає президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.

Проте мова йде не лише про тимчасові заробітки. Дані "Рейтингу" свідчать, що 11% українських працівників у Польщі думають про можливість постійного проживання в цій державі. За даними Головного управління статистики Польщі, у 2016 році українці купили майже 64 тис кв м нерухомості - найбільше серед іноземців.

Половина робітників з України приїжджає до Польщі на один-три місяці, тож для більшості з них перебування там - це короткочасна можливість заробити.

]]>
http://www.epravda.com.ua/publications/2018/04/24/636274/
Олександр Рєпкін: "Воднева енергетика - майбутнє України" http://www.epravda.com.ua/publications/2018/04/24/636183/ support@epravda.com.ua (PROMOTED) Публікації Tue, 24 Apr 2018 10:00:04 +0300 Організатор форуму - Олександр Рєпкін, президент Енергетичної Асоціації "УКРАЇНСЬКА ВОДНЕВА РАДА", бізнесмен та інвестор у відновлювану енергетику України розповів, чому воднева тема викликає цікавість світової спільноти та про перспективи використання водню як безмежного енергетичного ресурсу України.

Як виникла ідея організувати в Україні міжнародну дискусію, присвячену технологіям використання водню?

Протягом минулого року я брав участь у міжнародних заходах, де обговорювались проблеми балансуючих потужностей у складі наявних енергосистем. Під час Міжнародного форуму "Hydrogen for Sustainable Northern Communities Forum", який проходив у Канаді, я спостерігав практичне впровадження досвіду децентралізації системи енергоспоживання міст із використанням водню.

Спеціально розроблена платформа забезпечувала енергоспоживання одного з районів міста Норт-Бей (Онтаріо). Енергія сонця та вітру використовується для виробництва і зберігання водню на ті періоди, коли відновлювальні джерела не можуть її виробляти в достатній кількості. Такі періоди виникають або у темний час доби, або ж у безвітряну погоду, коли слабкий вітер не може забезпечити необхідну потужність для обертання вітрової турбіни, або у так звані пікові навантаження на енергосистему - вранці та ввечері. Тоді починає працювати воднева платформа, яка балансує енергозабезпечення, і тим самим перетворює змінні джерела енергії на постійні.

Ця платформа забезпечує додатковий приріст генерації електроенергії та працює протягом трьох років без додаткових джерел, пов'язаних із використанням вуглеводню чи атомної енергії, та має значно вищий коефіцієнт корисної дії. Тоді і виникла ідея організувати в Україні міжнародну дискусію, присвячену обговоренню сучасних енергетичних технологій.

Які країни вже почали впроваджувати водневі технології для власного енергозабезпечення?

Окрім Канади, яка є лідером в цій галузі, активно впроваджує та розвиває водневі технології Японія. В цій країні навіть створили "міністерство" водню. Після аварії на Фукусімі Уряд переглянув стратегію енергобезпеки, спрямувавши вектор на використання енергії із відновлювальних джерел. Щороку Японія встановлює більш як 2 ГВт сонячних панелей та навіть використовує водяну гладь у затоках, де немає великих хвиль, для встановлення там сонячних елетростанцій.

Прем’єр-міністр Японії заявив, що до 2050 року країна повністю перейде від атомної на водневу енергетику. Компанія Toyota першою випустила гібридний автомобіль, який для генерації енергії використовує водень. По суті, це електромобіль, але замість літевої батареї використовується воднева установка. Для заправки такого авто вистачає трьох хвилин, а запас ходу складає 800 км.

Чи можна в Україні замінити діючі атомні електростанції на водневі?

Сьогодні строк служби деяких українських АЕС подовжено вдруге, і робити це втретє вже фізичне небезпечно. Перед країною постає питання: яким чином замінити генераційні потужності, що виходять із експлуатації, адже 50% енергетичного балансу України припадає саме на АЕС? Найбільш перспективним та виправданим для України є використання цих потужностей у спільному циклі для генерації водню. А водневі електростанції - це майбутнє, над яким необхідно задуматися вже сьогодні.

Наскільки безпечно використовувати водень у промисловості та побуті?

Стереотип щодо небезпечності водню залишився з радянських часів, коли його, в основному, використовували у військових розробках. Фактично ж, ризик використання водню не більший, ніж у метану чи бензину. Головне - правильно з ним поводитись та застосовувати світові технологічні розробки у цій сфері.

Крім того, використання водню екологічно безпечне. В Японії проводили експеримент, де після використання водню у якості джерела теплової та електричної енергії отримували чисту дистильовану воду, яку можна використовувати в їжу.

Які основні джерела видобування водню? Чи потрібна для його видобування велика кількість води?

Основне джерело для водневого синтезу - це, дійсно, вода. Однак, воно не єдине. На форумі обговорюватиметься технологія видобування природного водню із підземних родовищ, які існують і в Україні. Сьогодні проводяться дослідження та геологорозвідка таких родовищ.

Чи готове українське законодавство до впровадження водневих технологій?

Поки що, законодавчо питання виробництва та використання водню в нашій країні не врегульоване. Але вже проводиться підготовча робота для внесення змін в енергетичні закони України. Це кропітка робота, яку ми лише починаємо. Саме з цією метою буде проведено Перший міжнародний форум "Вітер та водень" та організовано дискусійну платформу для обговорення можливостей використання водню як відновлюваного джерела енергії.

