https://www.epravda.com.ua/images/logo01.gif Економічна правда https://www.epravda.com.ua Економічна правда https://www.epravda.com.ua За 150 кілометрів від Окружної, або Що зробила з малими містами децентралізація http://www.epravda.com.ua/publications/2018/01/23/633277/ support@epravda.com.ua (Економічна правда) Публікації Tue, 23 Jan 2018 16:30:53 +0200 Щодня вщент заповнені електрички, автобуси і мікроавтобуси везуть сотні тисяч жителів навколишніх сіл і містечок у Київ, в найбільший центр зайнятості країни.

Вставати о 4.00 ранку, щоб потрапити на роботу на 8.00 або закінчити робочий день о 18.00 і потрапити додому лише о 21.00. Комусь це може здатися дикістю, а для когось це норма. Деякі "заробітчани" проводять по три-чотири години на день у транспорті і долають не одну сотню кілометрів.

Де закінчується межа "навколишніх" населених пунктів, вирахувати важко. 150 км від київської Окружної - це мало чи багато?

Такою є відстань від Києва до Ніжина - невеликого історичного міста в центрі Чернігівщини. Близько 70 тис мешканців. Друге за розміром місто обласного значення. Вузловий центр залізничних та автомобільних шляхів. Останній факт визначальний: в будні з міста виїжджає 30-40% працездатних ніжинців. Їдуть переважно в Київ і Чернігів.

Електрички починають ходити з 3.00 ночі. Півтори години, 70 грн - і в Києві. Деякі кияни втрачають стільки ж часу, щоб дістатися до роботи.

Гідна оплата, комфортні умови для життя, якісні послуги - чи можливе це в невеликих містах? Розрекламована урядом децентралізація, яка діє уже три роки, мала саме таку мету.

Чи виконує вона свою роль? Чи більше коштів залишається в містах? Чи стали вони більш комфортними? Чи готові міста до освітньої і медичної реформ, які частково будуть запроваджуватися і за їх кошт?

Відповіді на ці питання ЕП шукала саме в Ніжині.

У виборі міста ми орієнтувалися на такі критерії.

Перший - населення 50-100 тис жителів. Обласні центри у даному випадку не показові, оскільки рівень життя там вищий, ніж у менших містах.

Другий - місто не повинно мати спеціальних статусів, наприклад, статусу "гірського міста", де соціальні виплати більші.

Третій - доходи місцевого бюджету не повинні залежати від одного підприємства.

Четвертий - місто не із зони АТО.

Які відповіді ми отримали - читайте далі.

Що таке бюджетна децентралізація

В теорії це звучить так: передавання додаткових повноважень та бюджетних надходжень від державних органів до місцевих громад, щоб останні могли самостійно, за власні кошти, вирішувати питання місцевого значення.

Однак теорія відрізняється від практики. Як і будь-який інший бюджет, кошторис Ніжина складається з доходів і видатків.

Перша частина - це податкові надходження і неподаткові надходження, тобто кошти, які місто заробило від здавання в оренду чи продажу комунального майна, штрафів, плати за послуги, а також додаткові надходження з держбюджету - так звані трансферти: гарантовані державою видатки, наприклад, пільги та субсидії або зарплати вчителям та лікарям.

Тепер детальніше про те, з яких джерел наповнюється бюджет міста.

По-перше - 60% податку на доходи фізосіб, кошти, що утримуються із зарплат працівників. Хоча до реформи в міському бюджеті залишалося більше ПДФО - 75%. Саме цей податок, навіть урізаний, залишається основним джерелом власних надходжень міст.

По-друге - 13,44% надходжень від акцизу з реалізованого в місті пального. Цей збір ввели у березні 2017 року. Він замінив 5% акцизу з роздрібної торгівлі пальним. Цей податок так само запроваджувався в рамках децентралізації.

По-третє - єдиний податок, який сплачують до місцевих бюджетів підприємці-"спрощенці".

По-четверте - земельний податок: кошти, отримані від використання землі міста. Так було і раніше.

Крім того, бюджет міста отримує гроші з податку на нерухомість, екологічного і туристичного податків, адміністративних зборів. У 2016 році до доходів місцевих громад почали зараховувати збір за державну реєстрацію підприємців та за державну реєстрацію прав на нерухомість та їх обтяжень.

Податки податками, але левова частка доходів міст - це субвенції з держбюджету, призначені на пільги та субсидії для населення. Ці гроші проходять через місцевий бюджет "транзитом", не затримуючись.

Загалом доходи міст зросли, але ростуть і витрати. У 2017 році на місцевий рівень передали видатки на середні загальноосвітні заклади, крім видатків на оплату праці педагогів. Так само місту передали видатки на оплату праці, плату за комунальні послуги та енергоносії медичних закладів. Також держава не фінансує перевезення пільговиків та зв'язок.

В міській раді Ніжина порахували, що через зміни бюджетного законодавства у 2017 році доходи міста зросли на 14,7 млн грн, а видатки - на 60,6 млн грн.

Не той ефект

"Єдиний плюс, який ми отримали з 2015 року, - ми перестали брати позички у казначейства. Для порівняння: у 2014 році ми взяли близько 35 позичок на загальну суму 95 млн грн", - ділиться враженнями від бюджетної децентралізації міський голова Ніжина Анатолій Лінник.

ФОТО 1
Анатолій Лінник

Зазвичай за позичками до Держказначейства міста зверталися, щоб профінансувати захищені статті, переважно соціальні виплати, коли в бюджеті були касові розриви.

Раніше міста часто користувалися "плечем" казначейства. Зараз у цьому нема потреби. З 2011 року місцеві бюджети демонструють профіцит, який особливо різко зріс у 2015-2016 роки.

Анатолій Лінник керує містом 3,5 року. Ніхто не знає, як би склалася його кар'єра, якби не Революція гідності. До втечі Януковича чернігівське місто "тримали" місцеві "регіонали".

Одним з найбільших "довгожителів" на посаді міського голови був Михайло Приходько, який керував Ніжином 17 років. Поки не загримів у тюрму. Майже десять років тому в машині мера знайшли пачку грошей. Виявилося, що це частина хабаря у розмірі 60 тис дол за надання у власність будинку міської лазні невідомому київському підприємцю.

Справа тягнулася п'ять років. За цей час ніжинці переобрали підозрюваного ще на один термін, але йому це не допомогло. У 2013 році він вимушений був залишити посаду після негативного для нього вироку суду.

Естафету підхопив його однопартієць - голова міської організації "Партії регіонів" Олег Кірсанов. Проте менш ніж через рік, після перших убивств на Грушевського, бренд ПР став токсичним.

На позачерговій сесії у 2014 році Кірсанова звільнили і з другої спроби призначили на посаду секретаря ради та в. о. міського голови Лінника, який через рік під прапором партії Петра Порошенка виграв вибори й офіційно став міським головою.

Лінник критично ставиться до постійних заяв центральної влади, що, мовляв, у міст є мільярдні залишки на казначейських рахунках та великі накопичення на депозитах у банках.

На думку урядовців, за ці кошти місцеві громади можуть вирішити всі свої проблеми і побудувати якісну інфраструктуру.

"Починаючи впроваджувати фінансову децентралізацію, ми говорили, що кошти йдуть під відповідальність та повноваження. Однак 1 січня 2016 року залишки на казначейських рахунках місцевих бюджетів становили 32 млрд грн, на 1 січня 2017 року - 55 млрд грн. Зараз на депозитах - понад 14 млрд грн.".

Віце-прем'єр-міністр - міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко, серпень 2017 року

"Чиї це кошти? Близько 80% - це кошти Києва та обласних центрів. Тобто насправді на 20% населення припадає 80% коштів. І от до нас приходять і кажуть: "Так у вас тут шалені кошти для розвитку міста! Де вони? Чому ми не бачимо у вас такого прориву, як у Вінниці, Чернігові чи Львові?". У нас нема таких надходжень! У нас навпаки - тільки додаткові навантаження!" - обурюється Лінник.

Кожен рік після децентралізації супроводжується новим витком перерозподілу функцій між державним та місцевими бюджетами. Центр каже містам: "Ми вам дали додатковий ресурс, тож беріть додаткові повноваження". Міста: "Ресурсу недостатньо, не всі "потягнуть" додаткові функції".

Кінця-краю цій дискусії нема. Це призводить до дивних пертурбацій у бюджетному процесі, коли, приміром, утримання ПТУ кожного року "футболять" місцевим бюджетам, а потім знову повертають центру.

"Нам передали частину повноважень Державної міграційної служби, крім функцій з видачі паспортів. Повноваження передали і більше нічого. Навіть стільця не дали. Все це - витрати на офісне обладнання, комп'ютери, меблі - лягає на місто. Так само з передаванням функцій реєстраційної служби, з адміністративними послугами", - зазначає Лінник.

Згадав він і про сумнозвісні пільги на зв'язок та проїзд для населення. Раніше ці витрати покривалися окремою субвенцією з центрального бюджету, але у 2016 році держава припинила її надавати.

У 2017 році потреба Ніжина становила 19 млн грн, а місто профінансувало їх лише на 2,3 млн грн. Одразу посипалися судові позови.

Хоча буває так, скаржиться міський голова, що місто доплачує за проїзд не своїм містянам. Пасажиропотік великий, електричок багато і ходять вони щодня. Навіть якщо пасажир купує квиток у касі, місто не знає, житель це Ніжина чи ні. "Укрзалізниця" ж фіксує пільгу за місцем придбання квитка.

ФОТО 2

"Ми працюємо над тим, щоб запровадити картку містянина. Вона дозволить проконтролювати видачу пільгових квитків саме ніжинцям", - сподівається Лінник.

Місто бюджетників

Такі ситуації, як з пільгами, разом з новими повноваженнями розмивають одну з найбільш розрекламованих переваг децентралізації - зростання власних доходів міст.

У Ніжині зростання доходів є, однак в око впадає інше. Незважаючи на децентралізацію державних фінансів, з 2015 року залежність міста від дотацій з бюджету не зменшилася. Структура доходів міста виглядає приблизно 30 на 70, де 30% - це власні доходи міста, 70% - трансферти з центру.

Як змінювалися доходи та видатки міста з 2015 року, млн грн 2015 2016 10 місяців 2017 Прогноз на 2018*
Доходи загального фонду з трансфертами 342,6 471,6 532,2 346,5
Доходи загального фонду без трансфертів 100,2 146,7 164,7 219,6
Видатки загального фонду з трансфертами 336,3 441,3 512,3 346,5
Видатки загального фонду без трансфертів 100,1 121,2 195,9 219,6
Освіта, кошти міста 38,9 45,6 576,6 89,4
Освіта, субвенції та дотації 57,7 56,2 64,6 65,1
Охорона здоров'я, кошти міста 5,6 6,9 15,9 23,9
Охорона здоров'я, субвенції та дотації 50,7 49,8 51,2 46,6
Соціальний захист, кошти міста 6,9 7,6 9,6 8,5
Соціальний захист, субвенції та дотації 121,7 208,2 243,2 ⎯
ЖКГ, кошти міста 8,5 10,4 13,5 ⎯
в тому числі благоустрій 8,4 10,3 13,4 ⎯
ЖКГ, субвенції та дотації 6,6 ⎯ 1,2 ⎯
в тому числі благоустрій ⎯ ⎯ 0,015 ⎯
ПТУ, кошти міста ⎯ 7,2 ⎯ ⎯
ПТУ, субвенції та дотації ⎯ 6,1 ⎯ ⎯

*На момент розмови з ЕП суми усіх міжбюджетних трансфертів не були відомі.

Джерело: фінансове управління Ніжинської міськради

"У нас парадоксальна ситуація. Знаєте, хто наповнює бюджет на 62%? Бюджетники. Знаєте наш Ніжинський консервний завод?" - питає міський голова.

Можливо, назва заводу особливо ні про що не каже, але його продукцію знає вся країна. Принаймні, ніжинські квашені огірки і помідори - це знайомий для українців бренд, як, власне, і для вихідців з пострадянського простору. Недавно заводу виповнилося 90 років.

В кінці "нульових" завод разом з іншими виробництвами увійшов до складу групи Fozzy Group Володимира Костельмана (супермаркети "Сільпо", "Фора", Fozzy).

Проте Лінник згадує завод не для того, щоб нагадати про славетні ніжинські підприємства. Консервний завод зареєстрований у Києві, тож і податки сплачуються у столиці, що не може не засмучувати міського голову.

Загалом більшість великих підприємств та об'єктів міста майже не впливають на наповнення бюджету, а деякі з них місто ще й вимушене "дотувати".

