https://www.epravda.com.ua/images/logo01.gif Економічна правда https://www.epravda.com.ua Економічна правда https://www.epravda.com.ua Новий власник "Донбасенерго" Максим Єфімов: Мені не сильно хочеться спілкуватися з НАБУ http://www.epravda.com.ua/publications/2018/08/20/639675/ support@epravda.com.ua (Економічна правда) Публікації Mon, 20 Aug 2018 07:40:21 +0300 Регіональний бізнесмен - це коли твоє ім'я ніхто не знає на національному рівні, але зате воно добре відоме на малій батьківщині. У цьому сенсі депутат "Блоку Петра Порошенка" Максим Єфімов - класичний регіональний бізнесмен: його прізвище невідоме у Києві, але зате добре відоме жителям Краматорська.

Там у Єфімова містоутворюючий завод "Енергомашспецсталь". Він володіє ним в партнерстві з будівельником атомних енергоблоків "Росатомом". Під тиском курсу на розрив економічних відносин з Росією команда Єфімова намагається не випинати своє партнерство з цією компанією.

Особливо це відчувалося під час інтерв'ю, коли бізнесмен говорив про ефективне партнерство з російською державною корпорацією, а потім нівелював свої слова.

Головна причина - партнерство з російським капіталом не стало найсильнішою стороною Єфімова. Найкращим підтвердженням тому є кримські події. Після окупації Росією АРК краматорський бізнесмен втратив контроль над своїми ключовими активами в регіоні - вітровими парками.

Зараз прийшов час збирати каміння. За даними джерел ЕП, кримська енергетика Єфімова переходить під контроль "сім'ї" Олександра Януковича. Натомість за це старший син колишнього президента передає своєму візаві права власності на активи, які він не може контролювати в Україні.

Це київський виставковий центр "Парковий", відомий як "вертолітний майданчик біля Верховної Ради", дві вугільні шахти - ТОВ "Новогродівська 1-3" та ТОВ "Росія", і блакитна фішка - "Донбасенерго".

У розмові з ЕП Єфімов спростував інформацію про бартер з Януковичем, але перехід перерахованих активів "сім'ї" під контроль своєї команди визнав.

До чого така відвертість? Все просто: придбані активи вимагають мільярдних зовнішніх інвестицій, а для їх залучення потрібен зрозумілий і прозорий власник. Якраз в цю роль і вживається Єфімов.

Нижче - про те, як він планує впоратися з цим завданням, про переговори з Олександром Януковичем, борги перед Рінатом Ахметовим, чаювання з Віталієм Кропачовим і гру в теніс з Ігорем Кононенком.

ПАТ "Донбасенерго" - один з найбільших виробників електроенергії в Україні. Має у своєму складі дві теплові електростанції - Старобешівську ТЕС, що розташована на окупованій території країни, та Слов'янську ТЕС. Сумарна потужність сягає 2 880 МВт.

До складу також входять компанії "Донбасенергоспецремонт", "Донбасенергоналадка", "Теплоелектропроект", "Енерготорг" та інші.

У березні 2017 року "Донбасенерго" заявило про втрату контролю над Старобешівською ТЕС та частиною структурних одиниць, розташованих на тимчасово неконтрольованій території.

О СДЕЛКЕ И ПЕРЕГОВОРАХ С ЯНУКОВИЧЕМ

- На какой стадии находится сделка по покупке "Донбассэнерго"?

- В целом договоренность уже достигнута, а формальные процедуры еще не выполнены. Я публичное лицо, и как только это произойдет, это отразится в моей электронной декларации.

- Когда ваши структуры войдут в состав прямых или опосредованных акционеров "Донбассэнерго"?

- Загадывать по срокам - неправильно. По дорожной карте, которая определена, - в течение полугода.

- С кем велись переговоры перед формированием этой дорожной карты? Вы с Александром Януковичем разговаривали об этой покупке?

- Где я и где Янукович? Я никогда его не видел. У компании есть официальные акционеры (номинальные владельцы - Андрей Черный и Роберт Бенш. - ЭП). Переговоры велись между их представителями и уполномоченными лицами с моей стороны.

Как только сделка будет завершена формально, появится формальный пресс-релиз, который даст ответ на ваш вопрос. Пока могу просто сказать, что ни со старшим, ни с младшим Януковичем я не знаком.

- Вокруг "Донбассэнерго" на рынке есть информационный вакуум, который заполняется слухами…

- Я поэтому и согласился на интервью, но обращаю внимание: есть вещи, которые я не могу раскрыть до формального завершения сделки.

- Правильно ли понимать, что Черный и Бенш были номинальными владельцами, но при этом именно они выступают продавцами?

- Если кто-то и будет реализовывать объект, то это, конечно же, будут они, поскольку именно они являются официальными владельцами.

- Вы единолично проводите сделку или выступаете в партнерстве?

- "Донбассэнерго" - это один из активов, который, с одной стороны, очень перспективен, с другой - проблемный из-за потери Старобешевской станции. По сути, сейчас у "Донбассэнерго" одна станция в Славянске. Чтобы развить этот актив, нужны инвестиции, а для этого нужны прозрачные акционеры.

Я рассчитываю на свои силы. В дальнейшем партнерство для привлечения инвестиций вполне реально, но давайте дождемся окончания сделки.

ОБ ИСТОЧНИКЕ СРЕДСТВ И ПАРТНЁРАХ ИЗ РОССИИ

- Расскажите об инвестиционной программе для Славянской ТЭС.

- Славянская ТЭС имеет один блок на 800 мегаватт, из-за чего финансовая устойчивость "Донбассэнерго" находится в рисковой зоне. Программа развития подразумевает перевод этого блока с потребления антрацита на газовый уголь. При этом мы говорим о строительстве второго блока №6 мощностью 800 мегаватт.

- Какая будет общая сумма инвестиций и на какой период?

- В блок №6 инвестиции составят около 1 тыс долл на мегаватт установленной мощности. Также проектные институты ведут расчеты на перепрофилирование и капитальный ремонт блока №7.

ФОТО

Слов'янська ТЕС - (до 1993 року - Слов'янська ГРЕС) розташована на півночі Донецької області в місті Миколаївка на правому березі річки Сіверський Донець. Проектна потужність 2100 МВт, фактична - 880 МВт.

Запущена в 1954 році. Будівництво тривало в дві черги.Перша черга будівництва ГРЕС почалася ще в 1951 році. У 1954 році була введена в дію перша турбіна Слов'янської ГРЕС потужністю 100 МВт. Друга черга будівництва почалася в 1964 році. У 1967 був запущений перший енергоблок - №6. У 1971 році запущений другий енергоблок - №7.

- Когда эта работа будет начата и когда она завершится?

- Этим проектом специалисты занимаются уже четыре года.

Сейчас готовится документация для объявления тендера на строительство блока №6, в котором, по нашим прогнозам, будут принимать участие минимум четыре участника. В том числе - одна из крупнейших китайских компаний по производству генераторов, турбин и котлов.

При этом мы хотим максимально использовать украинскую локализацию. Украинские турбины, скорее всего, будут "Турбоатома". С ним уже подписаны контракты. Генераторы, скорее всего, будут харьковского "Электротяжмаша".

Китайскими будут котлы с газоочистками, одни из самых современных в мире. Естественно, будут привлечены украинские строительные компании. Начать планируем в конце 2019 года - в начале 2020 года, закончить - в 2024 году.

- Основным источником средств будете вы?

- Мои представители активно работают над тем, чтобы собственный взнос был обеспечен инвестиционной составляющей, решение о начислении которой принимает НКРЭКУ. Остальная часть - кредит на 10-15 лет.

- Какими будут пропорции?

- 30% - надбавка к тарифу, 70% - кредит инвесторов.

- Изменится ли канал снабжения углем до начала этой программы?

- Другие источники постоянно ищутся, но поменять их быстро невозможно.

- Эдуард Бондаренко (генеральный директор компании. - ЭП) останется на должности главы "Донбассэнерго"?

- Я считаю, что Эдуард Бондаренко - один из лучших менеджеров Украины в энергетической отрасли. Он не просто останется, мы с ним дискутируем на счет того, чтобы отношения стали более глубокими.

- То есть он выступит в роли вашего миноритарного бизнес-партнера?

- Да, он больше, чем менеджер.

- С покупкой "Донбассэнерго" вы выходите на национальный уровень, тогда как до этого вы были региональным бизнесменом. Кто ваш основной бизнес-партнер за пределами "Донбассэнерго"?

- У меня есть партнеры, с которыми я имею долгие отношения. Это не публичные лица. Один из основных партнеров - Олег Мкртчан (один из учредителей "Индустриального союза Донбасса", ИСД. Контрольный пакет акций ИСД принадлежит пулу российских инвесторов, включающему одного из создателей металлургической компании Евраз Александра Катунина. Владельцами ещё 49,9% акций ИСД были украинские бизнесмены Сергей Тарута и Олег Мкртчан. - ЭП).

Что касается "Энергомашспецстали", то я посвятил этому предприятию 18 лет жизни. В 2010 году я (вместе с сыном Анатолия Близнюка Сергеем. - ЭП) продал контрольный пакет акций завода (российскому "Росатому". - ЭП).

В 2014 году в связи с избранием народным депутатом сложил с себя полномочия генерального директора. У предприятия есть руководитель. Влияния на управление заводом я не имею.

- Какая у вас доля в "Энергомашспецстали"?

- Миноритарная, меньше 25%. Для меня этот завод является местом, где меня воспитали. Из студента, который приехал из Швейцарии с европейским образованием и европейским образом жизни, сделало бизнесмена в Украине. Поэтому я отношусь к нему как к родному ребенку.

"Энергомашспецсталь" производит продукцию высочайшего качества и высочайших стандартов. По сути, уникальную в том плане, что кроме него на постсоветском пространстве эту продукцию не может делать никто.

До 1995 года завод был частью программы по строительству атомных блоков по миру, а в 1995-2010 годах не произвел ни одной заготовки для отрасли. Благодаря грамотному управлению с 2010 года большинство блоков в мире, которые строит "Росатом", производятся из железа "Энергомашспецстали".

.facebook-сторінка максима єфімова

Я к чему это говорю? Завод был никому не нужен. Мы им занялись и у нас получилось. То же можно сказать про альтернативную энергетику.

В 2009 году, являясь директором "Энергомашспецстали", я обратил внимание на альтернативную энергетику. В то время в Украине приняли закон, который мы все хаем, - закон Клюева по "зеленому" тарифу. Там есть понятие "тарифная составляющая". Мы на "Энергомашспецстали" тысячами производили компоненты для ветряков для General Electric и Siemens.

Я посчитал, что это интересное направление, и с 2010 года создал ветряную отрасль в Украине. Единственное предприятие в Украине, которое производит ветряки мультимегаваттного класса, - это "Фурлендер виндтехнолоджи", находящееся в Краматорске. Оно достигло локализации на уровне 80%.

За это время было произведено и поставлено в Украине больше 100 установок. Из-за войны больше половины их потеряно в Луганской и в Донецкой областях. Из этой ситуации было тяжело выходить, но мы начали. В 2018 году компания хочет поставить 18 установок, в том числе большие - 4,5 мегаваттные.

- Это вы говорите про ветропарки?

- Да, "Ветропарки Украины" или "Фурлендер виндтехнолоджи". И к одному, и к другому я имею отношение. Я хочу, чтобы Украина превращалась в высокоразвитую страну в интеллектуальном и научном планах.

Мы должны не просто строить ветропарки, которые будут продавать электроэнергию по высокому тарифу. Мы должны стимулировать развитие машиностроения, строительной техники. Этим путем шли крупные экономики.

Энергетика для меня - не новая отрасль. Я в ней разбираюсь. Моя компетенция позволяет развивать это направление на законодательном уровне, а вопросом "Донбассэнерго" будет заниматься менеджмент.

По сути, тепловая и альтернативная генерации должны работать параллельно. Компания также может стать участником крупных альтернативных проектов.

ОБ ОТНОШЕНИЯХ С КОНОНЕНКО, КОНКУРЕНЦИИ С АХМЕТОВЫМ И ЧАЕПИТИИ С КРОПАЧЕВЫМ

- Будете участвовать в конкурсе по приватизации "Центрэнерго"?

- Нет. Дай Бог справиться с "Донбассэнерго". Чтобы рассматривать "Центрэнерго", нужно иметь хорошо развитое предприятие. Сегодня лучше сконцентрироваться на чем-то одном и заниматься им, чем распыляться и потом быть неэффективным или неудачным.

- Сделка с "Донбассэнерго" предполагает покупку шахт "Россия" и "Новогродовская" (за них борется Виталий Кропачев. - ЭП)?

- Сегодня любой бизнес может считаться устойчивым и максимально эффективным, если он вертикально интегрирован.

- Это означает "да, шахты покупаю тоже".