Поки що в Україні, енергетичні розробки в сфері використання водню сприймаються на рівні лабораторій, інститутів та конструкторських бюро. А головне - в країні відсутня стратегія використання водню у якості додаткового джерела енергії. Форум проводиться для того, щоб показати світовий досвід та, можливо, і майбутній напрямок, в якому може рухатись наша країна задля забезпечення власної енергонезалежності та уникнення зовнішнього "енергетичного шантажу".

Чи плануєте ви проводити аналогічний форум в майбутньому?

Так, форум стане щорічним заходом в Україні та матиме прояви за кордоном у вигляді постійної присутності України в міжнародних водневих енергетичних заходах. І тому сьогодні важливо розпочати освітню роботу та долучити до наступного форуму людей, які добре знайомі зі світовими водневими технологіями, заручитись підтримкою законотворців та уряду, привернути увагу керівництва країни до можливостей використання водню як ресурсу для забезпечення енергонезалежності України.

На наступному форумі буде проведена виставка провідних водневих технологій та розробок. Ми маємо не тільки балансувати енергогенерацію, але головне - формувати збалансовану культуру енергоспоживання. І для цього повинні створити нову культуру споживання енергії серед молоді. В цьому нас підтримує освітній проект Horizon Educational, який наступного року презентує майстер-класи щодо використання водню для студентів та школярів.

Хто братиме участь в форумі?

Форум спільними зусиллями організовують Українська вітроенергетична асоціація та "УКРАЇНСЬКА ВОДНЕВА РАДА". До дискусії ми запросили представників державного енергетичного сектору та міжнародних експертів. Спікерами форуму стануть відомі світові науковці у сфері дослідження та впровадження водневих технологій. Наприклад, проект ZEFER (Zero Emission Fleet vehicles For European Roll-out) Європейської комісії самостійно зацікавився участю у форумі.

Представлятиме його Софі Ліон, головний консультант Element Energy, координатор проекту. Також на форумі виступатимуть представники компанії HEXAGON XPERION - світового лідера зі зберігання та транспортування водню. Також ми раді вітати на форумі Девіда Харта, директора E4TECH та Голову Hydrogen and Fuel Cell Consulting, Романа Ващука, Надзвичайного і Повноважного Посла Канади в Україні.

Чого Ви очікуєте від форуму?

Використання енергії з відновлювальних джерел вже давно стало пріоритетом в стратегіях провідних країн світу. Україна має активно впроваджувати світові досягнення у цій сфері та долучатись до міжнародного клубу високотехнологічних країн. Відновлювана енергетика - це шлях до енергонезалежності країни. Тому сьогодні важливо розробити стратегію та скоординувати дії держави та інвесторів для розвитку нового виду відновлюваної енергетики в Україні.

]]>
http://www.epravda.com.ua/publications/2018/04/24/636183/
В очікуванні "великого вибуху": як українці створили найкращі накопичувачі енергії в світі http://www.epravda.com.ua/publications/2018/04/23/636238/ support@epravda.com.ua (Економічна правда) Публікації Mon, 23 Apr 2018 08:30:28 +0300 Електроенергія - єдиний товар, який людство не навчилося дешево зберігати. У світі склалася парадоксальна ситуація: побудувати електростанцію вигідніше, ніж будувати сховище електроенергії.

Такими словами починає бесіду з журналістом ЕП директор української компанії Yunasko Вадим Уткін. Yunasko розробляє і виготовляє пристрої для зберігання електричної енергії - ймовірно, найефективніші у світі суперконденсатори.

Зовсім нещодавно компанія отримала під одну із своїх розробок фінансування від програми Кліматичних Інноваційних Ваучерів ЄБРР і активно працює над новими продуктами та розширенням на нові ринки.

Суперконденсатор - це аналог акумулятора. І перший, і другий призначені для накопичення, зберігання та віддавання електроенергії. Однак між ними є відмінність. Суперконденсатор накопичує і віддає енергію за частки секунди, акумулятор - за хвилини і години.

Вперше ці пристрої з'явилися в кінці 1970-х. Але з тих пір стали набагато потужнішими.

Вони використовуються там, де потрібні потужні пікові навантаження. Наприклад, в електрозварюванні, де потрібен струм до декількох тисяч ампер. Або в вітряних електростанціях, щоб дуже швидко змінити кут лопаті - інакше сильний порив вітру може зламати гвинт.

У суперконденсаторів є й інші переваги над акумуляторами. Вони можуть працювати в широкому температурному діапазоні: їм не завадить спека і навіть при -40°C вони заведуть будь-який дизельний двигун. Причому здатні на подібне багато раз.

Суперконденсатори ідеально підходять для ситуацій, де потрібно постійно щось заряджати-розряджати. Наприклад, в гібридних автомобілях в системах "стоп-старт" або при рекуперативному гальмуванні, коли виділяється кінетична енергія, перетворюється на електричну і зберігається для подальшого використання.

А ще ці пристрої безпечні: не перегріваються і не займаються, чим часто грішать літій-іонні акумулятори.

Джерело: innovationhouse.org.ua

Чим унікальні українські суперконденсатори і чому вони досі не здійснили революцію у світовій енергетиці?

Надлишкова генерація та консерватизм енергетиків

Підприємець виділяє три основні проблеми в сфері генерації та споживання електроенергії, які перешкоджають впровадженню технологій її зберігання.