ФОТО 3

З великих у Ніжині є ще завод оборонної промисловості "Прогрес" і ніжинський ремонтний завод. Останній - єдиний в Україні, який ремонтує інженерне озброєння, він належить "Укроборонпрому". Завод не має замовлень і дихає на ладан.

Ніжинський механічний завод, який був орієнтований на Росію та інші країни СНД, збанкрутував через санкції і має значні борги із земельного податку. Цей податок - одне з ключових джерел наповнення місцевих бюджетів, і у Ніжина з ним проблеми.

Річ у тім, що в межах міста розташовані військові частини та аеродром. Це об'єкти ДСНС і Міноборони. Проте ні Міноборони, ні ДСНС не закладають у свої кошториси витрати на сплату земельного податку. Щороку вони звертаються до міськради з проханням надати пільги. З 21 млн грн пільг, які місто надає щодо земельного податку, 20 млн грн припадає на ці об'єкти.

Школа "родинного" типу

"Розумієте, це школа-родина. Люди тут навчаються поколіннями. Якщо її закрити, то куди дівати вчителів? З учнями проблем найменше, адже інші школи міста заповнені не повністю", - говорить директор Ніжинської загальноосвітньої школа І-ІІ ступенів №4 Олег Манойленко.

Це лише один фрагмент двогодинної розмови ЕП з директором ніжинської школи, але він точно ілюструє ситуацію у багатьох українських школах, які планують оптимізувати.

ФОТО 4

Курс на оптимізацію шкіл влада декларує не перший рік. Логіка тут є: рівень заповнюваності багатьох шкіл в Україні низький. У першу чергу, йдеться про сільські школи та невеликі міста.

Замість того, щоб утримувати два заклади, заповнені на 50%, державі дешевше утримувати один, заповнений на 100%. Щонайменше - можна заощаджувати на оплаті за енергоносії та виплаті зарплати.

Однак в оптимізації є інший бік медалі - люди. У містечках і селах влада болісно сприймає такі реформи. У Ніжині, наприклад, 17 шкіл. У рамках оптимізації місту рекомендували закрити щонайменше п'ять, а то й сім.

Ніжинців цікавить лише близькість навчального закладу до дому. У місті є нові школи, розташовані у віддалених районах. Такою є школа №1, яка розрахована на 900 учнів, але заповнена лише на 50%.

Інша ситуація з школою №7 у центрі міста. Іржавий дах, далеко не нова будівля, але вона заповнена на 107%. Школа №10 виграє завдяки тому, що перекриває велику територію. Вона заповнена на 110%.

ФОТО 5

"Ще в часи, коли я був депутатом міської ради, нам департамент освіти і науки області постійно рекомендував закривати школи, - пояснює міський голова. - Жоден депутатський корпус на таке рішення не пішов".

Мотивація зрозуміла. Для депутатів почати закривати школи - це поставити хрест на власній політичній кар'єрі. Тому в Ніжині придумали свій варіант, як зберегти статус-кво: реорганізація. Його підтримують всі, включаючи керівника міста.

"Населення Ніжина - трішки більше 70 тис жителів. Учнів близько 6 тис. 17 шкіл і один ліцей - це велика кількість навчальних закладів. У 2017 році кілька шкіл було реогранізовано. От ми, наприклад, були школою І-ІІІ ступеня, а в травні 2017 року стали школою І-ІІ ступеня", - пояснює Манойленко.

"Другий крок, який чекає на школу, - створення на її базі навчально-виховного комплексу. Мова йде про поєднання школи та дитсадка. Що це дасть? Це забезпечить наступність. Дітки з дитсадка автоматично будуть іти у перший клас школи. Перший такий кейс вже є. Школа №16 розрахована на 1 200 учнів, але ходить туди тільки 460. Частину школи вже переробили під дитячий садок", - розповідає директор.

За надлишкової кількості шкіл у Ніжині катастрофічно не вистачає дитсадків. На 100 місць у садочку - 204 дитини.

Дефіцит дитсадків - історична проблема міста. Коли відбувався перехід від Радянського Союзу до незалежної України, багато об'єктів було передано під квартири. У 1990-х роках коштів на утримання садочків не було, зарплати не виплачувалися, тож батьки не водили дітей в дитсадки.

ФОТО 6

У Ніжині є кілька будівель "дитсадків з минулого", які не використовуються і руйнуються.

За словами міського голови, місто шукає можливості для залучення позабюджетних коштів або коштів з бюджетів інших рівнів і подає проекти на відновлення дитсадків. Однак поки що безрезультатно.

Наразі утримання закладів освіти "з'їдає" понад 35% власних доходів бюджету Ніжина.

Наввипередки з медичною реформою

На початку грудня 2017 року, коли ЕП перебувала у Ніжині, не було зрозуміло, скільки місто зможе витратити на медицину у 2018 році. Цифри щодо медичної субвенції були невідомі.

Президент до останнього не підписував законопроект про медичну реформу - свій автограф під документом гарант поставив лише 28 грудня. Через це депутати вирішили не змінювати підходи до фінансування медицини щонайменше на півроку, і тепер реформа стартує лише з липня.

Зрештою, в Ніжині елементи медичної реформи почали впроваджувати ще десять років тому. Йдеться про пункти сімейної медицини, яких у місті дев'ять.

Далі - більше. Поки МОЗ обіцяє запустити електронну систему е-health - загальнонаціональну електронну базу даних лікарів та пацієнтів, місто готується до запуску її локального аналога.

"Поліклініка, яка раніше надавала ці послуги, одна. Вона в центрі міста, а 50% ніжінців живуть у приватному секторі. Їм далеко їхати до поліклініки. Це незручно", - пояснює міський голова появу медпунктів.

ЕП відвідала один з недавно відкритих медпунктів. У ньому чисто і свіжий ремонт. Пацієнтів, правда, нема. Одна з медсестер пояснює, що зазвичай людей багато, однак прийом уже закінчився. На годиннику - близько 13.00.

ФОТО 7

"Ми хочемо ввести електронну базу пацієнтів міста. Онлайн-консультація, запис до лікаря без черги - все це буде можливо. Це в нас одна така програма у всій Чернігівській області", - розповідає головний лікар Ніжинського міського центру первинної медико-санітарної допомоги Оксана Калініченко.

Однак найбільше медиків хвилює, яку вони будуть отримувати зарплату, і хто працюватиме за новою системою.

"Молодий спеціаліст після закінчення університету хіба піде працювати сімейним лікарем у Ніжині на зарплату 2 600 грн?" - ставить риторичне питання Калініченко.

Як і інші невеликі міста України, Ніжин потерпає від відпливу молодих спеціалістів.

- У рамках медреформи передбачається, що зарплата лікаря залежатиме від кількості підписаних з пацієнтами договорів за 370 грн на рік. Це, на вашу думку, не спрацює на підвищення зарплати? - питає ЕП.

- Ні, - відповідає Калініченко.

- Чому?

- Лікар набере свою норму - дві тисячі пацієнтів, і держава йому відшкодовуватиме ці 370 грн. Це спрацювало б, якби лікарям спростили вимоги для отримання ліцензії і вони могли працювати в статусі ФОП. Тоді лікар набрав би 2 тис пацієнтів і отримував би зарплату 18 тис грн, а медсестра - 12 тис грн. Але ми не враховуємо тут видатки на енергоносії та устаткування.

ФОТО 8

- А як буде без спрощення ліцензійних вимог?

- Зараз лікарі працюють у конкретних медзакладах. Лікар набере свою норму пацієнтів і погоджуватиме з керівництвом свою зарплату залежно від усіх супутніх витрат. Наскільки вдасться вийти на заявлені суми - невідомо.

Для медиків "гроші, які ходять за пацієнтом", і ті, які лікар отримає, - різні речі. Ще один нечіткий момент - з яких джерел лікарі отримуватимуть зарплату у перехідний період: з моменту старту реформи і до того часу, коли вони наберуть необхідну кількість пацієнтів, - підсумовує Калініченко.

* * *

Питань наразі більше, ніж відповідей. Між реформаторським баченням центру і реаліями міст - прірва, і подолати її в найближчій перспективі неможливо. Або в Києві все погано з комунікаціями, або міста не дочувають.

Фото Дмитра Ларіна

]]>
http://www.epravda.com.ua/publications/2018/01/23/633277/
Антон Припіченко: про державні й комерційні закупівлі, інтеграції сервісів та новинки в сфері IT http://www.epravda.com.ua/publications/2018/01/23/633273/ support@epravda.com.ua (PROMOTED) Публікації Tue, 23 Jan 2018 16:00:07 +0200 Крім державного ринку онлайн-закупівель, в Україні активно розвивається й комерційний. Так, за оцінками експертів онлайн-майданчика SmartTender.biz, грошовий оборот на комерційному ринку становить близько 200 млрд грн на рік.

Ми поспілкувалися з Антоном Припіченко, керівником SmartTender.biz - офіційного тендерного майданчику системи електронних державних закупівель ProZorro і найбільшого онлайн-майданчику електронних комерційних торгів в Україні.

На майданчику торгують більше 90 тис. компаній, а оборот грошових коштів, що проходять через SmartTender.biz, вимірюється мільярдами гривень щорічно.

Антон розповів, як працює ринок комерційних і державних закупівель, як впроваджуються ІТ-технології в бюджетному секторі та чому українські ІТ-фахівці - найконкурентніші в світі.

SmartTender.biz одним з перших підтримав створення ProZorro. Скажіть, яка роль Вашого майданчика в розвитку сфери державних закупівель?

Разом з чотирма іншими електронними торговими майданчиками ми стояли біля витоків системи ProZorro. Онлайн-закупівлі на комерційному ринку ми впроваджуємо з 2011 року. Напрацьований досвід і наявність IT-рішеннь дозволили нашій команді приєднатися до реформи державних закупівель країни.

Сьогодні ми продовжуємо допомагати держсектору розвитком існуючого IT-майданчику. У минулому році, наприклад, наш майданчик першим запустив ЕСКО-процедури (ЕСКО - енергосервісна компанія. Прим.авт.) - закупівельні процедури, що дозволяють провести утеплення будинку за рахунок коштів інвестора. Але що не менш важливо, ми постійно допомагаємо державним підприємствам удосконалювати систему держзакупівель під їх специфічні потреби.

Розкажіть докладніше про підтримку державних підприємств. Які рішення ви запроваджуєте і наскільки вони дієві?

SmartTender.biz працює з багатьма державними підприємствами-гігантами України: ПАТ "Укртрансгаз", ДП "НЕК" Укренерго ", ПАТ" Укрзалізниця ", ДП НАЕК "Енергоатом". Кожне з цих підприємств має розгалужену систему дочірніх компаній. Управління процесом закупівель для кожного з таких концернів - важливий елемент їх ефективної роботи. Закупівлі - не просто тендери: це і управління запасами, і централізоване планування фінансових потоків, і сама процедура проведення тендеру тощо.

Коли робота державних організаторів з ProZorro тільки почалася, ми впровадили стандартний функціонал системи, а далі - рухалися до автоматизації всіх процесів закупівель на цих підприємствах.

Для ДП НАЕК "Енергоатом", наприклад, ми розробили алгоритм, що аналізує плани закупівель всіх атомних станцій, не дозволяючи людині зробити помилку. Коли працівник намагається створити закупівлю з неправильним типом процедури, система попереджає його про помилку й підказує, як її виправити.

Для ПАТ "Укртрансгаз" і ДП "НЕК" Укренерго" ми спростили імпорт плану закупівель. Тепер будь-який великий холдинг може імпортувати 4000 рядків плану закупівель. Для вашого розуміння: раніше працівники сиділи ночами, роблячи це вручну. Сьогодні ж цю дію можна виконати, натиснувши пару кнопок.

Як швидко у держпідприємств виходило адаптуватись до ProZorro? І як бюджетні установи реагують на інноваційні рішення?

Перший рік організатори й учасники тендерів навчалися працювати в системі ProZorro. Зізнаюся, цей рік був непростим. Тоді експерти всіх майданчиків-учасників спільно зі співробітниками ДП "Прозорро" провели сотні навчань, десятки виїздів в регіони.

Варто зауважити, що великим підприємствам було трохи простіше освоїти систему, адже ще до впровадження ProZorro вони вже потроху автоматизували процеси.

А от невеликі компанії, - сільські ради, наприклад, - мають із цим більше труднощів. Там в основному закупівлями займається бухгалтер, який має й інші поточні завдання. Відповідно, адаптація у них проходила довше.

І тільки на початку 2017 ми зрозуміли, що переважна більшість користувачів досить добре розбираються в системі. Зараз відбуваються лише "точкові" зміни, до яких пристосуватися значно легше, ніж до комплексної трансформації процедури закупівель.