- Любые состоявшиеся сделки в моем случае нужно своевременно предавать огласке. Регистрировать, оформлять и показывать. Исходя из этого, мне, например, не сильно хочется общаться с НАБУ и так далее.

Конечно, когда была опубликована ваша первая новость (о покупке "Донбассэнерго". - ЭП), посыпалась целая куча вопросов, в том числе от компетентных органов: почему, что и как. На что я говорю: ребята, все, что будет сделано, будет оформлено в соответствии с законодательством.

- Покупая такую крупную компанию, вы выходите в высшую лигу и становитесь конкурентом таких игроков, как ДТЭК. Как правильно описать отношения Ефимова и Тимченко или Ефимова и Ахметова?

- Скажу так: забегая вперед, имеешь шанс не добежать до финиша. Наше взаимодействие обусловлено тем, что мы партнеры. Предприятия, к которым я имею отношение, покупают у ДТЭК электроэнергию. Мы являемся, по сути, клиентами ДТЭК. Других формальных или неформальных взаимоотношений нет. Пока. Вот когда добежим до финиша, тогда, возможно, появятся.

- Это правда, что у "Энергомашспецстали" приличные долги по электроэнергии перед...

- (Обрывает) Да, это правда. Перед ДТЭК. Есть графики погашения. Этот долг возник в 2014 году объективно, когда на востоке шли активные военные действия. Завод должен был потреблять электроэнергию, а связи с внешним миром оборвались. Эту проблему пытаемся решить уже пять лет.[L]

- О какой сумме идет речь?

- Около 150 млн грн.

- Опишите ваши отношения с Виталием Кропачевым.

- С Виталием Кропачевым я встречался в жизни один или два раза.

У меня с ним во время этих встреч были прекрасные отношения - попили чайку, но каких-то коммерческих отношений у нас не было.

Я предлагал ему участие в альтернативной энергетике. Это было где-то год назад. Я считаю, что альтернативная энергетика - одно из самых перспективных направлений в Украине. С понятным банковским финансированием, с понятными возможностями.

Так как я эту тему хорошо знаю, то мы с ним обсудили вопрос, насколько интересным или неинтересным может быть строительство ветропарка.

Он сказал, что, наверное, это интересно, но есть много разных предложений. Дальше этой дискуссии у нас тема не двигалась. Таким образом, тот разговор можно считать ознакомительным. У нас с ним нормальные отношения.

- По поводу ваших отношений с Игорем Кононенко. Их можно описать как конструктивные или это нечто большее?

- Он один из уважаемых людей во фракции и, на мой взгляд, человек очень порядочный и хороший. Чтобы оценить уровень отношений, нужно их иметь. У меня есть абонемент в "5 элементе". Несколько раз я видел Игоря Витальевича там на теннисе. Я играю в теннис, но он играет намного лучше.

О МОТИВАЦИИ, ПЕНТХАУСАХ В МАЙАМИ И ПРЕДПРИЯТИЯХ-"КОНФЕТАХ"

- Для рынка сделка по "Донбассэнерго" была неожиданной. Исключаются варианты, что вы покупаете компанию для кого-то?

- Категорически исключаются.

- Было две версии вашей мотивации при покупке. Первая - Славянская ТЭС находится в регионе, в котором вы будете баллотироваться (Ефимов является народным депутатом от БПП и, по данным источников ЭП, планирует участвовать в ближайших парламентских выборах. - ЭП). Это правда?

- Это соответствует действительности, но такого рода сделки (по покупке "Донбассэнерго". - ЭП) не делают много раз в жизни. Это история, которая бывает в жизни раз, может, два раза за всю жизнь. Это первое. Второе - в бизнесе главной мотивацией всегда является возможность заработать деньги.

В данном случае я оцениваю "Донбассэнерго" не только как коммерческий проект, но и как возможность принести пользу людям нашего многострадального региона, а значит, и стране, в которой мы живем. Я вам говорил, но вы не до конца поняли. Попытаюсь объяснить другими словами.

Есть газовая скважина. Выкопал, попал на месторождение и сидишь на балконе в пентхаусе в Майами, а оно само себе капает. Это хорошая, интересная история, но просто не всем даются такие возможности.

Другой вариант - берешь предприятие, у которого есть проблемы, и делаешь из него конфету. Это сложно, но это интересно и прибыльно. И в одном, и в другом случаях мотивация одна: как и сколько заработал и куда потратил.

solydarnist.org

- Я обещал озвучить два сценария вашей мотивации при покупке "Донбассэнерго". Второй заключается в том, что ваши структуры вошли в состав собственников вертолетной площадки (центр "Парковый". - ЭП).

- Это выводы, сделанные журналистами. В структуру собственников вошел человек, с которым я в прошлом работал (Сергей Московский, директор представительства "Энергомашспецстали" в Германии, с которым Ефимов знаком более 20 лет. - ЭП). Поэтому пресса нас связала.

- Поскольку вертолетная площадка принадлежала "семье", говорили, что вы провели бартерную операцию. Суть в том, что вы как человек, который не котируется у пророссийских боевиков, отдали Януковичу активы, потерянные на Донбассе и в Крыму, а Янукович отдал то, что не контролирует в Украине. Таким образом, произошел "взаимозачет".

- Много разных идей и слухов витает в воздухе, но важны лишь те вещи, которые происходят официально. Может, мне и хотелось куда-то спихнуть активы на той территории. Блин, с радостью. Просто они пока нафиг никому не нужны. К сожалению, это так. Поэтому все это только слухи.

]]>
http://www.epravda.com.ua/publications/2018/08/20/639675/
Як створити бізнес з нуля. Пам'ятка для початківців http://www.epravda.com.ua/publications/2018/08/17/639697/ support@epravda.com.ua (Петро Шевченко, для ЕП) Публікації Fri, 17 Aug 2018 15:00:30 +0300 Лише один зі ста проектів стає успішним, але це не привід відмовитися від мрії стати підприємцем. Проект може бути не надприбутковим, але він дасть фінансову свободу і можливість вчитися. Як відкрити бізнес з нуля, щоб не шкодувати про витрачені гроші і час?

Крок перший. Знайдіть бізнес-ідею

Заснування бізнесу - серйозний етап у житті кожної людини. Перш ніж приступити до конкретних дій потрібно ретельно обміркувати свою бізнес-ідею. Для цього необхідно провести аналіз ринку, де ви будете працювати. Зараз є широкий інструментарій для дослідження своєї ніші.

Основне питання - чи буде попит на ваші бізнес-ідеї. Якщо так, то хто буде споживачем, наскільки великим виявиться попит в грошовому еквіваленті, чим буде корисний ваш бізнес і які проблеми він вирішуватиме.

Абсолютно прибуткового проекту нема. Відразу зніміть рожеві окуляри і не вірте рекламі для підприємців-початківців, мета якої - заробити на вас гроші. В основі будь-якого бізнесу - пекельна праця і постійне навчання.

Коли будете обдумувати свою бізнес-ідею, візьміть до уваги те, в чому добре розбираєтеся. Ці знання і навички можна і потрібно розвивати.

Крок другий. Вивчіть конкурентів

Визначившись з бізнес-ідеєю, проаналізуйте, з ким ви будете змагатися за увагу клієнтів. Вивчіть конкурентів, їх плюси і мінуси, так ви знайдете кращу стратегію для залучення клієнтів. Початківцям набагато важче звернути на себе увагу.

Якщо у вас є кошти, ви можете залучити для аналізу фахівців. Можете заощадити і зробити дослідження самостійно. Тут важливо зрозуміти, що може привести споживача до вас, а не до ваших конкурентів.

Є багато методик для оцінювання перспективності проектів. Найпоширеніша - SWOT-аналіз. Цією методикою можна скористатися самостійно. Її суть - у визначенні сильних і слабких аспектів проекту, ризиків і можливостей. У підсумку ви більш наочно будете бачити, чи є сенс продовжувати запуск цього бізнесу.

Крок третій. Створіть бізнес-план

Обґрунтовану бізнес-ідею потрібно викласти в розрахунках у вигляді бізнес-плану.

Багато хто вважає, що це один з найважливіших етапів при запуску бізнесу.[L]

Без цього будь-яка геніальна бізнес-ідея може канути в Лету.

Дізнайтеся про закупівельні ціни на товар та обладнання, витрати на логістику та оренду офісу, поцікавтеся рівнем зарплат у секторі, вивчіть умови співпраці з продавцями, спрогнозуйте фінансові потоки і терміни.

Зробивши це, вважайте, що ваш проект на 50% успішний. З детальним бізнес-планом за необхідності ви можете знайти бізнес-партнера або інвестора.

Крок четвертий. Зареєструйте бізнес

Тепер ви можете офіційно оформити свій бізнес. Почати варто з реєстрації фізособи-підприємця, а у міру зростання оборотів і вимог з боку клієнтів можна буде оформити товариство з обмеженою відповідальністю.

Крок п'ятий. Почніть роботу

Оренду офісу, придбання обладнання і найм співробітників ви передбачили у третьому кроці. Запасіться терпінням і силами: спочатку вам доведеться спати в офісі і швидко усувати помилки, як це робить Ілон Маск на заводі "Тесла".

Цей період - тест, під час якого ви відшліфуєте свою бізнес-ідею. Важливо стежити за своїм бюджетом, щоб не виходити за рамки запланованих витрат.

]]>
http://www.epravda.com.ua/publications/2018/08/17/639697/
Феномен приватного інвестування, або Як дістати мільярди "з-під матраців" українців http://www.epravda.com.ua/publications/2018/08/17/639494/ support@epravda.com.ua (Ная Новак, для ЕП) Публікації Fri, 17 Aug 2018 08:15:26 +0300 Более половины граждан США - частные инвесторы. По данным Института Гэллапа, 52% жителей этой страны вкладывают средства в ценные бумаги. Такие инвестиции для них - привлекательная альтернатива банковским депозитам, которая, к тому же, может принести больше прибыли.

Среди украинцев частное инвестирование не популярно. По данным BusinessViews, украинцы хранят "под матрасом" 26-86 млрд долл.

Если взять нижний порог оценки, сумма все равно окажется больше, чем золотовалютные резервы страны: в июле 2018 года - 18,1 млрд долл. Она сопоставима с объемом прямых иностранных инвестиций в Украину за 2017 год.

Доля наличных денег в стране - 28%. Для сравнения: в среднем в зоне Евросоюза этот показатель составляет 9,4%.

То есть в Украине значительные капиталы не работают в экономике, а просто хранятся в виде наличных купюр. Если же среднестатистический украинец отваживается инвестировать, то чаще всего покупает доллары или недвижимость.

Формально существующий фондовый рынок Украины на деле имеет очень низкую активность инвесторов-физлиц. Как сообщает Delo.ua со ссылкой на главу НКЦБФР Тимура Хромаева, на "Украинской бирже" зарегистрировано около 10 тыс счетов физических лиц, однако активных из них - только сотни.

Хромаев считает, что эта биржа чаще используется в целях мошенничества и ухода от уплаты налогов, чем для привлечения капитала в публичные компании. В целом, украинцы не умеют зарабатывать на рынке ценных бумаг.

Если оставить фондовый рынок за скобками, то украинскому инвестору остаются такие инструменты: вложение средств в традиционные бизнес-проекты, передача капитала в частные фонды или инвестирование в рамках клуба инвесторов.

Бизнес-ангелы для стартапов

Частных инвесторов, которые вкладывают деньги и опыт в развитие стартапов на ранних стадиях, называют бизнес-ангелами. Чаще всего "ангелами" становятся разбирающиеся в построении бизнеса профессионалы, которые накопили достаточно капитала и хотят получать доход без больших затрат времени.

Бизнес-ангелов можно разделить на три группы: успешные предприниматели, топ-менеджеры крупных компаний и менеджеры венчурных инвестиционных фондов.

Основатели стартапов привлекают "ангельские" инвестиции не только ради денег, но и в надежде получить компетентную поддержку при построении бизнеса.

По данным Ассоциации ангел-инвесторов Европы (EBAN), в которую входят 350 тыс инвесторов, в 2017 году инвестиционный рынок ранних этапов в Европе составил 11,4 млрд евро. Из них 7,3 млрд евро было инвестировано бизнес-ангелами, что на 9% больше, чем в 2016 году.

По статистике EBAN, средний частный инвестор вкладывает в проекты около 25 тыс евро, но чеки некоторых сделок достигают нескольких миллионов долларов. 63% европейских бизнес-ангелов инвестируют на этапе посевных инвестиций. Ключевые сферы для вложений - финтех, IT и здравоохранение.

По данным ассоциации бизнес-ангелов UAngel, средний чек украинского бизнес-ангела в сделке составляет 20-60 тыс долл. Украинским ангелам-инвесторам наиболее интересны электронная коммерция, онлайн-сервисы, программное обеспечение, большие данные, финтех и аналитика.