СЕО Yunasko Вадим Уткін
Фото автора

По-перше, генерація і споживання розділені. АЕС, ТЕС і ГЕС зазвичай розташовані далеко від місць споживання енергії.

По-друге, генерація не збігається в часі із споживанням. Вночі енергії багато генерується і мало споживається. Вдень - багато споживається, а генерується стільки ж. Через це генерацію і мережі проектують потужнішими, ніж необхідно.

По-третє, люди, які працюють у генерації, перебувають під неймовірним пресом відповідальності. Вони добре знають, що буде, якщо відмовить один із сегментів енергомережі. Через це вони дуже консервативні.

Їм набагато зручніше працювати з турбіною, яка обертається з передбачуваною швидкістю, ніж з якимось вітряком, який сьогодні працює, а завтра стоїть.

Скільки часу можна зберігати електроенергію

Через це генерація коштує дешевше, ніж зберігання і транспортування електроенергії. Проте людство винайшло безліч способів її зберігання. Деяким з них вже понад ста років, але за відсутністю альтернативи вони досі актуальні.

Коли мова заходить про накопичувачі електричної енергії, головне питання звучить так: скільки часу ви хочете зберігати електроенергію?

Місяцями. "Для цього найкраще використовувати ГЕС. Коли електроенергія дешева, ви закачуєте воду вгору, а коли потрібно - спускаєте. За вартістю кВт-год це найдешевший спосіб", - говорить Уткін.

Київська гідроакумулююча електростанція
Джерело: wikimapia.org

Ще замість води використовують повітря або спеціальний газ. Газ під тиском закачують у вироблені вугільні або законсервовані ракетні шахти. У пікові навантаження газ випускають, виробляючи електроенергію.

Тижнями. У цьому випадку стає в пригоді маховик - масивне колесо, що обертається. Його використовується як накопичувач кінетичної енергії. Коли енергія дешева, маховик розкручують, коли дорога - маховик дозволяє перетворити кінетичну енергію в електричну.

Маховик
Джерело: medium.com

Днями. Тут підійде проточна батарея. "У батареї є анод і катод. Ми думаємо, що це щось тверде. Це може бути рідким", - пояснює Уткін.

Проточна батарея складається з двох баків з рідинами. Один - з аналітом, інший - з каталітом. Рідини весь час перекачуються і регенеруються. Перевага таких батарей - у їх масштабованості. Треба збільшити ємність? Достатньо поставити більший бак і налити більше рідини.

Проточна батарея від іспанської компанії Zigor, баскетбольна арена в місті Віторія-Гастейс, Іспанія
Джерело: construction21.org

Годинами. Для компенсації різниці вартості електроенергії підійдуть традиційні акумулятори, причому не тільки популярні літій-іонні. Ніхто не пропонує відмовлятися і від свинцевих, винайдених у 1859 році.

Протягом секунд і хвилин. У цьому випадку дорога веде до Yunasko. Компанія розробляє і виготовляє суперконденсатори та літієві конденсатори, які об'єднали властивості літій-іонних батарей та суперконденсаторів.

Суперконденсатори Yunasko
Фото автора

Де можна застосовувати суперконденсатори

Найбільший і найперспективніший ринок - генерація. В енергосистемі частота змінного струму становить 50 Гц. Якщо частота падає до 47 Гц, споживачів відключають від мережі, інакше у ній виникнуть дисбаланси.

Щоб згладити перепади частоти, потрібно застосовувати накопичувачі енергії. Вони повинні почати працювати за 0,02 секунди - або поглинати надлишкову потужність, або віддавати її. Це здатні робити тільки суперконденсатори.

Ще один чималий ринок - автомобільне виробництво, зокрема, системи рекуперації кінетичної енергії під час гальмування автомобіля.

Процес гальмування авто в середньому триває три секунди. Тільки суперконденсатори можуть поглинути більшу частину цієї енергії. Робити це вони можуть сотні тисяч разів без втрати ємності. Отриману енергію можна витрачати, наприклад, на живлення радіо або розгін автомобіля.

Суперконденсатори також використовують як компонент автомобільної старт-стоп системи. Вона призначена для автоматичного вимкнення і запуску двигуна з метою економії пального, зниження рівня шкідливих викидів і рівня шуму завдяки скороченню часу роботи двигуна на холостому ходу.

Крім того, суперконденсатори використовують у військовій сфері, особливо в нових видах зброї, яка вражає ціль спрямованою енергією. Йдеться про електромагнітні і лазерні пристрої, де потрібні потужні енергетичні імпульси.

Експериментальна електромагнітна гармата ВМС США. Дальність стрільби - 160 км, швидкість польоту снаряда - 7 700 км/год
Джерело: popularmechanics.com
Експериментальна система лазерної зброї на десантному транспорт-доці "Понсе" ВМС США. Дальність стрільби - 1,6 км. Вартість пострілу - 0,59 дол
Джерело: usni.org

Скільки грошей на світовому ринку накопичувачів енергії

Сфери застосування суперконденсаторів або занадто вузькі, або тільки зароджуються. Через це грошовий обсяг світового ринку суперконденсаторів у сто разів менший, ніж ринок традиційних акумуляторів.