А які зміни очікують учасників державних закупівель у 2018 році? І які запити від користувачів системи надходять зараз?

Це питання краще задати керівництву ДП "Прозорро". Наш майданчик планує збільшити частку завдань, керованих штучним інтелектом в окремі сектори роботи системи ProZorro. Я не буду розкривати всі карти, але, очікую, що в 2018 році завдяки нашим інноваціям ринок онлайн-торгів очікують якісні зміни.

Що стосується потреб учасників, то, якщо в 2016 році підприємства тільки тестували систему ProZorro, то вже в 2017-му наші клієнти почали цікавитися інтеграційними рішеннями. Є запити на інтеграцію онлайн-закупівель з бухгалтерією підприємства, наприклад.

Підприємства - особливо державні замовники - зацікавлені в тому, щоб управління закупівлями було комплексним. Тому 2018 рік ми присвятимо також і інтеграційним рішенням. Відразу скажу, що набагато простіше працювати зі спорідненими системами, прописаними на "одній мові".

Скажімо, нам легше інтегруватися з MASTER:Бухгалтерією - програмним продуктом для ведення обліку, розробленим фахівцями IT-Enterprise, ніж з іншим продуктом. Однак нічого неможливого немає, і ми мали досвід інтеграції різних систем в одне ціле.

Поговоримо про комерційні закупівлі: як онлайн-закупівлі допомагають сучасному бізнесу розвиватися? Яка ситуація на ринку комерційних тендерів у цілому?

Електронні майданчики змінюють ринок купівлі-продажу в Україні. Це найголовніша теза у розвитку комерційного ринку. Якщо раніше підприємцю потрібно було думати про ринки збуту товарів і послуг, постійно шукати нових клієнтів, то сьогодні йому досить зайти на наш майданчик, і він буде мати доступ до всього ринку відразу. Не витрачаючи зайвий час: все відбувається дуже швидко.

Ми автоматизуємо грошовий оборот на ринку, що збільшує обсяги замовлень, кількість товарів. Таким чином розвивається виробництво, а з ним - зростає і ВВП, створюються робочі місця.

Приріст комерційного ринку в грошовому еквіваленті - приблизно 15% на рік. Наприклад, за 2016 рік оборот коштів тільки на нашому майданчику склав приблизно 170 млрд грн. Дані по 2017 ще формуються, але сума точно не менше.

Загальна кількість оголошених комерційних тендерів із початку 2017 - 95 490 на нашому майданчику. Середня кількість учасників комерційного тендера - 4. В той же час середня кількість учасників у ProZorro, за даними модуля аналітики bi.prozorro, - 2,35.

Це - показові цифри, які свідчать про те, що SmartTender.biz акумулює в собі потужне рішення для підвищення ефективності комерційних закупівель.

А чи очікують у новому році систему комерційних закупівель якісь зміни?

Так звичайно. У 2017 році ми приділили максимальну увагу автоматизації всього процесу закупівлі. Адже замовнику потрібно не просто вибрати постачальника, але і отримати заявку з виробництва, щоб її передати закупівельнику, який у свою чергу має прояснити план закупівель.

Після цього відбувається вибір постачальника, а далі - укладається договір, отримуємо замовлення на заявку і т. д. Саме такі процеси ми й автоматизуємо. З таким функціоналом вже працює кілька великих підприємств України - наприклад, ПАТ "Київхліб". У цехах подають заявки в електронному вигляді, на планшеті або з телефону - це реально дуже зручно.

У 2018 році ми будемо вдосконалювати цей продукт і впроваджувати його на інших підприємствах.

Ви згадували про автоматизацію великих підприємств, але як ваша майданчик допомагає розвиватися малому і середньому бізнесу?

Малий і середній бізнес отримує доступ до величезного ринку збуту абсолютно безкоштовно. Наприклад, умовний ФОП Петренко продає лампочки. На нашому майданчику він може знайти для себе близько 30 клієнтів тільки зі свого міста. Так ми і допомагаємо розвиватися малому і середньому бізнесу.

Пригадую ситуацію, коли один з постачальників з Одеси при зустрічі сказав, що до того, як він почав працювати з нами, його бізнес належав до категорії малого підприємства, а для розвитку продажів його менеджери "колесили" практично по всьому найближчому регіону. Зараз же 75% продажів він робить, не виходячи з офісу, при цьому обсяг збуту постійно зростає.

Продовжуючи тему планів на 2018 рік: розкажіть про основні цілі в діяльності SmartTender.biz

У нас амбітні цілі на найближчі 5 років. Ми, українці, довгий час розробляли суперякісні IT-продукт, але потім продавали їх за кордон, отримуючи одноразовий, - нехай і непоганий, - але одноразовий дохід. Так було завжди.

Наші талановиті програмісти працювали на інші країни - ми готові змінювати цей підхід.

У 2016 році IT-індустрія України з обігом в 2,5 млрд доларів вийшла на друге місце в експортних сервісах і на 3-е в загальному списку експорту. За підрахунками аналітиків DOU.ua, у 2017 році ІТ-галузь зросла на 27%. Українські ІТ-продукти стають якіснішими і популярнішими - як у світі, так і в Україні зокрема.

Ми провели дослідження у низці країн - Індія, Польща, - щоб перевірити, чи є в цих країнах продукти, схожі на SmartTender.biz. Як виявилося, наша система є не тільки конкурентоспроможною на цих ринках, а й у багатьох аспектах кращою. Тому в наших планах на найближчі 5 років - виведення українського IT-продукту з нашим ім'ям на зарубіжні ринки. І у нас уже є результати.

У 2016 році ми уклали перший договір із білоруською телекомунікаційною компанією. Система працює відмінно. Конкуренція в закупівлях виявилася такою ж високою, як і в Україні. Зараз ми готуємося до запуску майданчику ще в декількох країнах.

Другий пріоритет: розвивати український ринок. Це завдання завжди було пріоритетним для нашої компанії. Більше того, ми намагаємося з першого дня робити ринок прозорішим, а значить - і конкурентним. У результаті на тендері мають перемагати постачальники з кращим транспортним сполученням, налагодженою системою логістики, високою якістю продукції.

]]>
http://www.epravda.com.ua/publications/2018/01/23/633273/
З новим курсом: що чекає на гривню у 2018 http://www.epravda.com.ua/publications/2018/01/22/633226/ support@epravda.com.ua (Економічна правда) Публікації Mon, 22 Jan 2018 08:50:13 +0200 Раніше новорічні свята традиційно супроводжувалися незначним посиленням національної валюти, але не цього разу.

Гривня потроху скочується і засмучує українців неприємними подарунками у вигляді девальвації. В кінці тижня в обмінних пунктах долар майже перетнув позначку 29 грн, а євро подорожчав до 35 грн.

Для фінансистів це не стало несподіванкою. Наразі більшість опитаних "Економічною правдою" банкірів не очікують загрозливого падіння. Негативну динаміку гривні в останні тижні вони пояснюють "сезонністю".

Раніше гривня традиційно відігравала позиції ближче до весни. Проте у 2018 році нацвалюта може закріпитися на нових психологічних позначках, неприємних для населення.

ЕП з'ясовувала, що відбувається на валютному ринку зараз і які шанси у гривні утриматися на рубежі до 30 за долар у 2018 році.

2017 рік гривня пройшла набагато краще, ніж передбачали апокаліптичні сценарії. Через торгову блокаду Донбасу чимало фінансистів очікували, що долар буде коштувати 28-30 грн.

Проте гарна кон'юнктура на сировинних ринках допомогла національній валюті втримати позиції. Більше того - влітку 2017 року гривня неочікувано зміцнилася до 25 грн за дол. Посилення могло бути навіть суттєвішим, якби в цей час Національний банк не скуповував валюту до золотовалютних резервів.

Ще одним фактором стабільності гривні стало послаблення долара, який знецінився на 10% майже до всіх основних валют. Через це відчутно подорожчала євровалюта. Проте психологічно в очах населення гривня виглядала стабільною.

Сезон девальвації

У зимовій девальвації Національний банк нічого надзвичайного не бачить. Мовляв, це сезонність. Банкіри також не вважають це падіння чимось несподіваним.

"На мою думку, зростання курсу більше має сезонний характер, пов'язаний із зменшенням надходження валютної виручки, зокрема від підприємств аграрного сектора.

Крім того, зростанню курсу сприяло значне збільшення вільної ліквідності в банківській системі, викликане бюджетними платежами в останні дні 2017 року", - каже директор департаменту казначейства "Піреус банку" Ігор Якобчук.

Схожу думку висловив інший український банкір, який побажав залишитися неназваним. "Після зменшення єдиного казначейського рахунку в грудні з 55 млрд грн до 5 млрд грн стало очевидно, що тиск на курс суттєво посилиться у січні-лютому", - наголосив співрозмовник.

Чи буде традиційне зміцнення курсу гривні? Якщо так, то наскільки воно буде значним?

Міністерство фінансів заклало в бюджет середньорічний курс 29,3 грн за дол. Міністр фінансів Олександр Данилюк вважає цей курс цілком реальним.

В НБУ переконані, що на цей показник не варто орієнтуватися. Мовляв, приклад 2017 року показує, що курс може бути і вищим. Втім, чимало банкірів і представників бізнесу такому прогнозу довіряють.

Недавно регулятор оприлюднив результати опитування. Відповідно до нього, бізнес в кінці 2017 року погіршив очікування на наступні 12 місяців щодо середньорічного курсу нацвалюти до 29,3 грн за дол з 28,46 грн за дол. Більшість опитаних - 59,6% - прогнозує, що обмінний курс у 2018 році перевищить 29 грн за дол.

Більш оптимістично налаштовані аналітики "ОТП банку", які у свій базовий сценарій закладають курс на кінець першого кварталу 2018 року 29 грн за дол.

"У першому кварталі очікується зменшення обсягів виручки від експортерів через зниження цін на продукцію гірничо-металургійного комплексу на світовому ринку. Малоймовірним видається відновлення фінансування України з боку МВФ та інших західних партнерів у першому кварталі 2018 року.

Ці фактори разом із сезонною активізацією імпортерів та підвищенням соціальних стандартів будуть тиснути на гривню, що стимулюватиме девальвацію національної валюти до 29 грн за дол (максимальна межа) у перщому кварталі 2018 року", - вважають банкіри.

Зміцнення можливе навесні

На думку аналітиків "ОТП банку", відновлення позицій гривні на валютному ринку очікується у другому і третьому кварталах 2018 року, проте лише до 27-28 грн за дол.

Більшість базових сценаріїв банкірів свідчать, що навесні національна валюта може дещо зміцнитися.

"Зміцнення курсу гривні ми прогнозуємо в другому кварталі за умови, що буде зважена грошово-кредитна політика, відновиться співпраця з МВФ, збережуться прийнятні ціни на основні експортні позиції України. Також на динаміку курсу впливатимуть успіхи в приватизації", - каже казначей одного з українських банків.

Втім, за його словами, середньорічний курс гривні на позначці 29,3 грн за дол вони розглядають як базовий сценарій, тож посилення може бути незначним.

Таким чином, варто забувати про курс 25 грн за дол. Сподіватися можна хіба що на весняне зміцнення до 27-28 грн за дол. Цей сценарій більшість опитаних банкірів вважає найвірогіднішим.

Розслаблятися не варто

Якщо влада і МВФ найближчим часом не знайдуть спільної мови, тоді варто очікувати ще більшого знецінення національної валюти.

"Відсутність позитивної динаміки в питанні підтримки західних партнерів може унеможливити залучення додаткових фінансових ресурсів урядом та державними підприємствами через єврооблігації.

Також уряд може піти на збільшення соціальних видатків. Ці фактори разом із сезонним тиском на гривню можуть спричинити девальвацію гривні вище нашого верхнього діапазону 29 грн за дол", - вважають аналітики "ОТП банку".

Схожу думку висловлює казначей одного з українських банків.

"Гроші МВФ мають більше психологічний вплив, адже вони на ринок не потрапляють. Якщо МВФ заявить про призупинення програми, тоді можна очікувати найгірших сценаріїв.

Більше того, девальвація може посилитися з відкриттям політичного сезону. Наш валютний ринок невеликий, на його динаміку можна впливати навіть незначними об'ємами в ту чи іншу сторону", - констатує банкір.

]]>
http://www.epravda.com.ua/publications/2018/01/22/633226/
Скільки авто ви сьогодні евакуюєте? ТЕСТ http://www.epravda.com.ua/publications/2018/01/19/633184/ support@epravda.com.ua (Економічна правда) Публікації Fri, 19 Jan 2018 14:41:16 +0200 21 грудня 2017 року парламент ухвалив закон №5364 про реформування сфери паркування. Незабаром його підпише президент.