Для сравнения: в закрытом клубе для частных инвесторов iClub, который создал фонд TA Ventures, минимальная инвестиция в сделку начинается с 25 тыс долл.

В интервью Thinking Investor глава правления UAngel Наталия Березовская сообщила, что в Украине в 2016 году было не более 50 системных бизнес-ангелов. В тот же период суммарно по Европе их насчитывалось около 260 тыс.

В UAngel утверждают, что в Украине растет количество синдикативных сделок.

Инвестирование в синдикатах позволяет собрать большую сумму, разделить риски и наиболее эффективно помочь команде стартапа развиваться за счет синергии опыта и более широкой сети знакомств. Для знакомства инвесторов, координации работы и управления сделками существуют ассоциации и клубы.

Объединения частных инвесторов

Объединяясь, индивидуальные инвесторы получают возможность вкладывать капиталы в глобальные проекты. Кроме того, это позволяет снижать инвестиционные риски за счет экспертизы основателей и партнеров.

Администрация ассоциаций и клубов берет на себя организационные моменты при проведении стартап-баттлов и отфильтровывает только релевантные предложения от компаний. В Украине есть несколько таких организаций.

iClub - закрытое сообщество для частных инвесторов, созданное фондом TA Ventures. Клуб берет на себя юридическое, аналитическое, финансовое сопровождение сделок и обучает новых членов.

iClub делает упор на инвестиции в технологические компании с потенциалом глобального роста. Если инвестиция совершается в украинский проект, то клуб не берет комиссию, что мотивирует участников заниматься украинскими стартапами.

UAngels - нетворкинг-платформа для предпринимателей и частных инвесторов, которые хотят создавать локальные или международные синдикаты. Объединение ищет проекты, объединяет бизнес-ангелов и обучает их.

Investment Mosaic - закрытый инвестиционный клуб, который объединяет представителей инвестиционного бизнеса, частных инвесторов, предпринимателей и отраслевых экспертов. Организатором клуба выступает инвестиционный брокер InVenture Investment Group.

Startup.ua - онлайн-платформа, где основатели стартапов ищут финансирование от частных инвесторов и венчурных фондов. Сообщество проводит "Битвы стартапов", чтобы познакомить проекты с потенциальными инвесторами.

Наиболее перспективные отрасли для инвестирования в 2018 году - блокчейн, беспилотники, biotech и medtech, виртуальная и дополненная реальность, искусственный интеллект, проекты в сфере кибербезопасности и E-sports.

Такие тренды озвучила во время выступления на iClub Grand Meetup в рамках бизнес-программы ОМКФ управляющий партнер TA Ventures Виктория Тигипко.

С каждым годом в Украине появляется больше возможностей для стартапов по привлечению финансирования на ранних стадиях, а у частных инвесторов - больше уверенности при размещении инвестиций. Можно только представить, как повлияет на сектор переход денежной массы из сейфов украинцев в экономику.

Финансирование private equity

Согласно отчету Европейской ассоциации венчурного и частного капитала Invest Europe, в 2017 году общий объем фандрейзинга частного акционерного капитала - private equity - в Центральной и Восточной Европе достиг 1,26 млрд евро. Это на 46% больше, чем в 2016 году.

В целом объем инвестиций в Европе вырос на 12% до 91,9 млрд евро, что является рекордом с 2006 года.

Если говорить об инвестициях private equity, то в 2017 году в Центральной и Восточной Европе было инвестировано 3,5 млрд евро. Это на 113% больше, чем в 2016 году и является рекордным показателем.

Private equity в Центральной и Восточной Европе, 2003-2017 годы
Источник: Invest Europe

Основная часть инвестиций private equity в Центральной и Восточной Европе пришлась на Польшу (71%), Румынию (14%), Венгрию (6%) и Латвию (5%). Эти четыре страны суммарно откусили 70% от общего пирога private equity.

Украина в 2017 году получила 20 млн евро private equity инвестиций, что на 9 млн евро больше, чем в 2016 году. Эти 20 млн евро были вложены в восемь компаний.

Для сравнения: в 2016 году в страну зашло 11 млн евро private equity инвестиций, которые разделили две компании. Таким образом, Украина занимает седьмое место в рейтинге стран региона по сумме привлеченных private equity инвестиций.

Источник: Invest Europe

Количество инвестиций private equity в Украину составило примерно пятидесятую часть ВВП страны в 2017 году. Для Украины, как и в целом для стран Восточной Европы, это соотношение значительно ниже, чем в среднем по Европе (0,436%).

Согласно отчету UVCA в партнерстве с Deloitte, в 2017 году в Украине работали восемь фондов прямых инвестиций. Суммарно они вложили 126,8 млн долл прямых инвестиций в ходе 14 сделок. Для сравнения: в период с 2014 года по 2016 год совершалось не более четырех сделок ежегодно.

То есть в 2017 году было сделано рекордное число прямых инвестиций. Большая часть опрошенных инвесторов считает, что в 2018 году число сделок вырастет.

Источник: Ukrainian Venture Capital and private equity Overview 2017

Украина не входит в двадцатку самых привлекательных для иностранных инвестиций европейских стран. Возможно, именно вложения украинских частных инвесторов станут пусковым механизмом для развития экономики страны.

]]>
http://www.epravda.com.ua/publications/2018/08/17/639494/
Ларс Свенссон: Монетарна політика працює краще, якщо її реалізує незалежний центральний банк http://www.epravda.com.ua/publications/2018/08/16/639595/ support@epravda.com.ua (Економічна правда) Публікації Thu, 16 Aug 2018 18:30:47 +0300 Як синхронізувати монетарну політику з фіскальною напередодні виборів? Що врятує держбюджет від розширення видатків усупереч можливостям економіки? Чи допоможе підвищення облікової ставки втримати інфляцію?

Від того, чи вдасться уряду, парламенту та Національному банку України правильно відповісти на ці питання напередодні подвійних виборів 2019 року, залежить майбутній економічний розвиток країни та добробут українців.

Ці та інші питання Центр економічної стратегії та VoxUkraine порушили в розмові з професором Стокгольмської школи економіки Ларсом Свенссоном.

Професор приїжджав в Україну на конференцію НБУ.Він працював у директораті генеральних досліджень Європейського центрального банку та дослідницькому департаменті Міжнародного валютного фонду. У 2007-2013 роках обіймав посаду заступника голови Sveriges Riksbank - центрального банку Швеції.

- На конференції у Києві ви говорили про рівновагу Неша у монетарній та фіскальній політиці. Що це таке і чому це важливо?

- Рівновага Неша є особливим видом рівноваги в теорії ігор. Припустімо, є два гравці. Кожен має чіткі цілі. Дії кожного гравця впливають на цілі обох гравців. У так званій узгодженій рівновазі гравці спільно вибирають свої дії таким чином, щоб найкраще досягти своїх комбінованих цілей.

У рівновазі Неша кожен гравець діє так, щоб найкраще досягти власних цілей, беручи до уваги дії, але не цілі, іншого гравця. Отже, кожен гравець для досягнення цілей ухвалює рішення окремо, але бере до уваги дії іншого.

Коли йдеться про монетарну та фіскальну політики, ми можемо розглядати центральний банк як одного гравця, а уряд - як другого. ЦБ контролює монетарну політику (облікову ставку), і його мета - цінова стабільність та повна зайнятість.

Уряд контролює фіскальну політику (податки та державні витрати), основними цілями якої є вибір між різними видами податків та бюджетних видатків, а також збалансування державного бюджету.

Монетарна та фіскальна політики сильно взаємодіють між собою. Фіскальна політика впливає на інфляцію та зайнятість, а монетарна політика, визначаючи відсоткову ставку, впливає на зайнятість, обсяг виробництва та інфляцію. Це суттєво впливає на витрати уряду, податки та бюджетний баланс.

Якщо зростає безробіття та знижується зайнятість, уряд змушений платити більше допомоги безробітним та отримує менше податків. Якщо відсоткові ставки низькі, процентні виплати уряду за державним боргом менші.

Зважаючи на таку сильну взаємодію, можна було б зробити висновок, що монетарна та фіскальна політики повинні визначатися спільно в один і той самий момент, враховуючи цілі як фіскальної, так і монетарної політик.

Однак історичний досвід свідчить, що це спрацьовує погано. Коли уряд контролюватиме монетарну політику, перед ним виникне спокуса зловживати цим контролем у короткострокових політичних цілях.

Наприклад, більш експансіоністська монетарна політика перед виборами із зростанням зайнятості та меншим рівнем безробіття підвищить популярність уряду і його шанси на перемогу на виборах.

Проте з певною затримкою, після виборів, інфляція підвищиться і стане проблемою. Ви зазвичай отримуєте або занадто високу інфляцію, або нестабільну політику, якщо дозволяєте урядові визначати монетарну політику.

Отже, історичний досвід виразно каже, що набагато краще розділити ці дві політики так, щоб монетарну здійснював незалежний центральний банк з чіткою метою, такою як таргет (цільовий показник. - ЕП) з інфляції та повна зайнятість. Це відповідає двом політикам, що проводяться окремо, як у рівновазі Неша.

- Як синхронізувати проблему зайнятості та антиінфляційну монетарну політику?

- Повна зайнятість - це не те, що ми можемо визначити, як, наприклад, таргет з інфляції. Незалежна грошово-кредитна політика може досягти будь-якого встановленого таргету з інфляції через певний час - 2%, 3% або 4%. Таргет з інфляції - це те, що центральний банк може вільно вибрати, а потім досягти.

Однак повна зайнятість не належить до категорії, яку центральний банк може вільно вибрати, а потім досягти. Натомість повна зайнятість, тобто довготривалий сталий максимальний рівень зайнятості, залежить від структурних факторів, які визначають те, як працює ринок праці.

Ці фактори неможливо безпосередньо спостерігати, і вони можуть змінюватися з часом. Тому рівень зайнятості, який відповідає повній зайнятості, має оцінюватися в умовах невизначеності, і оцінки можуть з часом потребувати перегляду.

Якщо дати оцінку повної зайнятості, монетарна політика може націлитись на неї, маючи на меті вихід на конкретний показник інфляції. Точніше, монетарна політика може бути націлена на обмеження відхилень інфляції від таргету та відхилень зайнятості від повної зайнятості.

Отже, важливо зрозуміти різницю між таргетом з інфляції та повною зайнятістю. Монетарна політика може стабілізувати рівень зайнятості до рівня повної зайнятості, але вона зазвичай не може вплинути на рівень повної зайнятості.

Щоб підвищити рівень повної зайнятості, потрібна структурна політика, наприклад, політика на ринку праці, яка поліпшує ринкові умови та робить процес формування заробітної плати більш ефективним.

Історично доведено: монетарна політика працює найкраще, якщо її реалізує незалежний центральний банк. Проте в демократичному суспільстві може виявитися проблемним надання такої великої влади центральному банку, яким керують не обрані виборцями посадовці. ЦБ може впливати на інфляцію, він може впливати на зайнятість та безробіття, а це впливає на добробут людей.

Рішення полягає в тому, щоб парламент та уряд делегували незалежному центральному банку повноваження проводити монетарну політику з чіткими цілями. Причина делегування - більш ефективне досягнення демократично визначених цілей. У цьому сенсі парламент або уряд повинні погодитися з таким способом здійснення монетарної політики.

Крім того, центральний банк повинен відповідати за досягнення цілей. Необхідне регулярне оцінювання його політики незалежними експертами, щоб переконатися, що ця політика не відхиляється від її цілей.

- Цінова стабільність встановлена як головна мета НБУ. Втручання з боку парламенту чи уряду може видаватися потенційно шкідливим через вибори. Що ви маєте на увазі, коли кажете, що парламент або уряд повинні погодитися з таким способом здійснення монетарної політики?

- Я маю на увазі, що законодавство, яке регулює діяльність центрального банку, його незалежність та цілі, демократично ухвалюється парламентом. Парламент визнає, що таке делегування - найкращий спосіб досягнення цінової стабільності та повної зайнятості, і делегування набуває демократичної легітимності.

Досі я говорив про повну зайнятість як ціль монетарної політики разом з ціновою стабільністю. Це підходить для розвиненої економіки, такої як шведська. Коли певний час існував таргет з інфляції, було досягнуто довіри до цього показника, в тому сенсі, що інфляційні очікування приватного сектора наблизилися до таргету.

Але коли таргетування інфляції в економіці лише починається, і режим монетарної політики ще не встановився остаточно, довіра до таргету з інфляції може виявитися не надто високою. Тоді, щоб центральному банку довіряли, можливо, доведеться більше наголошувати на стабілізації інфляції навколо таргету і менше - на стабілізації зайнятості біля рівня повної зайнятості.

Коли центральний банк стане більш досвідченим, а таргет з інфляції викликатиме більшу довіру, тоді можна буде приділити більше уваги повній зайнятості. Як видається, це природний шлях, яким проходять режими таргетування інфляції.