На ілюстрації нижче Уткін показує, як влаштований світовий ринок накопичувачів. Він розташував технології накопичення енергії залежно від двох головних параметрів: вертикальна вісь - вартість ват за цикл заряду-розряду, горизонтальна - скільки ват можна накопичити за хвилину.

Світовий ринок накопичувачів електричної енергії
Джерело: Yunasko

"Сіре коло - це ринок свинцевих батарей. Його обсяг - 55 млрд дол. Ці батареї ми знаємо сто років. За цей час технологія не змінилася. Заливаємо свинець кислотою і поміщаємо все це у пластикову банку", - говорить Уткін.

На тлі зростання ринків мобільної електроніки та електромобілів набирає обертів ринок традиційних літій-іонних батарей, але навіть він удвічі менший, ніж ринок свинцевих акумуляторів, - 23,5 млрд дол. Світовий ринок суперконденсаторів, на якому працює Yunasko, становить лише 0,6 млрд дол.

Як з'явилася Yunasko

Основа компанії - група вчених, яка розробляла накопичувачі електричної енергії в період занепаду Радянського союзу. "Ми почали займатися накопичувачами в кінці 1980-х років. Це був спецпроект Мінелектронпрому СРСР. Головним у проекті було Ленінградське НПО "Позитрон". Це була напівзакрита тематика", - розповідає директор з досліджень і розробок Yunasko Юрій Малетін.

Почала група з розшифрування технології японських суперконденсаторів. Після розвалу Союзу вчені намагалися зробити щось самостійно і поступово дійшли до створення Yunasko. Для цього знадобилися інвестиції - на створення дослідного виробництва, конструкторського бюро та лабораторії.

Лабораторія Yunasko
Лабораторія Yunasko
Лабораторія Yunasko
Лабораторія Yunasko

З Уткіним і Малетіним журналіст ЕП спілкується на другому поверсі будинку Інституту сорбації і проблем ендоекології НАН України. Інститут розташований недалеко від станції метро "Академмістечко" у Києві.

Yunasko орендує в будівлі кілька приміщень. Тут розташовані науково-дослідна лабораторія і конструкторське бюро. Є ще дослідне виробництво у Хмельницькому. Загалом у компанії працює 40 осіб.

Свою назву компанія отримала на початку 2010 року. Після світової фінансової кризи 2008 року підприємство Малетіна шукало інвестиції. Фірма намагалася співпрацювати з російською компанією "Роснано", проте росіяни прописали в контракті настільки драконівські умови, що від цієї ідеї довелося відмовитися.

У 2010 році вченими зайнялася компанія у сфері прямих та венчурних інвестицій Dekarta Capital. Вона створила Yunasko і знайшла гендиректора Вадима Уткіна.

Світове визнання і труднощі з пошуком клієнтів

Уткін називає Yunasko стартапом у сфері "зелених" технологій, а його головною проблемою - створення каналів продажів. "Достукатися до великих клієнтів - ось основна проблема. Технології - не проблема, команда - не проблема. У нас найкраща команда в світі, і це говоримо не ми, а люди, які розробляють накопичувачі на основі суперконденсаторів", - розповідає Уткін.

Результати незалежного тестування суперконденсаторів від трьох провідних світових розробників
Джерело: Yunasko

Щоб почати працювати з великими клієнтами, наприклад, автовиробниками, слід мати дві-три фабрики на різних континентах. Фірма зустрічалася з представниками Volkswagen, Audi, Peugeot, Renault і всі вони висувають однакові вимоги.

Yunasko співпрацює з компанією Boeing, але ця робота відбувається у форматі проекту з дослідження. Мета ж української компанії - підписати з великим світовим гравцем угоду про роботу в рамках програми.

"У чому різниця? Програма - це укладання угоди з Boeing, Airbus або Renault. Вони кажуть: "Ми в тебе купимо 1 млн одиниць продукції у наступному році, 1,2 млн - через рік, 1,4 млн - через чотири роки". Планова економіка. Такі складні інженерні продукти без плану створити неможливо.

Чим хороша програма? Ти знаєш, скільки грошей заробиш. Тоді ти йдеш до інвестора і кажеш: "У наступному році я зароблю стільки-то, і щоб цього домогтися, мені потрібно стільки-то грошей", - пояснює Уткін.

В очікуванні "великого вибуху"

На український ринок в Yunasko не сподіваються. Уткін не вірить, що в країні з ВВП на душу населення 3 100 дол можуть бути затребувані їх технології.

Компанія пропонувала Головному бронетанковому управлінню Міноборони створити систему запуску танка при будь-якому морозі. Зіткнувшись з колосальною бюрократією, фірма відмовилася від цих планів.

Ще був проект з Інститутом електрозварювання імені Патона. Навіть створили прототип: компактний мобільний зварювальний апарат на суперконденсаторах.

"Звичайне точкове зварювання - це 40 кВт. Тут, в інституті, ви не візьмете від мережі 40 кВт. Ви знеструмите все Академмістечко. У нашому прототипі працює накопичувач. Він заряджається струмом 0,5-1 кВт. Стільки бере електрочайник. За допомогою такого апарата можна зварювати", - розповідає Малетін.

Однак ні Yunasko, ні інститут не змогли комерціалізувати продукт.

Компанія також продала ліцензію на виробництво в Китаї частини технології для китайських гібридних автобусів. У боротьбі за цей проект Yunasko обійшла свого головного конкурента - американську компанію Maxwells.