Якщо це станеться, а скоріше за все, саме так і буде, з другого півріччя 2018 року близько 15 мільйонів водіїв і 10 мільйонів автовласників будуть жити уже за новими правилами.

Детальніше про нововведення рекомендуємо прочитати ТУТ.

Одним з нововведень є чіткий перелік із 17 конкретних випадків евакуації. Ніяких оціночних суджень при встановленні наявності підстав для евакуації більше не буде. А нижче - наш жартівливий тест на знання цих випадків.

]]>
http://www.epravda.com.ua/publications/2018/01/19/633184/
Що рік прийдешній нам готує: технологічні тренди 2018 http://www.epravda.com.ua/publications/2018/01/19/633186/ support@epravda.com.ua (Економічна правда) Публікації Fri, 19 Jan 2018 14:40:23 +0200 2017 рік багато чого приніс у сферу технологій.

Ілон Маск дав надію на заселення Марсу, вчені почали використовувати методику редагування генів CRISPR, все більше компаній інвестують у розробку самокерованих авто, а Twitter навіть відмовився від 140 символів у повідомленнях.

Чого чекати далі?

Економічна правда зібрала найімовірніші і трішечки фантастичних тенденцій, які мають покращити життя у 2018. Готові до кроку у майбутнє?

Доповнена реальність

Доповнена реальність увірвалась у 2017 з покемонами і набирає обертів. Їй пророчать кращі перспективи, ніж віртуальній реальності, бо найчастіше користувачі вже мають все, що їм потрібно щоб спробувати AR, а саме звичайнісінький смартфон.

Завдяки її доступності вже у 2018 ми зможемо побачити як впевнено AR розповсюжується у рітейлі, створюючи новий споживацький досвід, коли з допомогою доповненої реальності можна змінити колір, модель та інші особливості автомобіля чи светра, який хочеться придбати.

Віце-президент компанії Deloitte Джей Сміт пророкує, що нові моделі AR-окулярів будуть більш стильні та набагато зручніші за незграбні VR-шоломи, та, наприклад, коли ви опинитесь у відрядженні чи у відпустці закордоном, зможуть перекласти всі написи на вулиці іноземною мовою.

Блокчейн

Створений у 2009, він став всесвітньо відомим через 8 років. Реаліті-шоу "Біткоїн" стало одним із найцікавіших у 2017 році. За курсом криптовалюти спостерігали всі, не залежно від того мають вони біткоїни і чи збираються їх купувати чи майнити.

Біткоїн та решта криптовалют з’явилися, існують та будуть існувати саме завдяки блокчейну. Проте блокчейн не обмежується лише криптовалютами.

Технологія розповсюджується: у державний сектор, на соціальні медіа, інтернет речей тощо. Все це завдяки тому, що блокчейн робить речі більш безпечними та покращує відстеження.

На думку Сміта, у 2018 році блокчейн тісно інтегрується в інтернет речей, перетворивши його таким чином з IoT (Internet of Things) на BIoT (Blockchain Internet of Things).

Він допоможе значно знизити рівень хакерства та зможе використовуватись, наприклад, для створення розумних міст, в яких сполучені системи опалення ефективніше контролюватимуть споживання енергії, а пов'язані світлофори краще керуватимуть рухом у годину пік.

Новий досвід зарядки

Всім знайоме це неприємне відчуття, коли батарея мобільного світиться червоним. Існує навіть наукове визначення страху залишитись без мобільного телефона, або не мати можливості зарядити пристрій - номофобія.

Безпровідні зарядки дозволять не залишати телефони біля розеток, або не стирчати біля них, доки пристрій заряджається, а продовжувати займатися своїми справами.

Однак зміни відбудуться не лише у смартфонів. Такі світові гіганти з виробництва ноутбуків, як Asus, HP, і Lenovo заявили про те, що працюють над лептопами, які триматимуть рівень заряду до 20-25 годин, а це значить, що не доведеться шукати розетку у найближчому кафе, і можна буде працювати, наприклад, з пляжу.

Кібербезпека

Кібербезпека стане більшою проблемою у 2018 році, і на цьому наголошують абсолютно всі.

2017 був жахливим роком з точки зору кібербезпеки. Він приніс гучні випадки великих витоків інформації, яу з Uber та Deloitte, кібератак, як вірус NotPetya, що є різновидом WannaCry. Хакери грабували банки та зламували біткоїн-гаманці та біржі. На початку 2018 стало відомо про уразливості процесорів Intel, AMD та ARM.

На думку експертів в сфері кібербезпеки та інформаційних технологій ISSP у 2018 році буде виявлено все більше вразливостей, буде ще більше кібератак, які спрямовуватимуться на критичну інфраструктуру і системи голосування. Крім цього користувачам слід остерігатися і таємного майнінгу.

Світу потрібні нові заходи безпеки, в іншому випадку ситуація погіршуватиметься з кожним роком.

Фінтех

Не криптовалютами єдиними будуть розплачуватися у 2018. Соціальні та мобільні платежі вже змінили фінансові ринки.

У новому році біометричні методи ідентифікації проникнуть не лише у смартфони, але й у фінансовий сектор.

Тепер не обов’язково буде носити з собою всі банківські картки, або жалітися, що смартфон розрядився і немає можливості скористатися Apple чи Android Pay: розплатитися можна буде за допомогою відбитку пальця, сітківки ока, або навіть Face ID, як у нового iPhone X.

Боти

В 2017 всі мали змогу спілкуватися з ботами, коли бронювали квитки на літак, перевіряли погоду чи сеанси в улюбленому кінотеатрі.

У 2018 сфери використання ботів будуть розширюватись і стануть звичайною справою у повсякденному житті.

За словами Сміта, користувачі зможуть відчувати себе Дон Кіхотами, в той час як боти будуть вірними Санчо Панса, готовити допомогти у будь-який момент.

Роботи

Домашні роботи стануть звичайним явищем. І ми зараз не про роботів-пилососів. З ними все ясно. Вчені пророкують, що домашні помічники, як то Amazon Alexa, Amazon Echo Dot, Google Home Mini та ін., з’являться в кожному домі.

"Алекса, я вдома", - будете казати ви, відчиняючи двері в квартиру. А Алекса допомагатиме вам викликати таксі, замовляти піццу чи підказуватиме рецепт лазаньї.

Однак, голосові помічники - це лише початок того, як цифровий світ проникає в повсякденне життя.[L]

Дописувач видання TechCrunch Ентоні Ха і Кріс Веласко з Engadget в інтерв’ю CNBC зробили більш сміливий прогноз. На їх думку, замість того, щоб призначати ліки, вже в наступному році лікарі зможуть запускати в ваш організм нанороботів, які, наприклад, руйнуватимуть накопичення тромобоцитів.

Також ці роботи зможуть інформувати людей, що треба робити, щоб бути більш здоровими, давати персоналізовані і корисні поради.

Штучний інтелект

Якщо описати штучний інтелект у 2018 двома словми - то це буде "продовжить вдосконалюватись". І пропонуватиме вам кращу рекламу в інтернеті, музику в Spotify та серіали на Netflix.

Більше компаній почнуть використовувати штучний інтелект у своїй діяльності. AI стане частиною ледь не кожного додатку, чи веб-сайту.

Опитування Gartner, дослідницької компанії у сфері інформаційних технологій, показало , що 59% організацій продовжують збір інформації для створення стратегії AI, в той час як 40% тестують пілотні проекти або вже користуються штучним інтелектом.

У цю епоху нескінченних інновацій єдиний прогноз, в якому можна бути впевненими на 100%, полягає в тому, що майбутнє відрізнятиметься від сьогодення. Варто очікувати, що зміниться ледь не все: від того, як ми лікуємось, до того, як ведемо бізнес.

Однак важливо пам'ятати, що саме людство створює технологію, яка, в підсумку, змінює людство.

]]>
http://www.epravda.com.ua/publications/2018/01/19/633186/
Нові правила уже скоро: розвінчуємо міфи навколо закону про паркування http://www.epravda.com.ua/publications/2018/01/19/633160/ support@epravda.com.ua (Економічна правда) Публікації Fri, 19 Jan 2018 09:30:00 +0200 21 грудня 2017 року парламент ухвалив закон №5364 про реформування сфери паркування. Незабаром його підпише президент.

Якщо це станеться, а скоріше за все, саме так і буде, з другого півріччя 2018 року близько 15 мільйонів водіїв і 10 мільйонів автовласників будуть жити уже за новими правилами.

Крім врегулювання правил паркування, зупинки та стоянки, закон удосконалює механізм притягнення до адміністративної відповідальності власників автівок.

Як будуть карати порушників і як водії та автовласники зможуть захистити свої права, про це детально далі.

Як будуть карати

У сфері безпеки дорожнього руху та паркування будуть діяти три режими притягнення до адміністративної відповідальності.

Перший - "старий" режим. Він передбачає контакт поліцейського та порушника, перевірку посвідчення водія, технічного паспорта, складання постанови про притягнення до відповідальності прямо на місці вчинення порушення.

Другий - автоматичний режим. Він передбачає фіксацію шести видів правопорушень стаціонарними камерами, які можуть бути встановлені на шляхопроводах, стовпах і навіть на громадському транспорті.

Інформація з камер надходитиме до центрів обробки інформації, де за результатами візуальної перевірки поліцейські, за допомогою електронного цифрового підпису, будуть так само складати постанову.

При фіксації правопорушень у такому випдаку з порушника спочатку стягуються штрафні бали, яких вистачає на три порушення. А потім уже грошові штрафи.

Третій - режим фотозйомки або відеозапису. Він передбачає фіксацію трьох видів порушень у ручному режимі технічними засобами у спеціальній захищеній програмі, яка автоматично відображатиме дату, час, координати місця порушення.

У цьому режимі зможуть працювати поліцейські та уповноважені від міста інспектори з паркування. Списання штрафних балів не передбачене - одразу буде накладатися грошовий штраф. Саме цей режим є новелою закону №5364.

Відповідає власник авто

При фіксації порушень в автоматичному режимі та в режимі фотозйомки не буде особистого спілкування поліцейського з порушником, а покараний заочно буде власник авто.

Як захистити свої права власнику авто

Звісно, багато людей буде стикатися із ситуацією, коли людина, яка давно продала свій автомобіль, наприклад, за довіреністю, може почати отримувати "листи щастя" за "того хлопця". Можна буде лише уявити ступінь обурення цієї людини.

Насправді ж причин для надмірного хвилювання нема. Можна вибрати два варіанти поведінки.

Перший - пасивний. У разі несплати штрафів протягом 30 днів відповідна постанова буде спрямована до виконавчої служби для примусового виконання. Далі транспортний засіб буде заарештовано і затримано на першому ж із 70 постів поліції, обладнаних радаром "Рубіж" або його аналогом.

Для повернення автомобіля необхідно буде погасити усі штрафи в подвійному розмірі. Це змушений буде робити водій, який користується автомобілем. При цьому стрес для нього буде гарантований, запланована поїздка зірветься, фінансові втрати та втрати часу матимуть серйозний виховний ефект.

Другий - активний. Розшукати користувача і попередити його про необхідність сплатити штраф, а також попросити його переоформити авто на себе або внести відомості про належного користувача до реєстру власників транспортних засобів.

Якщо це не працює, є ще один варіант - крайній захід - звернутися до нотаріуса і скасувати видану раніше довіреність, а потім надати до поліції або найближчого сервісного центру МВС заяву про втрату номерних знаків "свого" автомобіля. Номерні знаки потраплять до бази розшуку і на найближчому посту поліції автомобіль буде затриманий.

Право володіння, користування і розпорядження транспортним засобом у такому випадку повернуть офіційному власнику, прізвище якого надруковане у технічному паспорті. Без згоди власника повернути право на авто користувачу буде складно. Доведеться домовлятися з власником або подавати позов до суду.

Як захистити свої права невласнику

Як бачимо, водій-невласник може втратити свої права на автомобіль, тож йому слід подбати про завчасне переоформлення права власності на себе. Якщо цей варіант не підходить, необхідно розшукати власника і за його згодою внести відомості про себе як про належного користувача до реєстру власників.

Закон передбачає створення сайту з інформацією про всі випадки заочного притягнення до відповідальності. На ньому можна буде ознайомитися з постановою про притягнення до відповідальності, матеріалами фіксації обставин порушення, квитанцією з реквізитами для сплати штрафу.

Планується, що ключем доступу до цього електронного кабінету власника чи користувача відповідного транспортного засобу буде збіг державного номера автомобіля та номера свідоцтва про його реєстрацію - технічного паспорта.