Я не експерт з української економіки, але у недавно встановленому режимі таргетування інфляції, можливо, краще більше наголошувати на таргеті з інфляції, ніж на повній зайнятості, доки режим інфляційного таргетування не зміцниться.

- Хто повинен встановити таргет з інфляції? Це мусить бути центральний банк, чи показник слід обговорити з парламентом або урядом?

- Це гарне питання. По суті, є дві альтернативи.

Перша: в деяких економіках, наприклад, у Єврозоні, США та Швеції, законодавство про центральний банк визначає цінову стабільність як ціль, а вже центральний банк вирішує, який конкретний показник інфляційного таргету їй відповідає.

Друга: в інших економіках, таких як Канада, Нова Зеландія та Великобританія, таргет з інфляції визначається або урядом, або угодою між урядом та центральним банком. Звичайно, резонно вважати, що в такій угоді на практиці останнє слово залишається саме за урядом.

Досвід показує, що обидва варіанти можуть бути успішними. Перевага другого варіанту у тому, що уряд автоматично стає відповідальним за таргет з інфляції, оскільки погодився з ним і навіть виявив ініціативу щодо його визначення.

Отже, надалі він не зможе скаржитися, якщо інфляція досягатиме таргету. Це також надає таргету більшої демократичної легітимності.

Недоліком другого варіанту є те, що існує спокуса зробити таргет з інфляції питанням виборчої кампанії. Так сталося у Новій Зеландії, коли багато років тому одна з політичних партій будувала кампанію на підвищенні таргету з інфляції.

Однак не існує жодного шансу, що широка громадськість матиме достатнє уявлення про те, яким повинен бути таргет з інфляції. Це дуже технічне питання, і воно не повинно належати до питань передвиборної кампанії.

- Якими могли би бути наслідки такого політичного втручання в монетарну політику для України?

- Україні варто брати приклад з Європейського Союзу та Єврозони і мати законодавство щодо центрального банку, як у країн Маастрихтського договору, особливо якщо Україна хоче стати членом ЄС. У Маастрихтському договорі згадується цінова стабільність і дві інші цілі: збалансоване зростання та повна зайнятість, причому основною метою є цінова стабільність.

Якщо українське законодавство буде узгоджене з Маастрихтським договором, Національний банк України визначатиме числовий таргет з інфляції, який, на його думку, відповідає ціновій стабільності.

- Деякі країни, Нова Зеландія або Австралія, мають сильні правила щодо фіскальної політики, вони обчислюють верхню межу державних витрат. Як політики ставляться до цього показника і як він допомагає дисциплінувати владу та політиків у їхніх спробах підвищити витрати державного бюджету?

- Швеція теж має сильні рамки фіскальної політики. Причина в тому, що на початку 1990-х років у нас була жахлива криза. Ми мали фіксований курс валюти, експансіоністську фіскальну політику і перегріту економіку з високою заробітною платою та ціновою інфляцією, але поступово втрачали конкурентоспроможність.

Відбувалося масштабне будівництво, зростали ціни на житло, вимоги до кредитування були низькими. Зрештою, у нас сталися велика рецесія і банківська криза. Кілька банків збанкрутували, в основному - через втрати від комерційної нерухомості, меншою мірою - через іпотечні кредити.

Держборг виріс, дефіцит бюджету сягнув 13% ВВП, підвищився рівень безробіття. Це був жахливий досвід. Після цього ми запровадили дві великі зміни в політиці.

По-перше, ми впровадили плаваючий валютний курс і таргетування інфляції, вдосконалили монетарну політику. По-друге, ми впровадили рамки фіскальної політики та вдосконалили фіскальну політику. За таких рамок фіскальна політика виявилася більш стійкою.

Рамки фіскальної політики встановлюють таргет бюджетного профіциту, що на даному етапі становить 1% від ВВП упродовж бізнес-циклу. Профіцит з 2019 року планується на рівні 1-3% від ВВП. Крім того, ми встановили "якір державного боргу" - показник, відповідно до якого борг не повинен суттєво відхилятися від 35% ВВП. Фіскальні рамки також передбачають "стелю" максимальних витрат уряду за три роки та збалансованість бюджетів органів місцевого самоврядування.

Ці рамки визнали і уряд, і парламентська опозиція. До виборів партії навіть змагались у тому, чия фіскальна політика більше відповідає вимогам рамок. Коли опозиція виграла наступні вибори, вона погодилася з верхньою межею витрат попереднього уряду. Загалом це забезпечує сталість фіскальної політики.

- Це далеко від ситуації в Україні.

- Справді? Рамки фіскальної політики важливі для забезпечення стійкості фіскальної політики. Якщо ви доведете її до ладу, буде чудово. Крім того, у Швеції рамки поєднані із жорстким підходом до формування держбюджету "згори донизу".

За підходу "знизу догори" ви враховуєте те, чого хочуть різні міністерства та органи і, підсумовуючи, в кінці отримуєте надто велику суму. Однак за підходу "згори донизу" ви починаєте згори і розподіляєте бюджетні ресурси на виконання різних бюджетних функцій. Після цього ви дедалі більше деталізуєте його. При цьому загальної суми витрат ми не торкаємося, вона встановлена на початку.

Крім того, у нас існують прискіпливий зовнішній моніторинг та оцінка самих рамок і їх результатів. Цей моніторинг здійснюється на національному і міжнародному рівнях. Існує незалежна Рада з фіскальної політики, призначена Мінфіном. Вона доволі незалежна, складається з науковців та експертів. Рада публікує щорічний звіт про те, якою мірою уряд дотримується вимог фіскальних рамок.

Ще діє Національний аудиторський офіс - орган при парламенті, який ретельно аналізує роботу уряду. Крім того, при уряді є Орган фінансового менеджменту, який визначає, наскільки ефективно уряд використовує власні кошти.

Насамкінець, є Національний інститут економічних досліджень - теж державний, але доволі незалежний. Вони також ретельно досліджують фіскальну політику уряду та повідомляють, залишається вона у встановлених рамках чи ні. Вони не раз суворо критикували уряд за навіть незначні відхилення від вимог рамок.

Здійснюється також міжнародний моніторинг - з боку МВФ, ОЕСР та Єврокомісії, які регулярно висловлюються з приводу рамок та фіскальної політики.

Крім того, впроваджено значну інформаційну відкритість - усі урядові документи доступні широкій громадськості. Журналісти та інші зацікавлені сторони можуть ознайомитися з документами. Майже все є у публічному доступі.

- А що, коли уряд не дотримується фіскальних правил?

- Прямих санкцій не передбачено, але, звичайно, урядові не уникнути жорсткої критики. Згадані вище органи можуть написати - і вже писали - критичні звіти, яким преса та парламентська опозиція приділяють велику увагу.

У парламенті відбуваються доволі активні дебати щодо бюджету. Якщо уряд відхиляється від вимог рамок, парламент може навіть ініціювати голосування з приводу недостатньої довіри до міністра фінансів або до уряду в цілому.

Ймовірно, в такому випадку представники уряду в парламенті проголосують на підтримку уряду, але навіть тоді не уникнути скандалу, втрати довіри та репутації. Якби уряд суттєво відхилився від вимог рамок, це б виглядало дуже погано.

Звичайно, ці рамки з'явилися не самі по собі, а як реакція на болючий досвід. Багато людей приймають існування рамок, щоб уникнути ще однієї кризи.[L]

- Чи можливо впровадити політику інфляційного таргетування в умовах протидії фіскальної політики та монетарної політики?

- Це залежить від того, наскільки погана фіскальна політика.

- А якщо припустити, що вона дуже погана?

- Яку величину дефіциту ви маєте на увазі?

- Прихований дефіцит може бути значним. Офіційний дефіцит близький до таргету, визначеного МВФ, - 3% від ВВП, але у нас великі квазібюджетні видатки, наприклад, збільшення державного боргу через вливання грошей у державні банки. Припустімо, що дефіцит становить 5-6% ВВП.

- Дефіцит 5-6% - погано, але це не робить неможливим здійснення розумної монетарної політики, як на мене. Це стає дедалі складнішим або навіть неможливим завданням, якщо у вас дефіцит 10%, 15% або 20%.

- В Україні нема вільного руху капіталу з рештою світу, у нас діють обмеження на виведення дивідендів. Якщо ми їх знімемо, чи буде політика підвищення облікової ставки для обмеження інфляції більш ефективною?

- Певно, вона стане ефективнішою, бо ви матимете сильніший канал впливу валютного курсу. Коли ви підвищуєте облікову ставку, стає дорожче позичати для фінансування інвестицій.

Якщо ж при цьому зростає і курс валюти, тоді важче експортувати, оскільки експорт стає менш конкурентним, і легше імпортувати, оскільки імпорт стає дешевшим (знижуючи інфляційний тиск. - ЕП). Звичайно, такий дешевший імпорт також конкурує з виробами місцевої промисловості.

Якщо ви хочете послабити монетарну політику, знизивши облікову ставку, то стає простіше запозичувати, простіше фінансувати інвестиції. Але якщо у вас слабшає валюта, експорт стає більш конкурентоспроможним, а імпорт - дорожчим. Це посилює вашу інфляцію. Канал валютного курсу є важливим для невеликої відкритої економіки, і чим більший у вас обсяг торгівлі, тим це важливіше.

- Чи важливо зняти контроль за капіталом для ефективного таргетування інфляції?

- Це справді робить монетарну політику більш ефективною.

- Ви говорили, що сума державного боргу, виражена в іноземній валюті, обмежує монетарну політику. Як це відбувається?

- Якщо ви знизите облікову ставку, і валюта зміцниться, валютний борг вартуватиме більше в гривні. Корпорації з великим боргом в іноземній валюті стануть слабшими. Вони можуть навіть збанкрутувати. З огляду на це контроль за капіталом для запобігання надмірному боргу в інвалюті може бути корисним.

- У нас була дискусія про рівень облікової ставки. Деякі економісти стверджують, що занадто висока ставка перешкоджає економічному зростанню та підвищує інфляцію. Вони стверджують: через те, що компанії запозичують гроші за високою відсотковою ставкою, їхні витрати зростають, і тому вони підвищують ціни на власні товари.

- Досвід показує: якщо підняти облікову ставку, інфляція падає, а не зростає. Проте існує божевільна ідея, яку просувають деякі люди, особливо Джон Кокрейн.

Це так звана неофішеріанська точка зору: якщо ви хочете, щоб інфляція піднялася, слід просто підвищити номінальну відсоткову ставку. А тоді - довіряти рівнянню Фішера. При цьому важливо, щоб реальна відсоткова ставка була стабільною, а інфляційні очікування швидко пристосовувалися до реалій.

Згідно з рівнянням Фішера, реальна відсоткова ставка дорівнює номінальній відсотковій ставці за вирахуванням інфляційних очікувань. Припустімо, ви вважаєте, що реальна відсоткова ставка рухається не сильно, вона стабільна.

Припустімо, ви також вважаєте, що інфляційні очікування пристосовуються до реалій досить швидко. Якщо в такому разі ви підвищите номінальну відсоткову ставку, то, згідно з рівнянням Фішера, інфляційні очікування зростуть. Тоді, за вищих інфляційних очікувань, фактична інфляція також зросте.

Однак у реальному світі інфляційні очікування зазвичай адаптуються повільно і, таким чином, є жорсткими. Якщо ви піднімете номінальну відсоткову ставку, але інфляційні очікування будуть сильними, реальна відсоткова ставка зросте.

Економіка стане менш стимульованою, сукупний попит впаде, курс валюти зросте, інфляція знизиться. Інфляційні очікування зменшуватимуться, а не зростатимуть. Отже, в реальному світі інфляційні очікування зазвичай стабільні, а реальна відсоткова ставка - ні, всупереч неофішеріанській точці зору.

Чи знаєте ви про драматичний досвід монетарної політики Швеції у 2010-2014 роках? Він став природним експериментом і тестом неофішеріанської точки зору.

- Будь ласка, розкажіть про це.

- Я був заступником голови та членом правління Ріксбанку у 2007-2013 роках. Влітку 2010 року більшість членів правління вирішили підвищити ставку з 0,25 на 2 базисні пункти за 12 місяців. Це попри те, що у червні 2010 року інфляція була близькою до таргету 2%, але прогноз інфляції був нижчим за таргет.

Крім того, тодішній рівень безробіття та прогноз безробіття були значно вищими за позначку, яку Ріксбанк вважав довгостроковим сталим рівнем безробіття.

Що сталося? Згідно з неофішеріанською точкою зору, інфляція мала би зрости, але вона впала з 2% до нуля. Курс крони зріс, і безробіття, яке було високим, але зменшувалося, після цього вирівнялося і навіть збільшилося.