Уряд Китаю виділяє величезні субсидії на електрифікацію транспорту. Там було організоване збирання суперконденсаторів. Однак у 2016 році уряд перерозподілив субсидії на користь виробників літій-іонних батарей. У підсумку проект згорнувся, так і не розпочавшись.

За словами Уткіна, зараз кожен виробник суперконденсаторів намагається закріпитися у якомусь своєму сегменті. "Всі чекають великого вибуху ринку, коли суперконденсатори стануть мейнстрімом, як свого часу мейнстрімом стали літій-іонні батареї", - говорить СЕО Yunasko.

Цей вибух він пов'язує з більш інтенсивним поширенням "зеленої" енергетики і гібридних електромобілів.

Відеоекскурсія об'єктами Yunasko в Києві

Хімічна лабораторія

Конструкторське бюро

Випробувальний центр

]]>
http://www.epravda.com.ua/publications/2018/04/23/636238/
Вас "майнять": як виявити і знешкодити прихований майнінг http://www.epravda.com.ua/publications/2018/04/20/636181/ support@epravda.com.ua (Економічна правда) Публікації Fri, 20 Apr 2018 08:30:10 +0300 Випадки прихованого майнінгу ростуть у геометричній прогресії. За даними антивірусної компанії Symantec, за 2017 рік вони почастішали у 340 разів.

Тільки в березні 2018 року антивірусна компанія Malwarebytes зафіксувала 16 млн спроб прихованого майнінгу криптовалют. За перші три місяці 2018 року кількість таких випадків зросла на 4000% порівняно з попереднім кварталом.

У той же час, відзначають дослідники, на 35% знизилося число атак за участю вірусів-вимагачів. Хоча ще недавно такі атаки були найбільш популярними - згадати хоча б резонансні віруси WannaCry і Petya.

За даними Національного центру кібербезпеки Великобританії, прихований майнінг буде головною загрозою для інтернет-користувачів, як мінімум, у найближчі два роки. ЕП з'ясовувала, як визначити, що на пристрої працює прихований майнер, і як убезпечити себе від цієї напасті.

Що це таке

Прихований майнер - stealth miner, майнер-бот, ботнет - програма, яка в автоматичному режимі веде майнінг непомітно для користувача. Це додаткове програмне забезпечення, яке встановлюється на комп'ютер, використовує його ресурси і переказує заробіток на гаманець розробника.

Робота майнера дуже схожа на дію вірусу. Він теж маскується під системний файл, робить певні операції і вантажить систему, але є одне "але".

Вірус - це програма, яка шкодить системі. Прихований майнер діє за іншою схемою. Він просто використовує ресурси процесора гаджета, щоб добувати криптовалюту і переказувати її в гаманець свого творця.

На відміну від класичних вірусів, які крадуть і пересилають дані з комп'ютера, віруси-майнери використовують його технічні потужності.

Хто може стати жертвою

Жертвою прихованого майнера може стати кожен користувач. Під загрозою - не тільки сервери великих компаній, а й домашні комп'ютери, особливо ігрові. Майнери працюють на всіх платформах, пристроях, операційних системах і браузерах. Таким чином, від них не захищений ніхто.

Свою роль у цьому відіграла поява монет, для видобування яких не потрібні майнінг-ферми. Для них достатньо середніх за потужністю пристроїв. Найпопулярнішими криптовалютами у шахраїв є Monero і Zcash.[L]

За даними ESET, програми-майнери поширюються кількома шляхами.

Перший - коли користувач шукає інформацію і потрапляє на скомпрометований сайт, куди зловмисники помістили шкідливий код, або на сайт, адміністратори якого додали в код частину інфікованого коду для заробітку на відвідувачах.

При відвідуванні такого сайту спрацьовує скрипт, який починає використовувати ресурси пристрою. Цей метод найбільш поширений і працює майже на всіх пристроях та операційних системах.

Другий - соціальні мережі або файлообмінники.

Користувачеві можуть приходити повідомлення від інших користувачів або підроблених акаунтів-ботів про те, що він нібито став переможцем в акції або конкурсі. Для отримання призу користувачеві пропонується перейти за посиланням, яке завантажує небезпечне програмне забезпечення.

Залежно від пристрою відбувається завантаження шкідливих програм. Для комп'ютера або ноутбука це файл .exe, для мобільного пристрою - .apk.

Також шкідливе програмне забезпечення може поширюватися на ігрових форумах. Користувачеві пропонують завантажити вірус під виглядом оновлення до гри або неліцензійної версії для безкоштовного користування.

Як виявити

Згідно з рекомендаціями ISSP, слід перевірити "Диспетчер завдань". При наявності майнера там буде відображатися великий відсоток завантаження центрального або графічного процесорів - у межах від 70% до 100%.

Перші симптоми присутності майнера - збої в роботі інформаційної системи, швидка розрядка акумулятора, перегрівання пристрою, наявність запущених підозрілих процесів, нетипове підвищення гучності роботи відеокарти, високий рівень використання електроенергії.

Чому це небезпечно

Якщо у пристрої "селиться" майнер, це може призвести до зростання споживання електроенергії і поломки гаджета, адже його ресурси буде використовувати шкідливе ПЗ. Також стануть набагато повільніше запускатися програми.