Крім цього, власнику і невласнику авто необхідно звернутися до сервісних центрів МВС і надати номер телефону або адресу електронної пошти для отримання безкоштовних повідомлень про випадки фіксації правопорушень в автоматичному режимі та режимі фотозйомки.

Про евакуацію

Зараз евакуація можлива у випадку, якщо автомобіль "суттєво перешкоджає дорожньому руху". Рішення про "суттєво" чи "несуттєво" ухвалює поліцейський.

Закон, яки зараз на підписі у президента, затверджує 17 конкретних випадків евакуації. Ніяких оціночних суджень при встановленні наявності підстав для евакуації більше не буде. Крім поліцейських, право проводити евакуацію отримають інспектори з паркування, а обставини евакуації будуть обов'язково фіксуватися на фото чи відео.

Про парковки

Паркувальних майданчиків у великих містах не вистачає. Транспортна інфраструктура нерозвинена, коштів на побудову паркінгів у державному та місцевих бюджетах нема. Автомобілі, залишені під знаком "зупинка заборонена", ускладнюють і без того непросту ситуацію із заторами.

Залучити інвестиційні кошти на серйозні проекти до ухвалення закону було неможливо - був відсутній механізм повернення коштів. В автомобілістів не було ніякого сенсу користуватися платними паркувальними майданчиками, адже можна було безкарно залишити автомобіль під знаком "зупинка заборонена".

Притягнути до відповідальності за неоплату послуг платного паркування у правій смузі проїзної частини теж майже неможливо - у паркувальників нема повноважень перевіряти посвідчення водія для оформлення протоколу.

Про майже повну відсутність відповідальності за порушення правил паркування свідчить хоча б той факт, що в середньому у 2016 році сумарно у всіх населених пунктах України за відповідною статтею КУАП притягалося в середньому менше одного порушника на день, штрафів надходило менше 51 грн на день.

Не краща ситуація і з притягненням до відповідальності за порушення правил зупинки та стоянки. Поліцейському для оформлення необхідно дочекатися водія для перевірки його посвідчення і технічного паспорта. Водій же може просто почекати, коли поліцейські поїдуть на інший виклик.

В усьому цивілізованому світі ніхто не чекає водія на місці правопорушення - відповідні матеріали надсилаються на адресу власника транспортного засобу. Цей передовий досвід і використано при розробці паркувальної реформи.

Про оплату парковки

Можна сперечатися щодо того, наскільки сумлінно водії оплачують парковку, але до місцевих бюджетів надходять мінімальні кошти. Комунальні підприємства, на балансі яких перебувають паркувальні майданчики, хронічно збиткові.

Корупція на парковках вигідна і паркувальнику, і водію. Вони домовляються про сплату водієм 25-60% реальної вартості, але в кишеню паркувальнику і без жодних чеків і талонів. Неможливість побороти тіньовій обіг коштів підтверджує сумний досвід Києва, влада якого змушена була відмовитися від пакувальників.

Про автоматизацію контролю оплати паркування

Саме автоматизація контролю оплати за паркування є інструментом, що дозволить побороти людський фактор у цій сфері, відійти від готівкового розрахунку і спрямувати весь обсяг сплачених коштів до місцевих бюджетів.

Закон №5364 надає право містам впроваджувати Автоматизовану систему контролю оплати паркування - АСКОП. Вона буде акумулювати інформацію про надходження оплати за паркування будь-яким зручним для водіїв способом та автоматично зафіксує наявність чи відсутність оплати в системі в момент перевірки інспектором з паркування у режимі фотозйомки або відеозапису.

Перелік додаткових мобільних сервісів, що надаватиме АСКОП водіям, встановлюватиме місцева влада. Це може бути онлайн-інформування про наявність вільних паркомісць, їх вартість, відстань до найближчого паркінгу.

Окремі міста оберуть мінімальний функціонал системи, лише контроль оплати, а міста-мільйонники зможуть впроваджувати більш комфортні та якісні аналоги.

Про інспекторів з паркування

Вони не будуть "хлопцями в помаранчевих жилетах" із сумним іміджем вимагачів коштів, ліквідованих мером Києва. Це будуть посадові особи виконавчих органів місцевих рад. Їх правовий статус визначатиме закон "Про службу в органах місцевого самоврядування" з обов'язковим конкурсним набором на роботу.

Вимоги щодо освітнього, кваліфікаційного рівня інспекторів з паркування встановлюватиме місцева влада, яка політично відповідатиме за якість їх роботи.

Впроваджується також окрема стаття про відповідальність інспекторів за отримання від водіїв грошей як плати за паркування або оплати штрафів за порушення правил паркування. Мінімальний штраф для інспектора за такі дії становитиме 850 грн і 1 700 грн при повторному порушенні.

Про штрафи

Штрафи для водіїв не збільшуються, проте з'явиться можливість оплачувати їх з 50-відсотковою знижкою. У разі фіксації порушень в автоматичному режимі буде діяти один десятиденний пільговий період, коли при сплаті 50% накладеного штрафу адміністративне стягнення вважатиметься повністю погашеним.

При фіксації порушень у режимі фотозйомки чи відеозапису таких пільгових десятиденних періодів буде два. Перший - з дня вчинення порушення правил зупинки, стоянки або паркування, другий - з дня набрання постановою про адміністративне правопорушення чинності.

При фіксації порушень в режимі фотозйомки чи відеозапису поліцейський або інспектор з паркування буде зобов'язаний надрукувати та залишити на лобовому склі копію постанови про адміністративне правопорушення.

У разі неможливості з технічних причин зайти в реєстр власників транспортних засобів на місці вчинення правопорушення і встановити власника авто, під "двірниками" буде залишатися повідомлення, яке міститиме всі відомості, що й постанова, крім прізвища особи, яка притягається до відповідальності.

Штраф за порушення правил паркування встановлюється у 20-кратному розмірі вартості однієї години користування тим платним майданчиком, на якому відбулося порушення. Таким чином, санкція за несплату паркування у Києві зменшиться до 50-100 грн при оплаті штрафу протягом десяти днів.

Натомість міста з величезним дефіцитом паркувальних місць отримають важелі використання передового європейського досвіду для зменшення кількості легкових авто, що паркуються в центрі. При нинішніх єдиних в Україні штрафах за порушення правил паркування, 136-204 грн, застосування гнучкої тарифної політики для регулювання навантаження на інфраструктуру було б неможливим.

Про механізми невідворотності відповідальності

Ніщо так не провокує порушення будь-яких правил, як відсутність відповідальності. Для реалізації принципу невідворотності покарання передбачене закриття кількох "шпарин" з уникнення від сплати штрафу шляхом обману або махінацій.

Відтепер надання власником копії договору оренди, лізингу, найму автомобіля після фіксації правопорушення в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки чи відеозапису не буде підставою для звільнення власника від відповідальності.[L]

При перегляді справи ні у поліцейських, ні в інспекторів з паркування не буде можливості виявити фіктивність таких договорів, укладених "заднім числом", у тому числі з "липовими" користувачами - нерезидентами або особами, що не мають жодного майна, на яке може бути накладене стягнення в Україні.

Щодо лізингових та орендних авто в користуванні водіїв-невласників відомості про фактичного користувача повинні бути внесені до реєстру МВС.

Якщо автомобіль перебуває у користуванні кількох осіб, передбачена можливість оплати штрафу не лише особою, яка зазначена у постанові, а будь-якою особою з внесенням змін до постанови щодо суб'єкта правопорушення за заявою фактичного порушника і надання ним квитанції про сплату штрафу.

Важливою новелою закону стало врегулювання питання набрання чинності постановою про притягнення до адміністративної відповідальності, яка надсилатиметься рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Відтепер у разі відмови порушника від її отримання, що за правилами пошти мусить бути підтверджено підписом самого порушника, постанова все одно почне діяти у день повернення поштового відправлення з відміткою про невручення.

При цьому працівником пошти постанова буде доставлена за адресою, зазначеною у реєстрі власників транспортних засобів. У разі відсутності порушника чи повнолітнього члена сім'ї або у разі їх усної відмови від отримання листа до поштової скриньки порушника буде вкладене повідомлення про необхідність забрати відправлення у поштовому відділенні протягом місяця.

Лише після цього строку і за умови подальшого ігнорування порушником письмових запрошень отримати відправлення на пошті воно буде повернуте до органу стягнення з позначкою про невручення.

Водії-власники, які порушують закон "Про дорожній рух" і не перереєстровують свої авто протягом десяти діб після зміни місця проживання, зможуть використати інструменти безкоштовного отримання інформації про "заочне" притягнення до відповідальності за допомогою смс або електронної пошти.

Про автомобілі на "євробляхах"

Встановлено два способи стягнення штрафів для таких авто.

Якщо зареєстрований іноземною державою автомобіль ввіз в Україну громадянин України - резидент, то штраф за порушення, зафіксовані в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки, буде надіслано на його адресу в Україні. У разі несплати штраф буде стягнуто у примусовому порядку.

Якщо ж транспортний засіб ввіз іноземець-нерезидент, постанова про адміністративне правопорушення буде вручена йому прикордонниками при виїзді з України. У разі відмови виконати накладене стягнення іноземцю буде заборонено подальший в'їзд до України.

Звичайно, щодо значної частини машин з єврономерами механізм "заочного" притягнення до відповідальності, на жаль, не запрацює. Ця проблема може бути вирішена шляхом ухвалення інших законодавчих актів.

Основний інструмент - створення стаціонарних контрольних пунктів за участю поліцейських і митників, адже тут має місце порушення насамперед норм Митного кодексу. Він встановлює, що тимчасово ввезені для особистих потреб авто можуть використовуватися в Україні лише громадянами, які їх ввезли.

Про транспортні засоби на окупованій території

Головна проблема з такими автомобілями полягає в тому, що "Укрпошта" на цих територіях не працює. Це створює перепони для набрання чинності постановою про притягнення порушників до адміністративної відповідальності.

Разом з тим, враховуючи набуття чинності законом №5364 лише через півроку після його публікації, є ідеї, як таку "шпарину" закрити.

Про автомобілі-двійники

У разі отримання штрафів за правопорушення, вчинені на таких автомобілях, власники транспортних засобів зможуть оскаржити постанови у судовому порядку. При отриманні штрафу із зображенням "чужої машини зі своїми номерами" власник повинен подати до поліції заяву про розшук і затримання такого авто.

За такою заявою на першому ж посту поліції двійника буде викрито, що також стане переконливим доказом для скасування постанови про безпідставне притягнення до відповідальності власника "автомобіля-недвійника". Отже, закон №5364 може стати дієвим інструментом виявлення таких машин.

Чи скасує відповідальність власників авто Конституційний суд

Деякі правозахисники наголошують на неконституційності окремих норм закону з огляду на їх невідповідність статтям 61 (юридична відповідальність індивідуальна) та 62 (презумпція невинуватості) Конституції. За словами правозахисників, аналогічні норми Конституційний суд раніше вже скасував.

На це слід зазначити, що презумпція невинуватості стосується лише вчинення злочину, а не адміністративного правопорушення. Допустимість такої правової позиції в окремих випадках підтверджує Європейський суд з прав людини.

Не суперечить закон і статті 61 Конституції щодо індивідуального характеру юридичної відповідальності. Не зовсім коректно обґрунтовувати цей принцип необхідністю "врахування майнового стану порушника та ступеня його вини".

Зміст "індивідуальності" полягає у тому, що до відповідальності повинна бути притягнута конкретна особа, а не організація чи група осіб.

Висновки

Сподіватися на скасування "заочного" притягнення до відповідальності власника авто, яке діє в усіх країнах ЄС, США і Канаді, на нашу думку, безперспективно.

Закон спрямований не на "заробляння коштів", а на наведення порядку на дорогах країни: зменшення заторів, поліпшення екологічної ситуації у великих містах, спрямування сплачених за паркування коштів на розбудову транспортної та паркувальної інфраструктури, зменшення тяжких наслідків ДТП.

Обов'язкова фото-відео-фіксація порушень не лише дисциплінуватиме водіїв, поліцейських та інспекторів з паркування, а й полегшить для автомобілістів оскарження будь-яких спірних і непереконливих матеріалів у судовому порядку.

Павло Фролов, співавтор закону №5364

]]>
http://www.epravda.com.ua/publications/2018/01/19/633160/
Що змінилось в реєстрації договорів оренди землі, або Як Мін'юст "лікує" від рейдерів http://www.epravda.com.ua/publications/2018/01/18/632956/ support@epravda.com.ua (Економічна правда) Публікації Thu, 18 Jan 2018 14:10:55 +0200 Від рейдерських атак страждає все більше українських та зарубіжних підприємств.