Моя колега Кароліна Екхольм і я виступили проти цієї політики, але ми були у меншості. У 2013 році я залишив Ріксбанк, значною мірою виражаючи протест проти поганої монетарної політики.

У 2014 році більшість членів ради, вочевидь, усвідомили, що це неприйнятна ситуація, коли інфляція набагато нижча за таргет, а рівень безробіття набагато вищий за стійкий рівень у довгостроковому періоді. Вони розвернули політику на 180 градусів і швидко знизили відсоткову ставку до 0, а потім - до мінус 0,5%.

Що сталося після цього? Згідно з неофішеріанською точкою зору, інфляція мала би ще більше знизитися, але вона почала зростати в напрямку до таргету, крона подешевшала, а безробіття почало знижуватися.

Цей експеримент закінчився драматичним провалом спроби "нормалізувати" монетарну політику через нормалізацію відсоткової ставки. Натомість нормалізувати слід інфляцію та зайнятість, а не сам інструмент політики.

Цей експеримент також показує, що монетарна політика у Швеції працює відповідно до підручника. Якщо ви піднімете відсоткову ставку, інфляція зменшиться, а рівень безробіття зросте, якщо знизите, то станеться навпаки. Як результат, цей експеримент спростовує неофішеріанську точку зору.

Марія Репко, ЦЕС

Галина Калачова, VoxUkraine

]]>
http://www.epravda.com.ua/publications/2018/08/16/639595/
Дефолт на порозі? Що показав аналіз виконання держбюджету http://www.epravda.com.ua/publications/2018/08/16/639655/ support@epravda.com.ua (Економічна правда) Публікації Thu, 16 Aug 2018 08:10:19 +0300 Збій з виплатою пенсій, мінімальні залишки на єдиному казначейському рахунку, недобір за доходами, жорстка економія на видатках розвитку та заголовки у ЗМІ про можливий дефолт - так закінчилося півріччя для бюджету.

"Все складно, тому що державні фінанси зіткнулися з трьома дефіцитами", - зазначив у розмові з ЕП головний економіст "Альфа банку України" Олексій Блінов.

Перший - дефіцит доходів, який виник через недобір основних податків.

Другий - гострий дефіцит ліквідності через слабкі запозичення та відсутність доходів від приватизації.

Третій - дефіцит валютних коштів у зв'язку з відсутністю зовнішніх запозичень на фоні зростання валютних виплат за державним боргом. У перспективі фактор цього дефіциту може посилитися.

Наскільки насправді все критично і чого чекати далі - у матеріалі ЕП.

Секвестр, якого не сталося

Для бюджету 2018 рік став роком, коли фіскальні прогнози почали збуватися з точністю до навпаки. З початку року він не виконується за доходами і в частині фінансування (ресурси, які йдуть винятково на погашення дефіциту).

Саме тому замість планів переглянути бюджет за результатами першого кварталу, щоб підвищити мінімальну зарплату, тодішній міністр фінансів Олександр Данилюк заговорив про його секвестр. МВФ теж радив переглянути бюджет, вказуючи на значні фіскальні ризики у доходах та видатках.

За законом, однією з підстав перегляду бюджету є недоотримання за підсумками кварталу доходів загального фонду (ЗФ) більш ніж на 15% від запланованих. Однак підстав для секвестру виявилося недостатньо: за результатами першого кварталу недобір ЗФ за доходами становив 4,7%.

Після відставки Данилюка риторика його наступниці, в. о. міністра фінансів Оксани Маркарової, змінилася на протилежну: секвестру не буде. Втім, результати півріччя показали, що з виконанням бюджету є проблеми і без поновлення співпраці з МВФ ситуація може погіршитись.

Проблемні доходи

У січні-червні 2018 року доходи державного бюджету порівняно з аналогічним періодом 2017 року зросли на 13,7%, але це менше за план. У січні-червні бюджет виконано лише на 97,8%. З основних податкових надходжень перевиконати план вдалося лише за податком на прибуток (+10 млрд грн) завдяки сплаті НАК "Нафтогаз України" 6,8 млрд грн.

За перше півріччя недоотримані надходження за низкою статей. Причин кілька.

Перша - зміцнення курсу гривні.Бюджет 2018 року базувався на середньорічному курсі 29,3 грн за дол, тоді як фактичний курс у першому півріччі зберігався на рівні27 грн. Це знизило надходження від податків на імпорт, зокрема від імпортного ПДВ та ввізного мита.

У коментарі ЕП Мінфін пояснив: "Бюджетні втрати від зміцнення національної валюти частково вдалося компенсувати завдяки зростанню імпорту на 14%".

Друга - зниження виробництва тютюну.Надходження від акцизів виявилися на 17% меншими, ніж планувалося. Причина - падіння виробництва тютюнових виробів на початку року, у тому числі через формування виробниками запасів.

За даними Мінфіну, ситуація вирівнюється: у травні тютюнові компанії сплатили 2,3 млрд грн, у червні - 3,7 млрд грн, у липні - 4,5 млрд грн акцизу.

Третя - скорочення імпорту газу. У першому півріччі Україна імпортувала 4,4 млрд куб м газу, що на 37% менше, ніж за цей же період 2017 року. Це позначилося на коштах від ПДВ: їх надходить менше.Цей фактор діяв і в липні.

"За сім місяців 2018 року "Нафтогаз" переказав до бюджету ПДВ з імпорту газу на 2,4 млрд грн менше, ніж у минулому році", - повідомив Мінфін ЕП.

Четверта - переплати з ренти та перекази до місцевих бюджетів. Доходи від ренти виявилися меншими і за план, і за показники 2017 року.

натисніть для збільшення
натисніть для збільшення

Частково зниження рентних надходжень у держбюджет пов'язане з тим, що з 2018 року 5% ренти йдуть до місцевих бюджетів. План не вдалося виконати, бо на початок року сформувалася переплата ренти на газ у розмірі 5,3 млрд грн.

Що не так з видатками

Видатки бюджету порівняно з першим півріччям 2017 року зросли на 25,4%. Це логічно: при розгляді законопроекту про держбюджет-2018 між першим і другим читаннями видатки були збільшені на 43,6 млрд грн через перегляд макропрогнозу. Проте зараз план за видаткам теж не виконується.

За результатами півріччя видатки загального фонду виконані на 91%: з бюджету виділено 424,8 млрд грн замість 465,8 млрд грн. Непроведення видатків у повному обсязі штучно занижує дефіцит бюджету. Головні статті економії - витрати на апарати міністерств та регіональний розвиток.

На фонд регіонального розвитку із запланованих 2 млрд грн виділено лише 28 млн грн, субвенція на розвиток охорони здоров'я у сільській місцевості не профінансована взагалі - план на півріччя становить 0,6 млрд грн.

Рівень фінансування соціальних видатків - пенсій, медичної та освітньої субвенції місцевим бюджетам - 100% або близький до цього. У повному обсязі профінансовані субвенції на поліпшення житлових умов учасників АТО та дітей-сиріт, програма розвитку середньої освіти "Нова українська школа".

Основна причина невиконання плану за видатками - брак ресурсу на виплату пенсій. У кінціберезня Пенсійний фонд почав виплату збільшених військових пенсій, що створило додатковий тиск на видатки державного бюджету та призвело до касових розривів у бюджеті Пенсійного фонду.

Для їх перекриття фонд позичав кошти з Єдиного казначейського рахунку. За перше півріччя 2018 року казначейство позичило Пенсійному фонду 45,4 млрд грн.Позички Пенсійного фонду суттєво спустошили ЄКР.

1 серпня 2018 року там залишилося 1,99 млрд грн. Це найгірший показник з лютого 2014 року, коли на рахунку було 108,1 тис грн. "Нуль" на ЄКР означає, що держава не може фінансувати свої видатки і розраховуватися з боргами.

ЄКР - консолідований рахунок, відкритий Державній казначейській службі (ДКС) в НБУ. Це основний рахунок, з якого проводяться операції державного та місцевих бюджетів, фондів державного соціального страхування.

Кошти на ЄКР - це своєрідна фінансова подушка безпеки держави. Залишок на рахунку дає розуміння, скільки коштів є у держави для виконання її функцій.

Порожній ЄКР - це дефолт країни.

Мінфін спробував зняти напругу. Маркарова заявила, що на гривневному ЄКР справді було 2 млрд грн, однак на валютних рахунках ДКС лежав еквівалент 20,9 млрд грн. У стандартному звіті ДКС ця сума не відображається.

"Невиконання запланованих на перший квартал 2018 року запозичень у розмірі 56 млрд грн є головною причиною низького рівня гривневого ЄКР, але загальна ліквідність достатня, і ситуація під контролем", - запевнила Маркарова.

Дефолту не буде?

Не обов'язково. Певні рішення уже ухвалені - в короткостроковій перспективі вони допоможуть вирівняти ситуацію.

По-перше, залишки ЄКР поповняться завдяки достроковому погашенню боргу ФГВФО перед Мінфіном, 5,5 млрд грн, та переказу дивідендів "Нафтогазом": по 0,5 млрд грн у серпні та вересні і по 8 млрд грн у листопаді та грудні.

По-друге, у серпні Мінфін залучив понад 14,5 млрд грн на внутрішньому ринку завдяки випуску ОВДП, що дозволить здійснити найближчі боргові виплати.

По-третє, восени очікується падіння гривні, що частково вирівняє курсові втрати бюджету від податків з імпорту.

Утім, перелічені рішення та фактори - це гасіння пожежі і спроби вирівняти ситуацію у складних умовах. Проблема залишається: Мінфіну потрібно розрахуватися із зовнішніми та внутрішніми боргами. Ці суми значні.

За словами економіста Олексія Блінова, з точки зору гривневого боргу навантаження на державні фінанси у серпні-вересні середнє.

"Якщо у 2018 році на погашення та обслуговування гривневих ОВДП потрібно в середньому 11,3 млрд грн на місяць, то в серпні таке навантаження становить 10,7 млрд грн, а у вересні - лише 4,7 млрд грн", - зазначає експерт.

Найбільша проблема для Мінфіну - зовнішній борг.""Викликом для держави є перспектива різкого скорочення валютного запасу в умовах відсутності зовнішніх запозичень. Частково проблема пом'якшується розміщенням валютних ОВДП, але їх обсяг недостатній", - зазначає Блінов.

ТАБЛИЧКА ВИПЛАТ ЗОВНІШНЬОГО БОРГУ

Тут головне - продовження програми з МВФ та отримання найближчим часом п'ятого траншу. Фактор фонду зумовить два сценарії розвитку подій.

Перший - Україна отримає транш МВФ, що дозволить їй вийти на зовнішні ринки, закрити діру у фінансуванні дефіциту (кошти підуть на поповнення золотовалютних резервів НБУ, але Україна зможе вийти на зовнішні ринки і виконати план із зовнішніх запозичень), і своєчасно розрахуватися з боргами.

Відновитися переговори з МВФ можуть 6 вересня, коли в Україну прибуде місія МВФ для оцінки економічної політики та визначення перспектив cпівпраці.

Другий - Україна у 2018 році не отримає 1,9 млрд дол від МВФ. Продовження паузи у відносинах з кредитором унеможливить вихід України на зовнішні ринки на вигідних умовах. Для розрахунку з боргами у неї буде дві опції: запозичувати на внутрішньому ринку або скористатися ресурсами Національного банку.

"Скористатися ресурсами НБУ" можна по-різному. Наприклад, НБУ продасть Мінфіну валюту на виплату боргів із золотовалютних резервів або увімкне "друкарський верстат". Обидва варіанти залежать голови НБУ Якова Смолія, який, за даними джерел ЕП, не схильний давати кошти.[L]

Своєю чергою, очікування міжнародних інвесторів тривожні.

"Без співпраці з МВФ очікується прискорене падіння курсу гривні та виснаження золотовалютних запасів.

За цього сценарію ми очікуємо, що Нацбанк дозволить послаблення гривні й надалі підвищуватиме облікову ставку", - сказано у прогнозі Morgan Stanley, який є в розпорядженні ЕП.

За цього сценарію можливі нові труднощі з фінансуванням пенсій.

"У грудні Мінфін традиційно фінансує 50% січневих пенсій. У бюджету можуть виникнути труднощі з ліквідністю, й авансові виплати доведеться перенести на січень", - прогнозує керівниквідділу досліджень Concorde Capital Олександр Паращій.

Що дозволить уникнути повторення ситуації?

Перше - залишатися в програмі МВФ. Співпраця з кредитором гарантує виконання плану із зовнішніх та внутрішніх позик для фінансування дефіциту бюджету, а також є бенчмарком для інших МФО та приватних інвесторів.

Друге - підвищувати соціальні видатки, орієнтуючись на реальні можливості економіки. Показники бюджету-2018 не дозволяли підвищувати соціальні стандарти, однак прем'єр-міністр Володимир Гройсман ухвалив рішення про підвищення пенсій військовим. До того ж, це було зроблено "заднім числом".