Ще менш приємною знахідкою, ніж сам майнер, може стати несанкціоноване використання паролів, у тому числі для отримання фінансової вигоди.

Крім того, якщо ботнет отримав доступ до пристрою, це може загрожувати змінами у роботі гаджета. Наприклад, деякі майнери блокують панель управління пристрою, через що користувач не може їх позбутися.

Як знешкодити

Фахівці ESET радять використовувати актуальні версії антивірусів, які блокують загрози на етапі завантаження. Якщо комп'ютер інфіковано, слід виконати його повне сканування і видалити небажані та потенційно небезпечні програми.

При потраплянні на інфікований сайт його потрібно закрити й очистити кеш браузера. Якщо вказаний сайт був доданий у закладки, його слід видалити. Якщо користувач зіткнувся з ботнетом, який не піддається цим заходам, краще звернутися до фахівця, щоб не погіршити ситуацію.

Цілющі сервіси

Для сканування пристрою на наявність шкідливого ПЗ можна використовувати безкоштовну утиліту Malwarebytes та її доповнення AdwCleaner.

Перший додаток перевіряє жорсткий диск та оперативну пам'ять на наявність вірусів, другий - на рекламні програми. Регулярне сканування з великою імовірністю убезпечить гаджети від прихованого майнінгу.

У браузері можна використовувати розширення ScriptBlock, NoCoin і MinerBlock, які блокують піратські скрипти і зупиняють потенційно небезпечні алгоритми.

]]>
http://www.epravda.com.ua/publications/2018/04/20/636181/
Новий лайфхак для ОСББ: як отримати 40% компенсації на утеплення будинку http://www.epravda.com.ua/publications/2018/04/19/636114/ support@epravda.com.ua (Володимир Рихліцький, для ЕП) Публікації Thu, 19 Apr 2018 15:10:59 +0300 ЕП починає цикл статей про існуючі в Україні програми підтримки енергоефективних заходів. Як українцям, ОСББ, бізнесу та комунальним підприємствам отримати допомогу на реалізацію своїх проектів - саме про це піде мова в наших наступних матеріалах.

Стартуємо з програм IQ energy, які фінансуються за кошт європейських донорів.

За новою програмою IQ, об'єднання співвласників багатоквартирних будинків можуть отримати 40% компенсації на витрати, пов'язані з утепленням будинків. Відповідна програма стартувала у квітні 2018 року.

Подібна програма - часткової компенсації витрат на утеплення будинку - діяла упродовж двох років для індивідуальних власників житла. Вони мали можливість отримати 35% компенсації - до 3 тис євро. У 2018 році її вирішили розширити і запустили пілотний проект IQ energy для ОСББ.

Як і на що ОСББ можуть отримати компенсацію

Програма фінансування енергоефективності в житловому секторі IQ energy для ОСББ передбачає компенсацію 40% від суми кредиту в "ОТП банку". Наразі лише ця установа надає позики для ОСББ. Гроші можна отримати на техніку, матеріали, супутні товари для термічної модернізації та на монтажні роботи.

"Клієнт купує ці товари за кредитні кошти, модернізує житло, реєструється на сайті і подає заявку на компенсацію. Це потрібно зробити упродовж чотирьох місяців. На момент подачі заявки кредит повинен бути непогашеним", - пояснює керівник програми IQ energy Оксана Булгакова.

На сайті програми є каталог енергоефективних товарів і технологій, які можна придбати і використати для термічної модернізації в рамках програми.

"Компенсація допоможе закупити якісні матеріали, які відповідають європейським стандартам, і залучити підрядників, які мають відповідні сертифікати та якісно виконують свою роботу", - підкреслює Булгакова.

Яка максимальна сума компенсації

Для фізичних осіб максимальна сума коштів, яку можна відшкодувати, становить 3 тис євро. Для ОСББ такого ліміту нема. Програма IQ energy компенсує 40% від будь-якої суми кредиту на модернізацію багатоквартирного будинку. Максимальна сума кредиту, який пропонується ОСББ - 2 млн грн.

Загальний бюджет програми - 15 млн євро. За словами Булгакової, цього вистачить для фінансування проектів у 2018 році і частково - у 2019 році.

Програму фінансує Східноєвропейський фонд енергоефективності та довкілля E5P, найбільшими вкладниками якого є Європейський союз та Шведське агентство міжнародного співробітництва у сфері розвитку Sida.

Яким проектам віддають перевагу

IQ energy співпрацює лише з ОСББ, але організатори обіцяють запропонувати рішення і для інших типів об'єднань співвласників багатоквартирних будинків. При чому участь у програмі можуть брати ОСББ, які працюють мінімум рік. Заявки від молодших об'єднань розглядатимуть в індивідуальному порядку.[L]

"Велика ймовірність, що буде відмова, але ми враховуватимемо те, що вони хочуть зробити. Якщо вони працюють 10-11 місяців і готові зробити перший внесок, то ми готові розглядати заявку. Якщо ж ОСББ створене три тижні тому, то ще не час звертатися до програми", - пояснює Булгакова.

Якщо у заявника був досвід кредитування в інших банках і є документи, які підтверджують виконання робіт з термічної модернізації, це буде перевагою.

Пріоритетні напрямки фінансування програми IQ energy - встановлення лічильників, індивідуальних теплових пунктів та комплексне утеплення будинку ззовні.