У жовтні 2017 року Антирейдерський союз підприємців зареєстрував сімдесят випадків силових захоплень агропідприємств за останній рік, що вдвічі більше, ніж було за весь 2016 рік.

"Рейдери в Україні під прикриттям поліції і чиновників Мін'юсту розв'язали масову полювання на нову гладку "здобич" - аграріїв. Цей ринок знаходиться в числі небагатьох, де є стійке зростання", - писали тоді ЗМІ.

Фермери і аграрні лобісти в розмовах з ЕП так само жалілися на незадовільну роботу правоохоронців та Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, яка була створена при Мін'юсті для попередження рейдерських атак.

Наприклад, в самій Комісії на початку 2017 року запевняли, що кількість рейдерських захоплень в Україні зменшилась на 90%. В результаті минулий рік зафіксував найбільшу кількість таких випадків. Довіри до Мін'юсту та правоохоронців на ринку немає і це не дивно.

Поряд з цим в Міністерстві юстиції запевняють, що готують ефективні "ліки" боротьби з рейдерством. Наприкінці року чиновники анонсували механізми, які, на їх думку, допоможуть аграріям захистити свій бізнес. Перший - послуги з реєстрації договорів оренди земель у режимі онлайн, другий - новий порядок взаємодії реєстрів Мін'юсту та земельного кадастру.

ЕП пояснює, як новий порядок взаємодії реєстрів і запровадження онлайн-реєстрації допоможе боротися з рейдерством і що це може змінити для агрофірм.

Схеми рейдерських захоплень

Рейдерство - комплексне явище. Це не тільки фізичні напади на підприємства, а й махінації з документами на землю, на яких працюють компанії. Є ціла низка схем, якими користуються шахраї для заволодіння чужим майном. Насамперед - це перереєстрація договорів оренди за допомогою фіктивних документів.

Реєстратор змінює у реєстрі майнових прав одне прізвище на інше, після чого "новий власник" з озброєними людьми йде на підприємство і заявляє про свої права на землю і врожай.

Разом з цим, невід'ємною частиною багатьох схем є оформлення фіктивних документів та підробка підписів.

Так, влітку 2016 року транснаціональна аграрна компанія Bunge зазнала рейдерської атаки на елеватори у Вінницькій області. Рейдери створили паралельну реєстрацію, тобто відкрили новий розділ у реєстрі і зареєстрували об'єкт на іншого власника, після чого на кілька елеваторів напали невідомі.[L]

Інша спроба рейдерського захоплення відбулася на Кіровоградщині. Тоді поліція затримала кілька десятків ветеранів АТО, які намагалися допомогти місцевому фермеру запобігти рейдерському захопленню його підприємства.

Конфлікту передувала спроба рейдерського захоплення підприємства завдяки оформленню фіктивної угоди дарування. Згідно з висновками Київського інституту судової експертизи, підпис фермера було підроблено.

Відомі й випадки жорстких захоплень підприємств. Так, влітку 2017 року у Вінницькій області 45 "тітушок" спробували зі зброєю в руках захопити аграрне підприємство, після чого глава МВС Арсен Аваков оголосив рейдерам бій.

Проте найпопулярнішим видом рейдерства є реєстрація нових договорів оренди.

Така проблема виникла через те, що до 2003 року реєстрація договорів оренди проводилася у паперовому вигляді, через що в електронному реєстрі вона не відображається. "Коли подається нова заява, система вважає, що ділянка "чиста", - пояснює член ради асоціації "Земельна спілка України" Сергій Біленко.

Ця проблема ще не вирішена - чинні паперові документи досі не перенесені в електронний формат. Щоб унеможливити рейдерські атаки через подвійну реєстрацію, потрібно поставити на облік всі документи.

"Скоро буде розглядатися законопроект про стимулювання створення фермерських господарств і деконцентрації повноважень у земельній сфері. Він зобов'язує за рік перевести ці дані в електронний формат. Якщо його ухвалять, тоді буде неможливо зареєструвати подвійний договір оренди", - каже Біленко.

Що принесе онлайн-реєстрація

Недавно Мін'юст запровадив послугу реєстрації договорів оренди сільськогосподарських земель у режимі онлайн. Це питання уряд врегулював ще у 2016 році постановою "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", проте сам механізм почав діяти лише недавно.

Як пояснюють у Мін'юсті, реєстрація в режимі онлайн нічим не відрізняється від реєстрації у паперовому вигляді. Алгоритм дій той самий: подання заяви реєстратору, перевірка реєстратором даних, ухвалення рішення реєстратором і видача документів.

Сама процедура не змінюється, але стає автоматизованою.

Система відразу перевіряє наявність земельної ділянки в державному земельному кадастрі. Коли особа через сайт вводить відомості про кадастровий номер, система в режимі онлайн перевіряє, чи існує такий кадастровий номер. Якщо його нема, система не дозволить продовжувати подавати заявку.

Таким чином, людина не отримує від реєстратора рішення про відмову і не втрачає розмір адміністративного збору, який не повертається.

Автори урядової постанови переконані, що це дозволить унеможливити випадки реєстрації прав на земельні ділянки, яких не існує, або випадки реєстрації прав на ділянку іншими особами.

"У боротьбі з рейдерством допоможе єдиний цифровий підпис під документами, адже зараз реєстратори не мають повноважень і можливостей перевірити справжність підпису на документах. Є випадки, коли рейдерські захоплення здійснювалися з використанням підроблених документів та підписів", - каже заступник міністра юстиції з питань державної реєстрації Олена Сукманова.

Подаючи документи на реєстрацію права оренди, заявник підписує електронним цифровим підписом і заяву, і документи. Таким чином відбувається подвійна ідентифікація. Витяг, який направляється заявникові на електронну адресу, міститиме посилання на державний реєстр речових прав на нерухоме майно і скріплюватиметься електронним цифровим підписом.

Біленко сумнівається, що це допоможе в боротьбі з рейдерством, адже онлайн-реєстрація скоріше зменшує корупційні ризики, ніж впливає на рейдерські атаки.

"Цей інструмент зменшує антикорупційні порушення, особливо у Держгеокадастрі. Якщо заява подана в електронній формі, відомство буде зобов'язане зареєструвати її або дати аргументовану відмову. Тобто це може допомогти боротися із зловживаннями влади, але не більше", - вважає Біленко.

Таким чином, передбачені в постанові зміни спрощують процедуру реєстрації і зменшують корупційні ризики при взаємодії з реєстрами.

"Даний механізм запускається в тестовому режимі, бо довіра до документів в електронній формі у нашого населення невисока. Якщо ми будемо бачити тенденцію до покращення ситуації, коли все більше заяв подаватиметься в електронній формі, цей сервіс стане максимально вживаним", - каже Сукманова.

Що зміниться в роботі реєстрів

Більш вагомим інструментом боротьби з рейдерськими атаками виявилися зміни у порядку взаємодії реєстрів Мін'юсту та земельного кадастру. Річ у тім, що права на землю заносилися в різні реєстри і між ними не було комунікації.

Коли реєстратор Мін'юсту подавав на реєстрацію новий договір оренди, йому треба було вручну перевірити наявність такого старого договору. Він подавав запит в органи земельних ресурсів. Тепер ця взаємодія стала автоматичною.

"До 2013 року права на землю реєстрував Держкомзем, а потім ці повноваження перейшли до Мін'юсту. Вони взаємодіяли, але не автоматично. Коли відправляли запит, відповідь могла прийти пізніше або взагалі не прийти. Зараз система сама "підтягує" інформацію. Це впливає на рейдерство", - каже Біленко.

Звісно, це не вирішило проблему перевірки паперових договорів, але зробило автоматичною перевірку договорів оренди за 2003-2012 роки, знівелювало вплив суб'єктивного фактору реєстраторів і зменшило ризики рейдерства.

Довідка

1 липня 2017 року в Україні діяли 50 553 угоди оренди державних аграрних ділянок площею 1,4 млн га, укладених на неконкурентних засадах. На цю ж дату укладено 4,7 млн договорів оренди земельних паїв площею 16,6 млн га.

]]>
http://www.epravda.com.ua/publications/2018/01/18/632956/
Якщо завтра запрацює податок на виведений капітал: про наслідки http://www.epravda.com.ua/publications/2018/01/18/633107/ support@epravda.com.ua (Олександра Бетлій, Роберт Кірхнер, Девід Саха, VoxUkraine) Публікації Thu, 18 Jan 2018 09:10:12 +0200 Український уряд планує кардинально реформувати корпоративне оподаткування. Законопроект про введення податку на виведений капітал - ПВК, яким обкладається не фінансовий прибуток, а розподілений прибуток та капітал підприємств, затвердив Кабмін і схвалив президент. Отже, введення нового податку - лише питання часу.

Втім, аналіз імовірних наслідків введення ПВК, здійснений Німецькою консультативною групою у співпраці з консалтинговою компанією Otten Consulting та Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій, а також міжнародний досвід дозволяють робити неоднозначні висновки щодо плюсів і мінусів реформи.

Занепокоєння викликає негативний короткостроковий вплив на стан бюджету після введення ПВК. Оскільки податок буде стягуватися лише з розподіленого прибутку, підприємства можуть відкласти сплату податків на наступні роки.

Це може спричинити короткостроковий дефіцит бюджету в розмірі 37-47 млрд грн, що відповідає 1,2-1,5% ВВП за роки впровадження ПВК. Зважаючи на нестабільну макроекономічну та фінансову ситуацію в Україні, впровадження ПВК мусить супроводжуватися комплексним планом компенсації негативного впливу на бюджет.

Крім того, зміна системи оподаткування не зменшує потребу у проведенні значно актуальнішої реформи, яка полягає в докорінній перебудові податкової системи, підвищенні потенціалу Державної фіскальної служби та боротьбі з корупцією.

Політичні передумови реформи

Реформа корпоративного оподаткування в Україні була на порядку денному впродовж багатьох років. Було навіть кілька спроб її впровадження.

Протягом останніх років на перший план вийшла реформа податкових органів, метою якої було перетворення ДФС з недієвої та непрозорої адміністративної структури на сучасну, ефективну та чесну державну службу, що задовольняла би податкові потреби держави та потреби підприємств у зниженні адміністративного тягаря.

Втім, реформа ДФС просувалася повільно. Це призвело до того, що група експертів та юристів запропонувала ґрунтовну реформу податку на прибуток підприємств - ППП, який планували замінити податком на виведення капіталу.

Ця ініціатива, яку найактивніше просувала голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна, отримала значну політичну підтримку.

У липні 2017 року юристи Олександр Шемяткін і Тетяна Шевцова подали до уряду законопроект про введення ПВК, над текстом якого працювала група у Мінфіні. Проект затвердили у жовтні, і Кабмін направив його на розгляд Нацради реформ.

Цілковито новий податок

Введення ПВК докорінно змінить корпоративне оподаткування. З економічної точки зору, ПВК є податком на розподілений прибуток у вигляді дивідендів та прирівняних до них платежів, а не фінансових прибутків, як у випадку ППП.

Вживання поняття "податок на виведений капітал" замість поняття "податок на дивіденди" означає, що з метою запобігання ухилянню від сплати податків будь-який рух капіталу від платників ПВК неплатникам ПВК буде обкладатися ПВК.

ПВК базується на міжнародному нестандартному виді корпоративного оподаткування. Вперше він був запроваджений в Естонії у 2000 році. Такий податок вводили в низці країн, зокрема, в Македонії й Молдові, але згодом його скасували.

Естонія залишається єдиною країною, у якій цей податок працює багато років. Грузія ввела схожий до естонського податок у 2017 році.

Існують дві причини, які спонукають до докорінної реформи податкової системи.

Перша - збільшення інвестицій. Оскільки нерозподілені прибутки не оподатковуються, це повинно сприяти інвестиційній діяльності.

Друга - зменшення адміністративного навантаження. Замість фінансових прибутків податковою базою є операційні доходи. Вважається, що оподаткування операційних доходів полегшує адміністративне навантаження підприємств та податкових органів.

Ключовою відмінністю між ПВК та ППП є те, що база оподаткування, тобто вартість активів об'єктів оподаткування, складатиметься не із скоригованих фінансових прибутків підприємств, а з окремих операцій, що підлягають оподаткуванню.

Це радикальна відмінність, адже відтепер податкове регулювання буде спрямоване на окремі платежі, а не на перевірку всієї фінансової звітності платників податків.

Податкові ставки та база оподаткування

ПВК матиме дві основні ставки: 15% - для розподілу прямих прибутків, 20% - для розподілу прихованих прибутків - "умовних дивідендів". Це стимулюватиме платників використовувати для розподілу прибутку "нормальні" дивіденди.