Третє - планувати бюджет на реалістичних показниках доходів з мінімальними фіскальними ризиками.

Четверте - активізувати приватизацію. У бюджети закладаються мільярдні надходження від продажу майна, але ці плани не виконуються. Востаннє план від приватизації було виконано у 2011 році завдяки продажу "Укртелекому".

]]>
http://www.epravda.com.ua/publications/2018/08/16/639655/
Топ-менеджер Sony: Щоб смартфони не перегрівалися, їх треба робити товстішими http://www.epravda.com.ua/publications/2018/08/15/639638/ support@epravda.com.ua (Економічна правда) Публікації Wed, 15 Aug 2018 15:00:24 +0300 По данным компании Moyo, за первые десять месяцев 2017 года в Украине было продано 4,5 млн мобильных телефонов на 16 млрд грн.

Средняя стоимость телефона составила 3 500 грн, хотя за iPhone покупатели платили в среднем свыше 16 тыс грн. 75% всех смартфонов продали Samsung, Apple, Huawei, Xiaomi и Lenovo. На остальные бренды пришлось 25%.

Небольшая доля в этих 25% есть и у Sony. Известная японская компания хоть и находится за пределами пятерки основных производителей смартфонов, это не мешает ей регулярно выпускать на украинский рынок новые устройства.

В конце августа Sony начнет продавать в Украине единственный в мире смартфон, который поддерживает разрешение 4K и режим HDR. Устройство получило название Xperia XZ2 Premium и стало флагманом компании.

Для его презентации в Украину приехал директор по продуктовому маркетингу Sony Europe Хитоши Осава. Он отвечает за дизайн смартфонов и их технические характеристики. ЭП встретилась с ним, чтобы получить ответы на наболевшие вопросы большинства пользователей умных телефонов.

Среди них - нужны ли смартфону две камеры, когда производители решат проблему быстрого разряда батареи, почему гаджеты на Android и iOS внезапно перезагружаются, и почему нет смартфонов с гибкими дисплеями.

Специалист из Японии также рассказал, зачем новому флагману Sony экран 4K HDR, кому пригодится этот гаджет и какова судьба его первой модели.

Хитоши Осава
Фото Sony

Какие задачи решают толстые смартфоны

- В последнее время производители начали создавать смартфоны с двумя и даже тремя основными камерами. Это маркетинговый трюк?

- Два-три года назад двухкамерный телефон был маркетинговым трюком. Сейчас это рабочая технология, которая позволяет улучшить качество изображения, особенно в обстановке недостаточного освещения. С помощью технологии совмещения изображений с цветной и черно-белой матриц можно сделать более качественное изображение.

Хитоши Осава объясняет принцип сведения изображений с двух камер
Фото Sony

- Все страдают от быстрой разрядки батареи и нагрева корпуса во время работы телефона. Когда и как могут быть решены эти проблемы?

- Мы ограничены размерами смартфона. Если мы засунем батарею на 5 тыс миллиампер-часов, то окажемся большими и тяжелыми, поэтому работаем над снижением потребления энергии. Основные потребители - чипсет и дисплей.

Одно из решений проблемы - это увеличение толщины продукта. С точки зрения физики для решения проблемы перегрева нужно обеспечить отвод тепла, а для этого нужно больше пространства, больший размер устройства. Это одна из причин, почему мы создаем более толстые смартфоны.

Некоторые говорят, что у нас толстые смартфоны. Зато решаются две задачи. Одна из них - теплоотвод и защита от перегрева. Мы используем более толстые стенки спереди и сзади. Вторая проблема, которая решается, - это прочность, особенно прочность на падение.

- Большинство пользователей Android и IOS сталкивались с тем, что устройства самопроизвольно перезагружаются. С чем это связано?

- Это комплексная проблема, но свести ее к нулю невозможно. Перезагрузка срабатывает, когда вы выполняете на смартфоне какие-то действия, например, включаете камеру, запускаете игру, открываете почту, включаете мессенджер.

В результате в операционной системе возникает некая ошибка. Система не знает, как решить эту проблему, и решает перезагрузиться. Это возможно в любой ОС, даже Windows иногда "выпадает" в "синий экран смерти".

К случаям произвольной перезагрузки может привести так называемая усталость операционной системы. У каждой операционная системы есть накопительный эффект. Вы покупаете смартфон и вдруг через полгода он начинает "подтормаживать". Это вызвано именно такой усталостью ОС.

- Некоторые производители показывают на мировых выставках смартфоны на гибких дисплеях. Работает ли Sony над созданием таких устройств и что вы думаете об этой технологии?

- Я не могу рассказывать о планах Sony, но могу сказать, что основная тенденция - это уменьшение рамки вокруг дисплея. У телевизоров уже нет широкой рамки, уже выпускают телевизоры с изогнутыми дисплеями. Следующим шагом, думаю, будут мобильные "устройства-раскладушки".

Проблема гибких экранов заключается в том, что пока невозможно сделать гибкими чипсет, аккумулятор, камеру и другие элементы смартфона. Нужен научный прорыв в сфере технологий производства аккумуляторов.

Гибкие дисплеи уже есть, сделать их не проблема, но как сделать гибкий чипсет, как сделать гибкий аккумулятор? На эти вопросы пока нет ответа.

- На развитии каких компонентов смартфонов Sony будет фокусироваться в ближайшие год-два?

- На технологии 5G. Идет эра 5G. В чем заключается стратегия менеджмента Sony Group? В том, что Sony предложит 5G-смартфон и не только смартфон, а и другие устройства, которые смогут подключаться к сети 5G.

Например - компьютеры, планшеты или такие вещи, как робот-собака Sony AIBO. Вся продукция Sony будет иметь совместимость с 5G.

Смартфон для создателей контента

- За счет каких характеристик новый флагман Sony потеснит конкурентов от Samsung, Apple и Huawei? Сколько он будет стоить?

- Мы выводим на рынок Украины три продукта премиум-класса: Xperia XZ2 Premium, Xperia XZ2 Compact и Xperia XZ2. Xperia XZ2 Premium нацелен на пользователей, которые профессионально создают видео для YouTube. Идет стадия предзаказа. Продажи начнутся 21 августа по цене 27 999 грн.

Одно из преимуществ - двойная светосильная камера. Камера Xperia XZ2 Premium имеет светочувствительность ISO 12 800 при записи видео и ISO 51 200 при съемке фото. Также это единственный смартфон с дисплеем 4К HDR.

Целевая аудитория нашего флагмана - криейтеры: создатели контента, люди, увлекающиеся фото и видео. Такими людьми, в частности, являются YouTube-блогеры. Для них это уникальный продукт, потому что у пользователя есть возможность снять видео 4к HDR и посмотреть его на дисплее 4к HDR.

Создателям контента не нужно пользоваться никаким другим устройством для своей работы. Например, им не будет нужна профессиональная видеокамера.

- Производители смартфонов любят ставить на флагманских моделях экран на всю переднюю панель. У вас, я вижу, это не так. Почему?

- Это зависит от выбора экрана. Мы ориентируемся на то, что создаст у пользователя лучшие впечатления от продукта. Принцип расположения дисплея на лицевой части в данном случае вторичен, поэтому для наилучшего опыта мы выбрали дисплей 4K HDR с соотношением сторон 16 к 9.

- Вы жертвуете дисплеем на всю лицевую панель, чтобы поставить на смартфон дисплей с максимальным разрешением на рынке?

- Это одна из причин. Вторая - уменьшение размеров рамок дисплея сократило бы место для динамика и микрофона, которые очень важны для нас и для пользователей. Мы знаем об этом тренде - смартфоны с минимальной рамкой и без рамки, но мы ориентируемся на впечатления пользователей.

Sony Xperia XZ2 Premium
Фото Sony

- Это уже второй флагманский телефон Sony с разрешением экрана 4К. Как сложилась судьба первого - Xperia XZ Premium?(На этот вопрос ответил менеджер по внешним коммуникациям Sony Mobile Михаил Чернов.)

- XZ2 Premium - не массовый продукт. Впрочем, об успехе его предшественника XZ Premium можно судить по тому, что в Украине и России в течение года мы могли держать на него одну и ту же цену без потери спроса.

Виртуальная реальность по телефону

- Разрешение экрана Xperia XZ2 Premium в полтора-два раза выше, чем у большинства смартфонов. Планирует ли Sony создать для смартфона некий аналог очков Gear VR?

- Целевая аудитория для Xperia XZ2 Premium - YouTube-блогеры. Они снимают фото и видео и загружают этот контент в интернет.[L]

Виртуальная реальность - это больше сфера интересов подразделения PlayStation.

В отличие от Samsung, которая сделала подключаемую к смартфону гарнитуру, мы отдаем это направление подразделению PlayStation.

Мы в Sony обсуждаем развитие технологии 4K в виртуальной реальности, но в подразделении Sony Mobile мы ограничиваемся нашей целевой аудиторией.

Такое разграничение необходимо и пользователям, и нам.

- В Sony не верят в будущее очков виртуальной реальности для смартфонов?

- Сейчас - да. Перспективы имеют только специально адаптированные гарнитуры. Когда через два-три года телефоны для виртуальной реальности пойдут в массы, тогда мы уже будем задумываться о том, чтобы сделать специальное устройство виртуальной реальности для телефона.

Мы как корпорация решили сфокусироваться на гейминге, потому что верим: на данном этапе развития индустрии VR в большей мере оправдана в игровой индустрии. Чтобы не путать потребителя, мы решили сосредоточиться именно на создании PlayStation VR.

]]>
http://www.epravda.com.ua/publications/2018/08/15/639638/
Детальний графік виплат за внутрішніми та валютними ОВДП http://www.epravda.com.ua/publications/2018/08/15/639656/ support@epravda.com.ua (Олексій Блінов) Публікації Wed, 15 Aug 2018 14:04:15 +0300 Календар виплат за гривневними ОВДП

Мінфін зібрав коштів за рахунок розміщення гривневих ОВДП, млн грн Платежі з погашення, млн грн Платежі з виплати відсотків, млн грн
02.01.2018 357,7 67,95
03.01.2018 827,56
09.01.2018 986,0205
10.01.2018 2184,48 511,94
16.01.2018 1596,49095
17.01.2018 2000 678,3
22.01.2018 217,1 41,25
23.01.2018 2314,477
24.01.2018 1178,35
30.01.2018 3631,3585
31.01.2018 1143,7
06.02.2018 5237,013
07.02.2018 2500,3 1152,2
13.02.2018 1473,79565
14.02.2018 95,5 1056,25
20.02.2018 1176,6265
21.02.2018 1975 929,2
27.02.2018 990,029
28.02.2018 4612,34 673
06.03.2018 1227,902
07.03.2018 1818,6 641,343
09.03.2018 135
13.03.2018 1080,023
14.03.2018 1000 823,25
20.03.2018 2353,525
21.03.2018 545 318,1
27.03.2018 2714,966
28.03.2018 1400 1046,6
02.04.2018 12,5 2,381
03.04.2018 184,258
04.04.2018 436,2 543,75
10.04.2018 455,0805
11.04.2018 1472,2 769,775
17.04.2018 945,784
18.04.2018 2232,3 888,84
24.04.2018 1051,283
25.04.2018 4301,6 827,15
27.04.2018 62,5
02.05.2018 433 926
08.05.2018 997,8965
09.05.2018 0 503,65
10.05.2018 7478,15
11.05.2018 203,125
15.05.2018 317,829
16.05.2018 1550,3 294,125
19.05.2018 141,25
21.05.2018 431,925
22.05.2018 164,8387
23.05.2018 3496,1 999,965
24.05.2018 195,6
26.05.2018 237,95
28.05.2018 313,62
29.05.2018 61,5985 261,01
30.05.2018 0 1002,85
31.05.2018 506,29
01.06.2018 251,33
02.06.2018 245,58
05.06.2018 901,384
06.06.2018 2342,403 817,2
12.06.2018 1249,113
13.06.2018 0 632,085
19.06.2018 1456,3073
20.06.2018 151 1332,3
25.06.2018 5,5 1,053
26.06.2018 956,5661
27.06.2018 456,2 687,6
03.07.2018 206,0033 357,7 51
04.07.2018 2781,519 932,56
10.07.2018 1341,6049
11.07.2018 2260,327 457,29
17.07.2018 1756,564
18.07.2018 0 632,7
23.07.2018 217,1 30,94
24.07.2018 1209,4
25.07.2018 4406,8 1250,894
31.07.2018 1014,839
01.08.2018 950,8 1143,7
07.08.2018 2797,049
08.08.2018 726,308 973,4
09.08.2018 959,344
15.08.2018 3464,442 1051,93
22.08.2018 0 843,675
29.08.2018 826,555 673
05.09.2018 1820,662 670,323
07.09.2018 135
12.09.2018 0 751,75
19.09.2018 0 318,1
26.09.2018 979,45
01.10.2018 12,5 1,786
03.10.2018 4907,23 512,55
10.10.2018 2126,05 676,075
17.10.2018 743,64
24.10.2018 1393,48 878,766
26.10.2018 62,5
31.10.2018 0 895,2
07.11.2018 3457,995 546,05
09.11.2018 203,125
10.11.2018 9589,5
14.11.2018 0 290,558
17.11.2018 141,25
19.11.2018 431,8
21.11.2018 0 792,765
22.11.2018 195,6
24.11.2018 237,95
26.11.2018 313,62
27.11.2018 261,01
28.11.2018 5581,1 1005,25
29.11.2018 506,29
30.11.2018 251,33
01.12.2018 245,58
05.12.2018 0 867,8235
12.12.2018 658,713
19.12.2018 0 1340,7
24.12.2018 5,5 0,79
26.12.2018 0 655,1