За участь ОСББ у програмі термічної модернізації IQ energy на зборах повинні проголосувати дві третини мешканців багатоквартирного будинку.

Як IQ energy допомагає під час реалізації проекту

Сертифіковані інженери та фахівці IQ energy безкоштовно консультують ОСББ на всіх етапах реалізації проектів, починаючи із зборів мешканців і завершуючи моніторингом якості виконання робіт.

"Ми будемо консультувати на етапі ухвалення рішень щодо модернізації, рекомендуватимемо технічні рішення та будівельні компанії. Ми працюємо з усіма великими компаніями та постачальниками матеріалів, які мають досвід комплексної термічної модернізації будинків", - зазначає Булгакова.

Підготувати документацію для отримання кредиту в банку допомагатимуть консультанти IQ energy з досвідом роботи у банківській сфері. Більш того - сертифікований спеціаліст з інженерною освітою мінімум раз на тиждень особисто контролюватиме якість виконання робіт в процесі реалізації проекту.

Володимир Рихліцький, рух "Сильні громади"

]]>
http://www.epravda.com.ua/publications/2018/04/19/636114/
Битва за "мінімалку": чи буде 4 200 http://www.epravda.com.ua/publications/2018/04/19/636149/ support@epravda.com.ua (Економічна правда) Публікації Thu, 19 Apr 2018 09:20:14 +0300 Осінь 2016 року. Прем'єр Володимир Гройсман анонсує "економічну сенсацію": двократне підвищення мінімальної зарплати - з 1 600 грн до 3 200 грн з січня 2017 року.

Це рішення спровокувало комплекс економічних зрушень - і позитивних, і негативних.

Серед плюсів - зростання доходів громадян, розширення бази оподаткування, чистка підприємців, які користуються спрощеною системою, - "сплячі" ФОП почали масово закриватися.

В результаті зросли надходження до бюджету від єдиного соціального внеску та податку на доходи фізичних осіб.

Були й мінуси. Рішення уряду стало одним із драйверів інфляції та однією з причин більш жорсткої монетарної політики НБУ. Воно також призвело до збільшення видатків бюджету і напруження у відносинах України з МВФ.

Зима 2017 року. Естафету у прем'єра перехопює президент. У грудні Петро Порошенко заявляє, що у 2018 році планується підвищення мінімальної зарплати в Україні до 4 100 грн.

Пізніше, у розпал бюджетного процесу, лідер "радикалів" Олег Ляшко заявив, що "у бюджету є всі можливості" встановити мінімальну зарплату на рівні 4200-4300 грн. Насправді таких можливостей не було.

Уряд плани підтримав, але з обмовкою.

У бюджеті на 2018 рік підвищення "мінімалки" заплановане до 3 723 грн. Там також зазначається, що треба провести моніторинг виконання державного бюджету за перший квартал 2018 року і визначитися, чи є можливість підвищувати розмір мінімальної зарплати до 4 200 грн.

Напередодні з'явилися дані щодо виконання бюджету в першому кварталі і вони непереконливі. Схоже, у влади нема розуміння, що робити далі. Чи варто чекати підвищення "мінімалки" і до чого це може призвести, пояснює ЕП.

Бюджет пішов у "мінус"

З початку 2018 року державний бюджет за доходами не виконується.

За даними Держказначейства, у першому кварталі доходи з урахуванням відшкодування ПДВ бізнесу становили 193,6 млрд грн замість запланованих 199,7 млрд грн. Невиконання плану становить 6,2 млрд грн або 3,1%.

Не виконується план ні за митними, ні за податковими надходженнями. Державна фіскальна служба дала 167,4 млрд грн замість запланованих 173,6 млрд грн. Для виконання плану не вистачило 9,5 млрд грн або 3,6%.

Чому так сталося?

По-перше, до просідання митних платежів призвело зміцнення гривні. Доходи бюджету були розраховані на основі середньорічного курсу 29,3 грн за дол і курсу на кінець 2018 року 30,1 грн за дол.

Проте у квітні гривня закріпилася на рівні 26 грн за дол, що не дозволило митникам генерувати додаткові доходи з імпорту і перекривати бюджетні розриви.

По-друге, з початку 2018 року спостерігається тенденція невиконання плану за доходами від ренти за користування надрами.

"Однією з причин невиконання плану з ренти за користування надрами могли бути нижчі за очікувані об'єми видобутку газу", - вважає керівник підрозділу групи ICU Олександр Мартиненко.

За його словами, середньодобовий видобуток газу за січень-лютий залишився майже незмінним - 57 млн куб м.

"Компаніям сектору вдається лише компенсувати природний спад видобутку на своїх родовищах. Проте ми очікуємо, що упродовж року виробничий тренд зміниться, і за 2018 рік видобуток газу може зрости на 4-6%", - пояснив експерт.

По-третє, не виконується план із збору внутрішнього акцизу.

"Продажі тютюнових виробів у лютому зменшилися на 27%, їх виробництво за два місяці впало на 27%. Крім того, за два місяці на 38% скоротилося виробництво міцних спиртних напоїв", - пояснила ЕП макроаналітик Concorde Capital Євгенія Ахтирко.

За інформацією джерел ЕП, напередодні підвищення акцизів виробники підакцизних товарів запаслися продукцією за нижчими акцизними зобов'язаннями.