Хоча ці ставки ПВК начебто наближаються до поточної ставки ППП у розмірі 18%, ПВК передбачатиме зменшення податкових ставок на розподілений прибуток.

Оскільки з дивідендів не будуть стягуватися податок на доходи фізичних осіб та військовий збір, ставка знизиться до 11% для прибутків, розподілених між фізичними особами через дивіденди, але за умовними дивідендами ставка зросте на 2%.

Податкова база ПВК

ДЖЕРЕЛО: BERLIN ECONOMICS

Підприємства, що підпадають під дію ПВК, повинні будуть звітувати лише про оподатковувані операції, а не подавати податкову декларацію на основі повної фінансової звітності. Звіти про виплату дивідендів та операції з виведення капіталу повинні надаватися щомісяця, якщо протягом цього місяця такі операції відбулися.

Податкова повинна мати доступ до квартальних і річних фінансових звітів компаній, повноваження проводити перевірки на підставі звітів платників, фінансових і бухгалтерських звітів, інших документів, пов'язаних з рішеннями про розподіл прибутку та розрахунок платежів, що прирівнюються до виведення капіталу.

Більшість концепцій запобігання ухилянню від сплати податків, які використовуються в рамках ППП, такі як контроль трансфертного ціноутворення або моніторинг відсоткових платежів, залишаться актуальними і в рамках ПВК.

Чинна система не має значних вад

Система ППП, яка діє в Україні, є стандартною у міжнародному порівнянні, на відміну від досі екзотичного ПВК. З податковою базою і податковою ставкою у межах міжнародної практики ППП навряд чи згубно впливатиме на інвестиційну діяльність.

Дослідження на рівні підприємств свідчать, що бізнес та інвестиції обмежує не податкова система, а інституційні проблеми: корупція, брак довіри до судів, труднощі при адмініструванні податків. Деякі з цих проблем пов'язані з тим, що контроль сплати ППП - складне завдання, однак досвід багатьох країн показує, що ці проблеми можна вирішити завдяки інституційній, а не податковій реформі.

Порівняння середніх ставок ППП у різних країнах

Джерело: KPMG

У Німеччині ППП складається з офіційної податкової ставки у розмірі 25% та муніципальної надбавки, розмір якої варіюється. Тут подані середні цифри

Ставки ППП та розподіл вартості ВВП у різних країнах, 2015 рік

Джерело: KPMG, МВФ

У 2016 році надходження від сплати ППП становили 7,7% від усіх надходжень до консолідованого бюджету, що відповідає 2,6% ВВП. Втім, вони були порівняно низькими у міжнародному масштабі. У 2015 році надходження від сплати ППП становили 2,4% ВВП у Німеччині, 2,8% ВВП у Білорусі і 3,2% ВВП у Грузії.

Причина порівняно невисокої бюджетної ефективності ППП в Україні полягає у збитках, накопичених платниками податків за попередні роки, інструментах правового ухилення від сплати податків та слабкому потенціалі ДФС.

Обмежений вплив ПВК на інвестиційну діяльність

Оскільки підприємства не вважають чинну податкову систему основною перешкодою для інвестиційної діяльності, її реформа матиме обмежений вплив на інвестиції. Окрім того, різниця між ПВК та ППП стосовно податкового режиму інвестиційної діяльності є меншою, ніж здається.

Зокрема, ПВК збільшить інвестиційний потенціал підприємств, які сумлінно сплачують податки, не накопичили значних податкових збитків і мають інвестиції, що фінансуються завдяки капіталу, в категоріях, відмінних від обладнання. Цю частку можна швидко вирахувати з ППП за допомогою правил прискореної амортизації.

Міжнародний досвід підтверджує цей обмежений вплив.

Серед трьох країн, які мали досвід проведення аналогічних реформ - Естонія, Македонія та Молдова, лише в Македонії після податкової реформи були зафіксовані значно вищі інвестиції, ніж у базисних країнах. Втім, точаться суперечки, що саме вплинуло на зростання інвестицій - податкова реформа чи низка інших факторів.

Інвестиції у % ВВП після податкової реформи…

...в Естонії

Джерело: МВФ

... у Македонії

ДЖЕРЕЛО: СВІТОВИЙ БАНК

Перехід від ППП до ПВК може спростити адміністрування податків і привести до довготривалого покращення бізнес-клімату й інвестиційної діяльності.

Очікується, що стягування податку на доходи від операційної діяльності буде простішим, оскільки зникнуть проблеми, які загрожують спроможності ДФС і можуть суттєво впливати на фінансові доходи підприємств. Зокрема - оцінка справедливої вартості активів або резервів на виконання зобов'язань.

Залишаться актуальними інші аспекти, зокрема, правила трансфертного ціноутворення. Крім того, обмеження податкових аудитів перевіркою окремих операцій, а не повної фінансової звітності підприємств, може значно знизити адміністративні витрати для підприємств та органів влади.

Втім, усі ці потенційні вигоди вимагають ґрунтовної реформи ДФС, яка повинна відбутися до введення ПВК. Без суттєвих покращень спроможності та цілісності фіскальної служби перехід до нової системи буде супроводжуватися значними викликами, і потенціал спрощення адміністративних процедур не буде використаний.

Ґрунтовне бюджетне планування

Від введення ПВК слід чекати негативного короткострокового впливу на стан бюджету. Податок дозволяє підприємствам відкласти податковий тягар, відкладаючи розподіл прибутку. Експерти стверджують, що це сприятиме інвестиційній діяльності.

Автори проаналізували потенційний вплив ПВК на стан бюджету в перші роки після введення податку. Згідно з результатами, залежно від розвитку подій бюджетний дефіцит становитиме 1,2-1,5% ВВП у перший рік після введення ПВК.

Показники у гривні були вирахувані для введення ПВК у 2018 році, як планувалося спершу. Втім, у 2017 році законопроект про введення ПВК не був затверджений, і зараз йдеться про перспективи запровадження податку в 2019 році.

Вплив ПВК на стан бюджету, млрд грн

Оптимістичний сценарій Песимістичний сценарій
Недоотримані податки за час дії ППП 74,7 74,7
- Податкові надходження від сплати ПВК 36,9 27,4
= Бюджетний дефіцит 37,8 47,3
% від ВВП 1,2 1,5

Джерело: власні розрахунки для введення ПВК у 2018 році

Автори підрахували очікувані надходження від ПВК так: спершу отримали дані про обсяги операцій, які складають нову податкову базу ПВК, екстраполювали їх на показники 2018 року, а потім застосували до цих обсягів податкові ставки ПВК.

Для восьми з 18 типів операцій дані не були доступні. Втім, очікується, що ці обсяги будуть невеликі і не призведуть до значного зменшення надходжень від сплати ПВК.[L]

Потім автори розглянули два типи реакцій платників на введення нового податку.

Перша - реакція на нижчі ставки. Використовуючи емпіричні показники еластичності оподатковуваного доходу податкової бази підприємств до зміни податкових ставок, автори розрахували оптимістичний сценарій, оскільки результатом такої реакції є збільшення оподатковуваних операцій і податкових надходжень.

Друга - реакція на нову податкову базу. Швидше за все, платники відреагують на нову податкову базу зменшенням розподілу прибутків задля отримання вигоди від нерозподілених або реінвестованих прибутків, які не обкладаються податком.

Припускаючи, що дивіденди та умовні дивіденди зменшаться на 20%, а розподіл прибутку державних підприємств до бюджету - на 10%, автори підрахували песимістичний сценарій для реалістичного діапазону доходів першого року дії ПВК.

Негативний короткостроковий вплив на стан бюджету не означає, що податкову реформу не слід проводити. Вони свідчать про необхідність ґрунтовного податкового та бюджетного планування. В умовах вразливої макроекономічної ситуації в Україні бюджетне планування мусить ґрунтуватися на реалістичних очікуваннях доходів, але водночас враховувати можливість песимістичного сценарію.

Песимістичніше дослідження

Порівняно з кількома іншими оцінками бюджетних надходжень ПВК за перший рік, розрахованих здебільшого на 2018 рік, результати авторів перебувають на нижній межі. Усі дослідження передбачають бюджетні збитки у перший рік після введення ПВК. Масштаб збитків залежить від низки факторів.

Так, Український інститут майбутнього - УІМ - оцінює бюджетні збитки 23 млрд грн. Це менше половини песимістичного сценарію авторів статті - 47,3 млрд грн.

Оцінка УІМ ґрунтується на припущенні значного зниження рівня доходів та стрімкого зростання інвестицій. На думку авторів цієї публікації, обидва припущення надміру оптимістичні. Міжнародний досвід підтверджує очікування щодо виникнення значного бюджетного дефіциту після проведення такого типу податкової реформи.

Надходження від сплати ППП в Естонії та базисних країнах, % від ВВП

ДЖЕРЕЛО: МВФ

Естонські результати свідчать про зниження податкових надходжень підприємств у вигляді частки ВВП після введення оподаткування дивідендів. Дані з Молдови та Македонії показують схожі результати. Попередні дані з Грузії, де аналогічний податок був введений на початку 2017 року, теж вказує, що початкові надходження від сплати нового податку значно нижчі за попередні податкові надходження.

Ще одна відмінність між оцінками авторів та оцінками УІМ полягає у припущенні щодо поведінки банків після введення ПВК. Згідно з пропонованим законопроектом, банки матимуть право вибирати, платити ППП чи перейти на ПВК до 2020 року.

Автори припустили, що банки продовжуватимуть платити ППП у перший рік після запровадження ПВК. Втім, якщо частина банків одразу перейде на ПВК, бюджетні збитки перевищать оцінки авторів публікації.

Уряд повинен реформувати ДФС і планувати бюджет

Запровадження ПВК заплановане на 2019 рік. Отже, ще можна встигнути створити сприятливі умови для проведення податкової реформи. Найголовніше - подвоїти зусилля, спрямовані на реформування та вдосконалення роботи ДФС.

Головною проблемою податкової системи України є недосконала система адміністрування податків. Саме тому вкрай важливими є заходи щодо покращення потенціалу та інституційної культури ДФС. Важливо також боротися з корупцією.

Про це свідчать проблеми, з якими стикається ДФС у процесі контролю трансфертного ціноутворення. Введення ПВК не замінить необхідність глибинної реформи ДФС, без якої потенційна користь від введення ПВК буде мінімальною.

Уряд повинен бути вкрай обережним з податково-бюджетною політикою. Він мусить бути певним, що дефіцит доходів, який очікується у перші роки, буде належним чином компенсуватися шляхом скорочення витрат або збільшення податків.

Без компенсаційних заходів загальний вплив введення ПВК буде негативним, оскільки чинитиме додатковий тиск на складну бюджетну ситуацію в країні. Час до 2019 року слід використати для кращого прорахунку впливу ПВК на стан бюджету.

Протягом року ДФС слід збирати дані про нову податкову базу ПВК з метою точнішої оцінки доходів. Крім того, чинні оцінки ще не повною мірою відображають часові відрізки надходжень ППП та ПВК у перший рік впровадження ПВК.

Деякі доходи ППП збираються лише у першому кварталі року, наступного за податковим роком, у який вони стягуються. Отже, бюджетний вплив ПВК можна буде побачити протягом перших двох років. Для планування бюджету необхідні надійні прогнози податкових надходжень з урахуванням цих часових проміжків.

Олександра Бетлій, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, Роберт Кірхнер, Німецька консультативна група, Девід Саха, Німецька консультативна група

VoxUkraine, спеціально для ЕП

]]>
http://www.epravda.com.ua/publications/2018/01/18/633107/
"Белетристика" чи розслідування століття: що знайшли детективи в Приватбанку http://www.epravda.com.ua/publications/2018/01/17/633078/ support@epravda.com.ua (Економічна правда) Публікації Wed, 17 Jan 2018 10:25:12 +0200 Ігор Коломойський, Геннадій Боголюбов і Приватбанк - знову в центрі уваги. Менше місяця минуло з моменту арешту активів олігархів Лондонським судом, але тиск на екс-акціонерів не припиняється.

Напередодні Національний банк повідомив про результати роботи американського детективного агентства Kroll, яке розслідувало діяльність банку за останні десять років.

Провівши forensic-аудит, детективи підтвердили інформацію, якою уже рік оперують представники Нацбанку та більшість фінансових фахівців: Приватбанк до націоналізації видав 90-95% корпоративних кредитів компаніям, пов'язаним з його тодішніми власниками Коломойським і Боголюбовим.

Головний висновок аудиту такий: у результаті шахрайських операцій, від яких отримали вигоду екс-акціонери, банку завдано 5,5 млрд дол збитків. Приблизно таку ж суму держава виклала для порятунку установи.