Календар виплат за валютними ОВДП

Зеленим кольором виділені платежі у EUR, решта - USD

Мінфін зібрав коштів за рахунок розміщення валютних ОВДП, млн, станом на 13 серпня Платежі з Погашення, млн Платежі з виплати %, млн
10.01.2018 17,051
24.01.2018 3,316
30.01.2018 137,4277
31.01.2018 431,231 16,926
14.02.2018 16,0009
14.03.2018 3,24
21.03.2018 123,3143
27.03.2018 669,475
28.03.2018 649,995 25,512
04.04.2018 2,599
11.04.2018 1,405
18.04.2018 17,315
24.04.2018 83,6228
25.04.2018 2,826
25.04.2018 6,0035
02.05.2018 1,405
09.05.2018 112,1 3,475
16.05.2018 1,045
22.05.2018 272,328
23.05.2018 1,405
29.05.2018 64,6426
30.05.2018 1,9055
30.05.2018 4,1995
06.06.2018 103,125 3,223
06.06.2018 2,6385
12.06.2018 234,259
13.06.2018 387,485 3,734
19.06.2018 305,147
20.06.2018 50 1,8475
10.07.2018 59,3766
11.07.2018 97,864 17,051
18.07.2018 6,4359
24.07.2018 71,511
24.07.2018 60,499
25.07.2018 105,279 4,95055
07.08.2018 187,239
07.08.2018 69,0075
09.08.2018 59,147
15.08.2018 368,247 20,9613
12.09.2018 100 3,24
03.10.2018 2,599
10.10.2018 1,405
17.10.2018 501,1 17,315
24.10.2018 209,59 4,191
24.10.2018 8,2415
31.10.2018 1,405
14.11.2018 6,43
21.11.2018 132,835 1,405
28.11.2018 1,9055
28.11.2018 5,53
05.12.2018 3,8295
12.12.2018 132,532 4,241

Дані надані головним економістом Альфа банк Україна Олексієм Бліновим

]]>
http://www.epravda.com.ua/publications/2018/08/15/639656/
Як українці створили перший у світі автобус-позашляховик http://www.epravda.com.ua/publications/2018/08/15/639623/ support@epravda.com.ua (Економічна правда) Публікації Wed, 15 Aug 2018 08:30:26 +0300 Від ескізу до готового автобуса за один рік - українська компанія Pulsar Expo створила єдиний у світі автобус-позашляховик Torsus Praetorian.

Транспортний засіб унікальний не тільки через футуристичний дизайн. У Європейському Союзі, де автобус завершує сертифікацію, нема категорії "автобус-позашляховик". Європейському органу сертифікації довелося подати до Єврокомісії запит для відкриття нової категорії.

Зараз Pulsar Expo перебуває на стадії переведення автобуса в дрібносерійне виробництво. Уже зібрано вісім машин, ще 17 - у процесі складання.

Паралельно компанія веде переговори з представниками автозаводів США, Туреччини та України про запуск серійного виробництва. Запити на автобус надійшли із США, Австралії, Канади, Грузії, Бангладеш, Нової Зеландії.

Експерти з автомобільної конверсії

Компанію Pulsar Expo у 2014 році заснувало українське подружжя Вахтанг Джукашвілі та Юлія Хомич.

Засновники Pulsar Expo Вахтанг Джукашвілі та Юлія Хомич
Фото Pulsar Expo

Вахтанг - виходець з автомобільного світу. Був корпоративним продавцем автомобілів, консультував галузеві компанії, займався конверсією авто. Юлія - юрист у сфері міжнародного права. Працювала у великих юридичних компаніях, потім заснувала свою юридичну фірму.

"Ми з Вахтангом вирішили об'єднати зусилля: мій досвід роботи з міжнародними проектами та його досвід роботи з машинами", - говорить вона.

Так з'явилася Pulsar Expo. Компанія займається поставками спеціальних автомобілів у рамках міжнародної технічної допомоги.

фото Torsus Praetorian
фото Torsus Praetorian

Клієнти компанії - структури уряду США, зокрема, Державного департаменту (Регіональне бюро підтримки закупівель, посольства США) і Міністерства оборони США. Крім того, клієнтами компанії є структурні підрозділи Організації Об'єднаних Націй.

Уряд США та ООН регулярно проводять тендери на поставку технічної допомоги в різні країни. Pulsar Expo бере участь у таких тендерах і перемагає. За підсумками 2016-2017 років компанія уклала контрактів на загальну суму понад 20 млн дол.

Географія поставок Pulsar Expo
Фото Pulsar Expo

"Ми поставляємо будь-які транспортні засоби, крім гусеничної техніки, - розповідає Вахтанг. - Починаючи від звичайних седанів для персональних поїздок, модифікованих пікапів і закінчуючи повноприводними вантажівками для використання в екстремальних умовах.

Крім того, ми часто проводимо конверсію транспортних засобів. Звичайна вантажівка мало кому потрібна. Ми робимо багато надбудов, наприклад, збираємо ремонтно-евакуаційну вантажівку, колісний екскаватор. Це досить складна та специфічна конверсія, і ми цим займаємося".

Попит є в усьому світі

Ідея створити автобус-позашляховик виникла в результаті аналізу запитів клієнтів Pulsar Expo. Географія поставок автомобілів компанією передбачає країни, де слабо розвинена інфраструктура.

"Коли донорські організації замовляють п'ять позашляховиків, які повинні їздити в колоні з пункту А в пункт Б, ми розуміємо: це зроблено тільки тому, що у них нема технічного рішення, - пояснює Вахтанг. - З точки зору експлуатації п'ять позашляховиків - це невигідно".

Салон дослідної моделі автобуса-позашляховика
Фото Pulsar Expo

Крім державного сектору, українці контактують з компаніями з видобутку нафти і газу. Там популярні вахтові автобуси, зроблені на базі вантажівок. За словами Вахтанга, ці автобуси жахливої якості, але альтернативи нема.

Є попит на автобуси-позашляховики з боку видобувних компаній з Канади та Австралії. Великі кар'єри розташовані на значній відстані від місця проживання робітників, і людей треба туди возити.

Втім, у Pulsar Expo не мають наміру обмежуватися форматом автобуса. У компанії вже відчувають попит з боку Грузії і Нової Зеландії на скайбаси - позашляховий транспорт для перевезення груп лижників з екіпіровкою.

Бангладеш хоче купити 105 автобусів-позашляховиків, у тому числі - в модифікації "швидка". Це єдина техніка, якою можна перевозити до 12 важкопоранених у лежачому положенні в умовах повного бездоріжжя. Там це актуально з урахуванням частих повеней і землетрусів.

У США українці бачать великий потенціал в сегменті кемперів.

"Коли людина купує кемпер, вона хоче трохи свободи. На кемпері люди їдуть у ліс або в гори. Так, у тебе більше свободи, але все одно ти обмежений колісною формулою 4х2 і недоліками великого автобуса. Ми ж пропонуємо свободу в максимальному варіанті, який лише може бути", - каже Вахтанг.

З чого зібраний автобус-позашляховик

Побачивши, що ніша перевезень по бездоріжжю зайнята позашляховиками і переробленими вантажівками, українці вирішили створити автобус-позашляховик.

За словами Юлії, відмінність переобладнаної на автобус вантажівки від автобуса-позашляховика у тому, що переобладнання - це завжди компроміс. Torsus Praetorian від початку побудований як автобус-позашляховик.

Принципова відмінність Torsus Praetorian у тому, що обшивка кузова не металева, а виконана з композитних матеріалів. Вони легші за метал, дозволяють робити ширший спектр форм, але найголовніше - композитні матеріали не іржавіють.

Це особливо важливо, враховуючи важкі умови експлуатації. Дороги посипають сіллю, часто на дорозі зустрічається дрібний щебінь, який руйнує покриття металу, що призводить до появи іржі.

Автобус створений з чистого аркуша: подружжя замовило закордонному дизайнеру розробку ескізу. Від нього відштовхувалися під час розробки.

Засновники Pulsar Expo показують ескізи Torsus Praetorian
Фото автора
Вахтанг Джукашвілі
Фото автора

Виробництво автобуса, як і будь-яке інше автомобільне виробництво, - це своєрідний конструктор: машину збирають з готових компонентів. Усі вузли зроблені на заводах країн ЄС і США. Більшість агрегатів - двигун, шасі, коробка передач, гальма - виробництва MAN.

Однак внесок української компанії в розробку автобуса все ж суттєвий. "Дизайн автобуса - наш. Ми розробляємо литі форми - майстер-модель, варильні стапелі, лінію із збирання і потім віддаємо все це на аутсорс. Аутсорсингові компанії виробляють нам запчастини", - розповідає Вахтанг.

Зараз інженери Pulsar Expo збирають автобуси в столиці Словаччини Братиславі. Для цього компанія орендує виробничі площі. Кількість осіб в команді розробників і збиральників засновники компанії не розголошують, як і вартість інвестицій. Вони лише назвали приблизну стартову ціну на базову версію автобуса: 100 тис дол.

Torsus Praetorian

Автобус-позашляховик Torsus Praetorian

Кількість сидінь: до 35 з ременями безпеки
Колісна формула: 4х4
Кліренс: 389 мм
Максимальна швидкість: 117 км/год
Двигун: 6-циліндровий дизельний потужністю 176 кВт, рівень викидів: "Євро-3" - "Єєвро-6"
Обсяг паливного бака: 100 л
Допустиме навантаження: 13 500 кг
Шасі: MAN
Коробка передач: MAN
Гальма: MAN
Оснащений лебідкою
Мінімальна ціна: 100 тис дол.

Що далі

Компанія поки не має укладених угод на поставку свого автобуса, хоча є чимало запитів. Наприклад, одна нафтова компанія хоче придбати 70 таких машин.

Уряд Бангладеш готовий купити 105 автобусів і просить надати детальну документацію. Поки ці запити висять в повітрі, тому що нема відповідних виробничих потужностей для таких партій.

Pulsar Expo закінчує проведення сертифікації автобуса у ЄС за стандартом "Євро-6". Залишилося отримати сертифікат на шасі. За оцінками Вахтанга, на це знадобиться три місяці. Після цього компанія зможе ставити автобус на облік у будь-якій країні Євросоюзу і будь-якій країні світу, яка визнає сертифікат ЄС.

]]>
http://www.epravda.com.ua/publications/2018/08/15/639623/
Коли у ФОПі затісно. Як зареєструвати товариство з обмеженою відповідальністю http://www.epravda.com.ua/publications/2018/08/14/639353/ support@epravda.com.ua (Петро Шевченко, для ЕП) Публікації Tue, 14 Aug 2018 16:00:58 +0300 Відшліфувавши свої підприємницькі навички як фізособа-підприємець - ФОП, ви хочете перейти на новий етап і працювати як товариство з обмеженою відповідальністю - ТОВ.

Щоб допомогти вам уникнути помилок, ми підготували матеріал про те, як самостійно зареєструвати ТОВ.

Реєстрація ТОВ - серйозний крок для підприємця. Зазвичай до цього етапу підходять через кілька років роботи як ФОП.

У вас вже є база клієнтів, а також є нові клієнти, які через більші обороти працюють тільки з ТОВ. Крім того, велика кількість ФОП-підрядників у великої компанії може спричинити зайві питання у податкових служб, тому такі підприємства віддають перевагу роботі з ТОВ.

Реєстрація ТОВ - складніший процес, ніж створення ФОП. Він передбачає кілька кроків, до яких потрібно добре підготуватися.

Серед них - вивчення законодавства щодо створення ТОВ, підготовка і підписання документації для державного реєстратора, внесення інформації до Єдиного державного реєстру - ЄДР.

Зареєструвати ТОВ можна самостійно й онлайн на сервісі Мін'юсту "Онлайн будинок юстиції". Процедура схожа на реєстрацію ФОП.