По-четверте, спостерігається розрив за сальдо ПДВ. Йдеться, зокрема, про надходження від внутрішнього ПДВ. Річ у тім, що в бюджеті закладається план за доходами від ПДВ, а план з його відшкодування відсутній. Відшкодовуються усі суми, заявлені бізнесом і підтверджені ДФС.

У першому кварталі розрив між планом і доходами від внутрішнього ПДВ сягнув 6,8 млрд грн.

"Статистику щодо ПДВ за квартал зіпсувало зростання суми відшкодування на 25% рік до року. Це більше, ніж зростання експорту товарів на 15% у доларовому еквіваленті за два місяці", - зазначає Ахтирко.

Розрив також пов'язаний з відшкодуванням ПДВ аграріям. Як пояснили ЕП в Українській зерновій асоціації, частково це пояснюється тим, що у першому кварталі зросли ціни на зерно й олію та обсяги їх відвантажень.

По-п'яте, Нацбанк перекаже до державного бюджету майже на 6 млрд грн менше, ніж планувалося. Чим перекривати цю дірку, поки не зрозуміло.

Є й позитивні тенденції: спостерігається перевиконання плану щодо ПДФО та податку на прибуток.

"У першому кварталі перевиконання плану з податку на прибуток становило 7,4 млрд грн. Це пояснюється декларуванням НАК "Нафтогаз України" за підсумками 2017 року податку у значних сумах. Це при тому, що за результатами 2016 року компанія задекларувала збитки", - пояснили ЕП у прес-службі ДФС.

В розпорядженні ЕП опинилися дані про виконання державного бюджету за перший квартал.

ТАБЛИЦЯ

Поговорять у Вашингтоні

Наразі у Міністерства фінансів та Міністерства соціальної політики протилежні погляди на можливості бюджету щодо підвищення "мінімалки".

Парадоксальність ситуації в тому, що Мінфін розглядає невиконання бюджету як причину, через яку це робити категорично не можна, а Мінсоцполітики - як головну підставу, через яку і потрібно підвищувати мінімальну зарплату.

"Якби ми з квітня підвищили мінімальну зарплату до 4 200 грн на місяць, нам потрібно було б розширити видатки бюджету на цей рік щонайменше на 13 млрд грн.

Це мінімальна сума, яка потрібна лише на підвищення "мінімалки", - без урахування підвищення посадового окладу працівника І тарифного розряду єдиної тарифної системи", - заявив заступник міністра фінансів Сергій Марченко в інтерв'ю одному з українських ЗМІ.

Якщо ж врахувати підвищення тарифного розряду, то, за його словами, на 2018 рік знадобиться близько 30 млрд грн, а таких можливостей у бюджету нема.

"Мінус 6 млрд грн доходів бюджету! Це і є головна підстава, через яку потрібно підвищувати мінімальну зарплату, і підвищувати якнайшвидше", - заявив ЕП міністр соціальної політики Андрій Рева.[L]

Його логіка така: підвищення мінімальної зарплати дозволить вивести з "тіні" бізнес, що згенерує додаткові надходження до бюджету.

"Дохідний ефект від підвищення мінімальної зарплати буде більшим, ніж у 2017 році, завдяки розширенню бази оподаткування і детінізації. Також це призведе до зменшення кількості субсидіантів", - наголошує Рева.

За його словами, відповідні зміни до бюджету Кабмін зможе розглянути наприкінці квітня, "коли будуть усі цифри про виконання бюджету та економічні тренди".

Усі ці заяви звучать на фоні щорічних весняних зборів МВФ та групи Світового банку у Вашингтоні, де зараз перебуває українська делегація на чолі з головою НБУ Яковом Смолієм. У складі делегації також міністр фінансів Олександр Данилюк та заступник голови АП Дмитро Шимків.

За інформацією джерел ЕП, потенційний перегляд бюджету буде однією з найгарячіших тем для обговорення з українською делегацією.

Позиція МВФ у цьому питанні однозначна: підвищення мінімальної зарплати можливе лише за наявності економічних підстав. На думку фонду, зараз таких підстав нема.

За словами представника МВФ в Україні Йости Люнгмана, відновлення фіскальної дисципліни у 2016-2017 роках і поступове скорочення державного боргу були суттєвими досягненнями у контексті програми реформ.

Він наголосив, що важливо дотримуватися цих засадничих правил і надалі, оскільки все ще значний державний борг лишається суттєвим чинником вразливості.

"Ми занепокоєні зростанням видаткового тиску на тлі занадто оптимістичних прогнозів доходної частини бюджету. З огляду на це ми не бачимо фіскального простору для збільшення бюджетних видатків у 2018 році", - пояснив ЕП Люнгман.

До того ж, кошти можуть знадобитися на інші цілі. "Можливе збільшення державних витрат на субсидії, якщо уряду доведеться підвищити ціни на газ для населення в результаті переговорів з МВФ", - нагадує Ахтирко.

Також додаткові розриви з великою імовірністю з'являться через статті надходжень, які традиційно не виконуються. Наприклад, надходження від приватизації, які спрямовуються на погашення дефіциту. У першому кварталі від продажу державного майна до бюджету надійшло лише 34,6 млн грн, а в плані на рік - 22,5 млрд грн.

]]>
http://www.epravda.com.ua/publications/2018/04/19/636149/