"Маячня, яку нема сенсу коментувати", - так Коломойський відреагував на висновки детективів.

Що було у звіті Kroll і які наслідки це може мати для екс-акціонерів, з'ясовувала ЕП.

Forensic-аудит - це комплекс заходів щодо врегулювання фінансово-правових спорів, зазвичай, між інвестором і підрядною організацією. Він спрямований на виявлення та припинення фактів шахрайства в компаніях при залученні підрядних організацій та постачальників. У випадку з Приватбанком йдеться про компанії, які кредитував банк.

Kroll - офіційно консалтингова компанія, але за суттю - приватне детективне агентство, засноване Джулсом Кроллом. Починаючи з 1972 року, Кролл розкрив десятки гучних фінансових, кримінальних, політичних справ і побудував детективну імперію. У 2010 році він продав агентство.

Агенти Kroll знайшли 200 млн дол, викрадених з держскарбниці колишнім філіппінським диктатором Фердинандом Маркосом і його дружиною, кошти поваленого гаїтянського диктатора Жан-Клода Дювальє, а також гроші іракського президента Саддама Хусейна, заховані в банках Європи і США.

Краще пізно, ніж ніколи

Хоч і з запізненням, але детективне агентство Kroll таки завершило forensic-аудит Приватбанку.

Проведення такого розслідування - одне із зобов'язань України перед МВФ. Forensic-детективи повинні були завершити роботу до кінця вересня 2017 року, але на прохання Kroll дедлайн для підготовки звіту був перенесений на жовтень. У підсумку з публічною заявою детективи вийшли тільки зараз.

Схоже, висновок приватних детективів цілком задовольняє Національний банк, який є одним із головних інституційних центрів боротьби з екс-акціонерами Приватбанку.

Приватбанк був об'єктом масштабних та скоординованих шахрайських дій як мінімум протягом десяти років до націоналізації, що призвело до завдання банку збитків щонайменше в розмірі 5,5 млрд дол", - зазначив у релізі регулятор.

НБУ не раз звинувачував екс-акціонерів у тому, що банк видав ці кошти пов'язаним з акціонерами компаніям. Хоча державний Приватбанк поки що подав позов у Високий Суд Лондона до екс-акціонерів лише на 2,5 млрд дол.

Коломойський з висновками детективів Kroll не погоджується.

"Маячня, яку нема сенсу коментувати. Основне питання - куди і коли вивели кошти. Особливо сподобалася сентенція, що колишній менеджмент працював в інтересах акціонера. А в чиїх інтересах він мав працювати - в інтересах Порошенка або Гонтарєвої з Рожковою?" - заявив він ЕП, називаючи висновок "белетристикою".

Майже нічого нового

Опублікований був не повний звіт, а тільки висновки. Наскільки вони обґрунтовані - перевірити неможливо. За словами співрозмовника ЕП, знайомого із ситуацією, Kroll оперує вичерпними доказами.

Повний звіт містить деталізацію операцій, в тому числі випадки, коли кредити пов’язаних компаній "переганялися" у депозити пов’язаних з банком осіб, зазначає джерело.

У публічних висновках зокрема йдеться про таке.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ ДОСЛІДЖЕННЯ KROLL

На одній з презентацій він детально описав схему "трансформації" кредитного портфеля Приватбанку, після якої, за його словами, якість кредитного портфеля значно погіршилася.

Екс-акціонери заявляли, що ця трансформація робилася на вимогу НБУ під його пильним наглядом і ніякого шахрайства у цьому нема. Тож нової інформації у цих публічних висновках мало.

Головне питання Коломойського - куди і коли вивели гроші - досі без відповіді. Принаймні, публічно про це ніхто з представників НБУ або Kroll не повідомляв.

У Нацбанку заявили, що з деталями звіту зможуть ознайомитися правоохоронці, ця інформація вже передана до Генеральної прокуратури.

Проте вже очевидно, що доля цієї суперечки буде вирішуватися не в українській юрисдикції.

Лондон допоможе

Попри публічні заяви про очікування допомоги від українських правоохоронців, учасники процесу з боку держави в приватних розмовах визнають: ГПУ та інші правоохоронці, м’яко кажучи, неефективні ні в цій справі, ні в інших, які стосуються розслідувань фінансових злочинів.

Тому найбільша цінність аудиту для НБУ в тому, що він може стати доказовою базою у Лондонській судовій суперечці між екс-акціонерами і Приватбанком.

Опитані ЕП юристи кажуть, що Лондонський суд може взяти до уваги звіт детективів Kroll.

"Очевидно, такий аудит робився в тому числі для Лондонського суду. Суд приймає такі звіти як докази і покладається на них при ухваленні рішень. Дані звіту Kroll у Лондонському суді можуть тестуватися шляхом крос-допиту експертів, що склали звіт", - вважає партнер МЮФ Kinstellar Костянтин Лікарчук.[L]

Схожу думку висловлює керівний партнер Suprema Lex Віктор Мороз.

"На відміну від України, в судах якої результати forensic-аудиту не є доказом і вимагають легалізації, наприклад, через кримінальне провадження, Лондонський суд такі результати приймає як доказ. Це може допомогти Приватбанку в суперечці з колишніми власниками банку", - каже юрист.

"Тепер держава, розширивши свій позов, може оперувати даними про те, як була побудована схема вимивання з банку коштів і в чому провина Коломойського і Боголюбова. Це збільшує шанси банку на виграш у лондонському суді", - додає Мороз.

Проте такий оптимізм поділяють не всі. Один з юристів, який побажав залишитися неназваним, висловив думку, що без належної уваги до цієї справи з боку українських правоохоронців цей звіт навряд чи допоможе Приватбанку.

"Частину висновків можна підтвердити тільки при розкритті банківської таємниці, частину - через свідчення ключових співробітників. Це вимагає легалізації та документування через процесуальні механізми. Наприклад, шляхом допиту свідків у кримінальній справі, коли вони попереджаються про відповідальність за надання неправдивих свідчень", - наголошує співрозмовник.

За його словами, без повноцінного розслідування в рамках кримінально-процесуального законодавства цінність звіту Kroll нульова. Тим більше, каже він, що проведення розслідування було скомпрометоване порушеннями процедури доступу до банківської таємниці.

"Не впевнений, що в такій ситуації звіт допоможе у Лондоні. Крім того, він може бути використаний і проти НБУ. Якщо колишні акціонери змогли десять років грабувати банк під носом в НБУ, це лише підтвердить повну неефективність банківського нагляду", - вважає юрист.

Такої ж думки дотримується колишній корпоративний секретар Приватбанку Вікторія Страхова. За її словами, розслідування Kroll може "розкрити" і "злити" багато різних представників "старої системи".

"Адже звіт Kroll можна використовувати і як доказ злочинної недбалості? Адже хтось у нагляді (нагляді НБУ. - ЕП) за ці десять років підписував акти перевірок НБУ і нічого не зробив? Тут же можуть піти і Стельмах, і Арбузов з Соркіним (попередні керівники НБУ. - ЕП). Не тільки глави НБУ, а й ті, хто очолював нагляд і входив до правління. ІВК (Ігор Коломойський. - ЕП), якщо буде йти на дно, то винятково у шумній компанії", - написала Страхова у Facebook.

]]>
http://www.epravda.com.ua/publications/2018/01/17/633078/
90% процесорів виявилися небезпечними. Що робити власникам гаджетів? http://www.epravda.com.ua/publications/2018/01/16/633041/ support@epravda.com.ua (Економічна правда) Публікації Tue, 16 Jan 2018 12:45:55 +0200 CARD

Фахівці з кібербезпеки Google Project Zero і Грацського технічного університету (Австрія) виявили дві критичні уразливості в безпеці 90% процесорів на планеті.

З їх допомогою можна вкрасти будь-яку інформацію з ПК, ноутбуків, смартфонів, планшетів, які працюють на процесорах Intel, AMD та ARM.

1 червня 2017 року фахівці направили в Intel, AMD та ARM інформацію про своє відкриття.

9 січня 2018 року виробники процесорів мали намір випустити спільний звіт про вирішення проблеми, але інформація опинилася в публічному доступі за тиждень до цього. 2 січня про вразливості повідомив сайт The Register.

CARD

Дві уразливості дозволяють проводити два типи атак, які отримали умовні імена Meltdown ("Розплавлювання") і Spectre ("Привид"). Перша порушує бар'єр між пам'яттю операційної системи і додатками. Це дозволяє отримати доступ до конфіденційних даних користувача.

Друга порушує бар'єр між додатками. Це дозволяє будь-якому додатку "залізти" у вміст іншої програми і також вкрасти дані користувача.

Простіше кажучи, за допомогою вразливостей зловмисник може вкрасти паролі, номери банківських карт, ключі шифрування і багато іншого в обхід будь-яких засобів захисту і на будь-якій операційній системі.

CARD

Компанія Intel зізналася, що вразливості існують майже в усіх її процесорах, випущених з 1995 року, за винятком серверних чіпів Itanium і процесорів Atom, виготовлених до 2013 року.

AMD не заперечує наявність уразливостей у своїх виробах, проте стверджує, що ризик їх експлуатації майже нульовий.

У ARM стверджують, що вразливості є в процесорах Cortex-A, які використовуються в чіпсетах для смартфонів і планшетів, але їх нема в чіпах Cortex-M для пристроїв "інтернету речей".

Фахівці Google Project Zero з'ясували, що атака Meltdown можлива лише на мікросхемах Intel, а Spectre можна також експлуатувати на процесорах AMD і ARM.

CARD

4 січня Microsoft випустила екстрене оновлення Windows 10 (патч KB4054022), воно встановиться на комп'ютери автоматично. З 9 січня аналогічний патч доступний для комп'ютерів з Windows 7 і 8, але встановлювати його доведеться вручну.

Google випустила захист Android від Spectre із січневим оновленням безпеки, яке передусім буде доступне для смартфонів Pixel першого і другого поколінь, Nexus 5X і 6P, планшета Pixel C і приставки Nexus Player.

Дані користувачів та сервіси Google (в тому числі Google Search, YouTube, Google Ads, Maps, Blogger, Gmail, Calendar, Drive, Docs і G Suite) вже захищені.

Компанія Apple випустила оновлення для операційних систем iOS, macOS і браузера Safari, які захистять процесори пристроїв від атак Spectre, в результаті яких одні додатки можуть "залазити" в пам'ять інших.

Патчі безпеки для Linux, орієнтовані на захист від Meltdown і Spectre, випускаються з грудня 2017 року.

CARD

Оновлення знизять продуктивність процесорів на 5-30% залежно від конкретної моделі "каменю". Найбільше падіння продуктивності користувачі побачать у ресурсомістких завданнях.

CARD

Негайно оновити операційну систему.

Microsoft оперативно опублікувала оновлення безпеки, які повинні захистити операційну систему Windows від реалізації атак через уразливості Meltdown і Spectre.

Були випущені оновлення для Windows 10, Windows 7/Windows Server 2008 R2 (KB4056898) і Windows 8.1/Windows Server 2012 R2 (KB4056897).

Оновлення повинні автоматично встановитися на комп'ютері через Windows Update/WSUS за умови, що користувач сам не відключив сервіс автоматичного оновлення.

У такому випадку користувач може сам завантажити і встановити оновлення:

Windows 10 1507 - KB4056893 - https://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q=kb4056893

Windows 10 1511 - KB4056888 - https://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q=kb4056888

Windows 10 1607 - KB4056890 - https://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q=kb4056890

Windows 10 1703 - KB4056891 - https://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q=kb4056891

Windows 10 1709 - KB4056892 - https://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q=kb4056892

Windows 8.1 x86/x64 і Windows Server 2012 R2 (KB4056898):

https://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q=KB4056898

Windows 7 SP1 x86/x64, Windows Server 2008 R2 і Windows Embedded Standard 7 (KB4056897):

https://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q=KB4056897

CARD

Завантажувати додатки тільки з Google Play.

Поки відомо, що оновлення отримали лише користувачі пристроїв Google, зокрема, Nexus 5X, Nexus 6P, Pixel C, Pixel, Pixel 2. Коли оновлення випустять виробники інших гаджетів на Android - невідомо.

ОС бюджетних смартфонів на Android сторонніх виробників оновлюється раз за період користування.

Через це їх користувачам варто дотримуватися таких правил: завантажувати додатки лише з Google Play після перевірки автора програми, не скачувати неперевірені додатки, особливо APK-файли, регулярно перевіряти наявність оновлень, встановити антивірус і не скачувати зайві утиліти.

CARD

Завантажувати додатки тільки з Apple Store і перед завантаженням перевіряти автора програми.

]]>
http://www.epravda.com.ua/publications/2018/01/16/633041/