Наразі онлайн-реєстрація нового ТОВ тимчасово неможлива, оскільки Кабмін повинен внести зміни до постанови "Про затвердження модельного статуту товариства з обмеженою відповідальністю" від 16.11.2011 №1182 у зв’язку з приняттям нового закону "Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю". При цьому, якщо для внесення змін у державну реєстрацію звертається ТОВ, що вже працює на модельному статуті, державний реєстратор не може відмовити у внесенні відповідних змін.

Нюанс у тому, що зареєструвати можна лише ті юрособи, які планують працювати на підставі модельного статуту. Потрібно буде зібрати пакет документів і самостійно принести його державному реєстратору.

Для наочності ми розбили процес реєстрації ТОВ на кілька кроків.

Крок перший. Вибір назви ТОВ

Якщо у вас буде один вид діяльності, то назва підприємства може бути з ним співзвучною, щоб клієнти швидше вас знаходили. Якщо планується кілька видів діяльності, то краще підібрати узагальнену назву.

Потрібно буде перевірити назву компанії у ЄДРПОУ, щоб вона не пересікалася з існуючими компаніями, інакше вам можуть відмовити в реєстрації. Ця послуга безкоштовна, перевірку можна зробити самостійно.

Вимоги до назв юридичних осіб також містять закон "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" і наказ Мін'юсту №368/5.

Крок другий. Вибір виду економічної діяльності

Ви можете взяти ті ж види діяльності, які використовували як ФОП. Також зручно вибирати види бізнес-діяльності за допомогою "Класифікатора видів економічної діяльності" - КВЕД. Потрібно визначити для себе один головний і додаткові види діяльності.

Крок третій. Збір інформації про засновників

Потрібно вказати прізвище, ім'я, по батькові засновника, адресу проживання, дату народження, паспортні дані, ідентифікаційний код.

Відповідно до законодавства, засновниками та учасниками товариств можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, іноземні громадяни, особи без громадянства, іноземні юридичні особи та міжнародні організації.

Крок четвертий. Місцезнаходження юридичної особи

Тут можна вказати місце реєстрації засновника ТОВ або адресу орендованого офісу. Також це може бути приміщення, яке належить засновнику, що потрібно підтвердити договором або свідоцтвом про право власності. Важливо розуміти, що адреса - невід'ємний реквізит будь-якої юридичної особи, ця інформація вноситься до ЄДР.

Крок п'ятий. Вибір системи оподаткування

Для ТОВ можна вибрати загальну або спрощену системи оподаткування.

При загальному оподаткуванні державі потрібно буде платити податок на прибуток - 18%, податок на дивіденди - 5% (9% на єдиному податку), ПДВ - 20%, ЄСВ, податок на прибуток фізичних осіб і військовий збір.

У спрощеній системі оподаткування діє фіксована ставка. Базою для нарахування податку є весь дохід. Третя група спрощеної системи передбачає сплату 5% доходу або 3% - для платника ПДВ.

Крок шостий. Подача документів для реєстрації

Для реєстрації ТОВ потрібно зібрати такі документи.

1. Заява про державну реєстрацію.

2. Заява про вибір системи оподаткування.

3. Примірник оригіналу (нотаріально завірена копія) рішення засновників про створення юридичної особи.

4. Установчий документ юридичної особи - у разі створення юридичної особи на підставі власного установчого документа.[L]

5. Документ, який вказує на реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг з торговельного, банківського, судового реєстру).

Це необхідно, якщо засновник - іноземна юридична особа.

6. Якщо документи буде подавати хтось замість вас, то потрібна нотаріально завірена довіреність.

7. Якщо документи подаєте ви особисто, то потрібно мати український паспорт.

Якщо ви громадянин іншої країни, то повинен бути документ, що засвідчує особу, якщо особа без громадянства - відповідне посвідчення або посвідка на постійне або тимчасове проживання.

Під час надання реєстратору цих документів у нього можна перевірити правильність заповнених заяв та інших бланків, щоб реєстрацію ТОВ не відхилили або не зупинили через помилки.

Після цього копії отриманих документів вносяться до Єдиного реєстру і проводяться реєстраційні дії. Коли оприлюднюється виписка на порталі електронних носіїв, створення ТОВ можна вважати завершеним.

Крок сьомий. Формування статутного капіталу

Внести до статутного капіталу можна гроші, цінні папери, майнові чи інші відчужувані права, які можна оцінити в грошах. Статутний капітал ТОВ формується з внесків його учасників, тобто засновників. Розмір цього капіталу дорівнює сумі вартості таких вкладів.

Статутний капітал визначає мінімальний розмір майна товариства, що гарантує інтереси його кредиторів. Статутний капітал ТОВ учасники повинні сплатити до закінчення першого року з дня його реєстрації.

Крок восьмий. Облік у держорганах

При проведенні реєстрації онлайн, після внесення відомостей до реєстру та отримання в порядку обміну між реєстрами відомостей про взяття на облік у ДФС, Держстаті та Пенсійному фонді, реєстратор формує виписку з реєстру. Ця виписка стає доступною в кабінеті "Онлайн будинку юстиції". Тобто ви автоматично стаєте на облік у цих органах.

В іншому випадку, щоб стати на облік, вам доведеться відвідати ці держоргани. Однак навіть якщо ви реєструвалися за модельним статутом онлайн, вам потрібно буде отримати касову книгу в податковій за місцем реєстрації.

Крок дев'ятий. Виготовлення печаток і штампів

Печатки та штампи може виготовити будь-яка юридична особа без дозволу МВС. На печатках і штампах потрібно розмістити ідентифікаційний код за ЄДРПОУ, а написи повинні збігатися з вказаними у ЄДР.

Крок десятий. Відкриття банківського рахунку

Вибирайте зручний для вас банк і відкривайте там рахунок для свого ТОВ. Перед цим можна проаналізувати тарифи банків, щоб вибрати найбільш оптимальний варіант для свого бізнесу.

]]>
http://www.epravda.com.ua/publications/2018/08/14/639353/
На закупки в Польщу, або Які товари в Україні дорожчі і чому http://www.epravda.com.ua/publications/2018/08/14/639576/ support@epravda.com.ua (Економічна правда) Публікації Tue, 14 Aug 2018 07:45:37 +0300 Відносно низькі ціни в Україні порівняно з ЄС чи Росією є для українців як предметом гордості, так і показником бідності. Проте не все в Україні дешевше. Жителі прикордонних територій їдуть у Польщу з бензином, алкоголем і цигарками, а повертаються з продуктами харчування, одягом та авто.

Що в Україні дорожче і чому? Там, де бізнес в Україні концентрований і має сильне лобі, там ціни завищені. Якщо товари в основному виробляє малий та середній бізнес або просто бабусі вирощують їх на грядці, там ціни справді низькі.

Завдяки протекціонізму олігархи бережуть свій бізнес від конкуренції. В результаті переплачує кожен українець. Ось найбільш яскраві приклади.

Одяг і взуття

Розмір переплати: 30-50%
Джерело: lacoste.ua, lacoste.pl, zara

Причини переплати - правило, за яком брендований товар може імпортуватися лише за згоди власника бренду, і ввізне мито на одяг та взуття в розмірі 12-40%.

Як правило, країни дозволяють ввозити бренди будь-яким рітейлерам. Україна ж обрала шлях, при якому товар, ввезений так званим неавторизованим дистриб'ютором, блокується на митниці на 20 днів.

За цей час ціна на товар може змінитися і зробити імпорт невигідним, тому ввозити брендовані речі особливо ніхто не ризикує. Користуючись цим, офіційні магазини брендового одягу задирають ціни на товари порівняно з польськими. Мито на імпорт добра покупцям теж не приносить.

М'ясо і молоко

Для порівняння автор зробив аналогічні замовлення у мережевих супермаркетах Варшави та Києва. У Польщі ці продукти в два-три рази дешевші, ніж в Україні.

Натисніть для збільшення
Натисніть для збільшення
Джерело: онлайн-замовлення 7 серпня 2018 року у супермаркеті Tesco у Варшаві
Натисніть для збільшення
Джерело: онлайн-замовлення 7 серпня 2018 року в київському супермаркеті "Ашан"

Назва

Польща

Україна

Чверть куряча

15,75 грн за кг

47,00 грн за кг

Лопатка свиняча без кістки

59,13 грн за кг

112,95 грн за кг

Молоко 2,5%

13,99 грн за л

22,32 грн за л

Молоко 3,2%

14,73 грн за л

29,28 грн за л

Розмір переплати: 100% і більше

Більш високі ціни на продукти в Україні можна пояснити вищою собівартістю вітчизняного тваринництва, крім птахівництва, та труднощами при перетині кордону транспорту з продуктами, які швидко псуються.

Українські виробники м'яса та молока неефективні порівняно з європейськими фермерами. Більшість свиноферм та молочних ферм в Україні власники утримують як додаток до рослинництва, щоб забезпечити роботою пайовиків.

Разом з тим, ніхто не хоче продавати м'ясо чи молоко собі у збиток, тому ціни на продукцію високі. Платять за цю неефективність звичайні споживачі.

Іншою проблемою галузі є велика кількість фальсифікованих кормів та ветеринарних препаратів, корупційні схеми при їх придбанні. Страху у свинарстві додає африканська чума свиней. Вакцини чи ліків від цієї хвороби нема, при її спалахові всіх тварин у господарстві знищують, а це те саме, що банкрутство.

Низькою собівартістю в Україні можуть похвалитися лише виробники курятини. Ці виробництва сконцентровані в аграрних холдингах. Великі об'єми закупівель дозволяють їм отримувати ветеринарні препарати та корми за помірними цінами.

Однак високий ступінь олігополізації ринку та труднощі з імпортом призводять до зростання цін на внутрішньому ринку. Через низьку конкуренцію у найбільших виробників виникає маржа у розмірі 40%.

Також імпортери скаржаться, що при перетині кордону складно ввезти м'ясо. Затримка на кордоні або "випадкове" вимкнення рефрижератора під час огляду автомобіля призводять до миттєвого псування продукції.

Впливає на ціни в Україні і розмір ставки ПДВ - 20%. У Польщі податок на продукти харчування становить 3-8% залежно від категорії.

Автомобілі

Ось стільки коштуватиме цей автомобіль після розмитнення в Україні.

Розрахункова вартість розмитнення KIA Sportage 2.0 Euro 4 в Україні

Податки

Ставка

Євро

ПДВ

20%

1 856

Мито

10%

400

Акциз

2,441 євро за куб см

4 882

Податок до пенсійного фонду

4%

371

Вартість після розмитнення

11 509

Розмір переплати за вживані авто: 300%

За законом "Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів", з 1 січня 2016 року заборонено ввозити авто, нижчі за стандарт "Євро-5", тобто старіші 2010 року. Навіть якщо хтось захоче сплатити акциз за авто стандарту "Євро-4", поставити його на реєстрацію не вийде.

Таким чином, головні причини переплати за автомобілі - високі акцизи на вживані авто, імпортне мито в розмірі 10% та високі екологічні стандарти. Це ускладнює ввезення вживаних машин, через що в країні з'явилося 300 тис "євроблях".

Люди думають, що одні платять, а інші - ні. Не зовсім так. Навіть якби хтось хотів ввезти вживане авто, яке відповідає екологічним стандартам, то дешевше купити нове. Для цього й придумані акцизи: змушувати купувати нові "Ланоси".

Проте ці заходи не допомогли. У 2008 році в Україні було випущено 400 тис авто, в останні два роки - по 4 тис. Ці податки пора скасувати. Прийнятий у першому читанні законопроект Ніни Южаніної є позитивним кроком в цьому напрямку.

Слід зауважити, що акцизів, плати за реєстрацію авто чи податку на їх утримання нема ні в Чехії, ні в Словаччині, ні в Румунії, ні в Литві. Саме з останньої в Україну масово везуть "євробляхи". У Литві можна купити авто за 1-2 тис євро.

Електрика

Розмір переплати: до 15%
Джерело: постанова НКРЕ №220 від 26 лютого 2015 року "Про встановлення тарифів на електроенергію, що відпускається населенню"

Причина переплати - формула Роттердам+, при якій вартість вугілля у собівартості електрики рахується, як в Роттердамі плюс доставка в Україну.

У підсумку українці купують у виробників електроенергію за цінами, в півтора рази більшими, ніж вони продають її угорцям. Якби українці платили за електрику хоча б на рівні з жителями країн ЄС, то могли б мати рахунки на 15% менші.

У Верховній Раді уже з'являються законопроекти, покликані виправити такі цінові розриви. Законопроект №8626 дозволяє імпорт електрики і скасовує формулу Роттердам+. Також невдовзі буде поданий законопроект, який дозволяє так званий паралельний імпорт одягу і скасовує імпортні мита на нього.

Мар'ян Заблоцький, голова ГО "Українське товариство економічних свобод", голова ГО "Центр ефективного законодавства"

]]>
http://www.epravda.com.ua/publications/2018/08/14/639576/